Spotrebitelia oprávnene očakávajú, že pitie vylúhovaných byliniek ich zdravotnému stavu prospeje. Kvalitu použitých byliniek dTest otestoval a priniesol nepríjemné zistenia – tretina testovaných čajov prepadla kvôli prítomnosti pesticídov a jedovatej buriny. Nedostatočné hodnotenie si kvôli vysokému množstvu pesticídov odniesli tiež dva čaje určené deťom.
Po kliknutí na fotografiu sa v novom okne zobrazí v lepšom rozlíšení o rozmeroch 760 × 760 bodov.
Zo širokej ponuky si dTest posvietil na bylinkové zmesi, ktoré sú bežne prístupné v českých obchodoch. dTest nakúpil 11 druhov porciovaných bylinkových čajov, jeden sypaný čaj, a nechal v nich laboratórne overiť obsah vybraných nežiaducich látok. Skúmal výskyt pyrolizidínových a tropánových alkaloidov, plesní, mykotoxínov, pesticídov a ďalších kontaminantov ako sú nikotín, antrachinón a dusičnany.
Pod názvom pyrolizidínové alkaloidy (PA) sa ukrývajú chemické zlúčeniny, ktorými sa rastliny bránia najmä pred bylinožravcami. Vysoké dávky týchto alkaloidov môžu viesť k akútnemu zlyhaniu pečene. Napriek tomu žiadny zákonný limit pre pyrolizidínové alkaloidy neexistuje.
„V našom teste sme množstvo PA posudzovali podľa hodnoty, na ktorej sa zhodujú Európsky úrad pre bezpečnosť potravín (EFSA) a nemecký Spolkový úrad pre vyhodnocovanie rizík. Nemecké úrady pre kontrolu potravín sťahujú z trhu čaje, z ktorých by dospelý človek mohol reálne prijať 6 µg PA za deň,“ vysvetľuje Hana Hoffmannová, šéfredaktorka časopisu dTest a dodáva:
„V našom teste prekročil túto hranicu jeden výrobok, a to čaj Babička Růženka Sedmero bylin, pri ktorom sme zistili v jednom čajovom vrecúšku 13,4 µg pyrolizidínových alkaloidov.“
Ďalším typom jedov, na ktoré sa dTest zameral, boli tropánové alkaloidy (TA), konkrétne atropín a skopolamín. Kvôli týmto látkam stiahla Štátna poľnohospodárska a potravinárska inšpekcia (SZPI) z trhu zhruba pred rokom dva výrobky – Loyd Herbal Tea Mäta s brusnicou a Babička Růženka Sedmero bylin s echinaceou.
„Čaje rovnakých značiek sme tiež podrobili kontrole. Výrobca Mokate sa evidentne poučil z minulých chýb, pretože z hľadiska tropánových alkaloidov boli jeho čaje v našich testoch v poriadku,“ opisuje Hana Hoffmannová a dodáva:
„Spotrebiteľom odporúčame vyhnúť sa čaju Tesco Mix of Herbs, v ktorom laboratórium zistilo množstvo atropínu 190 µg/kg a skopolamínu 98 µg/kg. Kvôli tomuto priestupku sme podali podnet na Štátnu poľnohospodársku a potravinársku inšpekciu.“
Pri pestovaní bylín používajú poľnohospodári v boji proti škodcom chemické prípravky obsahujúce pesticídy. Tie sa môžu dostať až do finálneho výrobku a toxicky pôsobiť na vývoj nervovej sústavy. Laboratórium odhalilo, že v dvoch čajoch pesticídy presiahli legislatívne limity. Boli to čaje Tesco Mix of Herbs (prekročenie maximálnej hodnoty pre herbicíd linurón) a Dr. Popov Zdravínek pro děti (prekročenie maximálnej hodnoty pre fungicíd tetrakonazol).
„Zarazilo nás, koľko zostatkových pesticídov obsahujú čaje určené deťom. Najhoršie sme ohodnotili výrobok firmy Oxalis Naše byliny Dětský čaj, v ktorom laboratórium zistilo pozostatky 12 rôznych pesticídov. V dvoch ďalších čajoch pre deti – Apotheke Dětský bylinný čaj pro běžné pití a Dr. Popov Zdravínek pro děti – sme odhalili päť, prípadne sedem rezíduí pesticídov,“ komentuje Hana Hoffmannová.
Agrochemický kokteil obsahovali tiež čaje pre dospelých; čaj Valdemar Grešík Sedmikvítek obsahoval osem pesticídov, Babička Růženka Sedmero bylin päť pesticídov. Celkom tri výrobky (Loyd, Jančův čaj a Valdemar Grešík) obsahovali pesticíd DDT, ktorý pretrváva v životnom prostredí ešte z čias pred rokom 1974, kedy bol zakázaný. Nálezy pri prvých dvoch menovaných sa pohybovali výrazne nižšie, než je zákonný limit, hodnota pri čaji Valdemar Grešík bola na jeho polovici.
Je na mieste pripomenúť, že hodnotenie dTestu vychádza z princípu predbežnej opatrnosti, podľa ktorého môžu nahromadené chemické látky spôsobovať nevyspytateľný kokteilový efekt.
Veľmi dobre alebo dobre skončili len štyri čaje (Lipton Herbal Infusion Alps Breeze, Teekanne Mountain Herbs, Sonnentor Děkuji Bylinný čaj a Jančův čaj Bylinná směs), ktoré boli z pohľadu zisťovaných nežiaducich látok v poriadku.
Prehľad testovaných bylinkových čajov nájdete na webe www.dtest.cz. Kompletné výsledky testu prinieslo februárové vydanie časopisu dTest. V ňom sa čitatelia dozvedia, v ktorých čajoch laboratórium objavila antrachinón, nikotín a dusičnany v neproblematických koncentráciách.
Foto: Petr Neubert.
Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.
dTest, o.p.s.
– všeobecne prospešná spoločnosť
– poskytuje spotrebiteľom komplexný spotrebiteľský servis
– nezávislé testy výrobkov a služieb na českom a slovenskom trhu, spotrebiteľská poradňa, online databáza výsledkov testov a nebezpečných výrobkov a mnoho ďalšieho
– dTest je súčasťou medzinárodnej organizácie
International Consumer Research and Testing (ICRT) a európskej spotrebiteľskej organizácie
BEUC
Čerpané z:
www.dtest.sk