www.humanisti.sk
Súťažná osemsmerovka
Webhouse.sk
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVAAteisti Českej republiky Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam Roman
Spolupracujeme
Kochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.skdTest
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @126
Počítadlo


Spam poison

Byrokratický index 2017

Priemerný malý podnikateľ strávi na Slovensku ročne jeden celý pracovný mesiac byrokraciou

Medzinárodný deň byrokracie

Po kliknutí na obrázok sa v novom okne zobrazí v lepšom rozlíšení o rozmeroch 3 307 × 2 339 bodov (≅ 2 MB).

Po roku pripravil inštitút INESS nové vydanie Byrokratického indexu pre rok 2017. Ten sleduje na modelovom príklade malej výrobnej firmy množstvo byrokratickej záťaže, s ktorou sa podnikateľ musí počas jedného roka vysporiadať, ak chce splniť všetky zákonné povinnosti.

V roku 2017 musí takýto podnikateľ stráviť počas roka 164 hodín, aby splnil 78 povinností, ktoré na neho regulácie kladú. Stojí ho to 1 651 eur. Oproti minuloročným výsledkom prišlo k minimálnemu zlepšeniu o 1 hodinu, keď z pôvodného počtu 79 ubudla jedna povinnosť z oblasti odpadového hospodárstva [1]. Ročné náklady kvôli rastúcej priemernej mzde stúpli o 56 eur. Časovo najnáročnejšou agendou bola byrokracia týkajúca sa mzdových otázok a administrácie pracovných povinností, ktorá dosiahla 38 hodín.

Tento rok sa do merania byrokratickej záťaže zapojili aj partneri z Bulharska a Českej republiky. Pre našich podnikateľov môže byť potešujúce, že v oboch krajinách musia podnikatelia stráviť o niečo viac času (199,5 hodín v Česku a 175 hodín v Bulharsku). Na Slovensku však majú podnikatelia pred sebou najvyšší počet povinností a aj najvyššie ročné náklady.

Od jesene 2016 sme najmä zo strany Ministerstva hospodárstva SR zaznamenali zvýšený záujem aktívne riešiť niektoré problémy podnikateľov. Napríklad v podobe balíčka 34 opatrení. Prechod opatrení do praxe je však pomerne pomalý a viaceré z nich sú sfinalizované v zmrzačenej podobe. Najviac chýbajú funkčné opatrenia, ktoré by byrokraciu riešili systematicky.

Zároveň si INESS v tento deň, 29. septembra, v uliciach Bratislavy pripomenul Medzinárodný deň byrokracie. Ten má slúžiť ako pripomienka všetkého času premárneného byrokraciou, ktorý mohli podnikatelia, zamestnanci a všetci občania stráviť tvorbou užitočných hodnôt, relaxom, či s rodinami.

Pod čiarou

[1] Spätne sme upravili aj výsledky Indexu za rok 2016, kvôli úpravám metodiky Indexu v roku 2017 na základe podnetov zahraničných partnerov.

Slovenská verzia: ByrokratickyIndex.sk

Medzinárodná verzia: BureaucracyIndex.org

Martin Vlachynský, riaditeľ
Výskumného centra pre podporu podnikateľského prostredia

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

INESSINESS – Inštitút ekonomických a spoločenských analýz
Pôsobí v oblasti analýz zameraných na uplatňovanie princípov a nástrojov voľného trhu a ich dopadov v podmienkach slovenskej ekonomiky od januára 2006. Nezávislý think tank INESS monitoruje činnosť a financovanie verejného sektora, hodnotí efekty legislatívnych zmien, vypracováva sektorové analýzy a tiež komentuje aktuálne ekonomické a spoločenské témy. Cieľom INESS je rozšíriť všeobecné povedomie o spôsobe fungovania trhového mechanizmu, efektov štátnych zásahov a ich dopadov na spoločnosť a životy bežných ľudí. Medzi prioritné oblasti záujmu INESS patrí daňový a odvodový systém, zdravotníctvo, monetárna politika, problematika EÚ, regulácie a vlastnícke práva. V súčasnosti je INESS najcitovanejším ekonomickým think tankom v médiách na Slovensku.
Čerpané z: www.iness.sk

INESS, 29. 09. 2017 | Prečítané: 522 | Rubrika: Veda a spoločnosť

Webhouse.sk

Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Anketa
Súhlasíte s finančnou odlukou cirkví od štátu?

Rozhodne áno (629 hl.)
 
Viac áno, ako nie (147 hl.)
 
Viac nie, ako áno (135 hl.)
 
Rozhodne nie (150 hl.)
 

Celkom hlasovalo: 1061
Voliči, pozor na Kisku!
Keď klamal v minulosti, bude klamať aj v budúcnosti. Pozri: Kiska povedal: „Nezaložím stranu.“ a Kiska je hanba Slovenska.
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Anketa Strom roka
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore