www.humanisti.sk
www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Pozvánka na koncert
Webhouse.sk
Humanistická zbierka
Transparentný účet pre humanistov
Humanisti, už môžete pomáhať aj cez transparentný účet. Pozri: Zbierka na pomoc chudobným.
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVAAteisti Českej republikyVoľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @766
Počítadlo


Spam poison

Budúcnosť hornej Nitry je nad zemou

Máme riešenie pre baníkov

Vláda SR nerieši problémy baníkov, ale majiteľov baní. Strana Sloboda a Solidarita (SaS) vidí budúcnosť hornej Nitry „nad zemou“. Riešením môže byť vytvorenie tzv. Jaguar Expresu, ktorý by prepravoval zamestnancov z Hornonitrianskych baní Prievidza do nitrianskeho závodu Jaguar Land Rover.

„Z ceny elektriny, ktorú platí každý z nás, ide rok čo rok približne 100 miliónov eur na dotácie do uhoľných baní. Je to obrovská suma do priemyslu, ktorý, keď máme byť úprimní, tak nemá žiadnu budúcnosť. Vláda namiesto toho, aby hľadala riešenia pre baníkov a aby sa zamýšľala nad tým, čo s nimi bude, skôr hľadá riešenia skôr pre majiteľa baní (Hornonitrianskych baní Prievidza – HBP) pána Čičmanca, ktorému toto vyhovuje,“ povedal predseda SaS Richard Sulík a doplnil, že spomenutých 100 miliónov eur ročne predstavuje približne 2 200 eur mesačne na každého jedného zamestnanca baní, pritom ich mzdy sú iba zlomok z tejto sumy.

Na mieste je otázka, čo bude, ak by dotácie prestali chodiť a HBP by zanikli.

„V 70 km vzdialenej Nitre vzniká veľký zamestnávateľ, spoločnosť Jaguar, ktorý nemá dostatok zamestnancov a potrebuje pracovné sily. Na dlani leží riešenie, že aspoň časť baníkov by mohla pracovať v Nitre. Problém je však, ako sa tam dopraviť,“ uviedol Richard Sulík.

Liberáli navrhujú, že situáciu by mohol vyriešiť Jaguar Expres, ktorý by nemusel byť doménou štátnej železničnej spoločnosti ZSSK, ale mohla by sa urobiť súťaž na dopravcu.

„SaS preto navrhuje, aby si štátna železničná spoločnosť sadla za jeden stôl so spoločnosťou Jaguar, aby buď rokovali o úprave grafikonu pre dopravu ľudí z regiónu hornej Nitry, alebo sa vyhlásila súťaž na prevádzku takéhoto Jaguar Expresu,“ poznamenal poslanec NR SR Karol Galek.

Tímlíder SaS pre energetiku zároveň poukázal na to, že vlakové spojenie medzi Prievidzou a Nitrou funguje už dnes.

„Žiaľ, trvá v priemere dve hodiny a po ceste je 26 zastávok. Jednotlivé úseky na trati umožňujú vlaku ísť rýchlosťou 60 – 100 km/h. Po modernizácii niektorých úsekov a jednoduchou úpravou grafikonu, respektíve zavedením nového spojenia – napríklad trikrát denne tam a späť – by vedeli na trati v dĺžke asi 70 km skrátiť dobu dopravy na jednu hodinu. Stačilo by počet zastávok znížiť na 3 alebo 4 a pri nich vybudovať záchytné parkoviská,“ uviedol Karol Galek.

Kandidátka SaS na predsedníčku Trenčianskeho samosprávneho kraja Renáta Kaščáková, ktorá sa téme dlhodobo venuje, tvrdí, že baníci za 650 eur mesačne riskujú holý život. Podľa poslankyne navyše koluje medzi nimi veľká neistota a strach o budúcnosť, pritom by stačilo, keby im niekto férovo povedal, že bane pôjdu do útlmu, a že nad zemou sú príležitosti, ktorých nie je málo.

„Netreba zabúdať ani na to, že horná Nitre má príležitosti pre svoj rozvoj aj v podobe kúpeľníctva. Je na škodu, že nezodpovedná ťažba ohrozuje zdroje termálnej vody. Neobávam sa teda o tento región a jeho perspektívu. Horná Nitra útlmom baníctva určite neutrpí. Vo svete je množstvo príkladov, ako sa transformácia banských regiónov podarila. Ja nevidím jediný dôvod, aby sa to nepodarilo aj na hornej Nitre. Budúcnosť toho regiónu však nie je v bani, ale nad zemou,“ poznamenala poslankyňa NR SR Renáta Kaščáková.

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

Sloboda a SolidaritaSloboda a Solidarita
– politická strana
Ctíme si slobodu, kladieme prekážky jej nepriateľom, bojujeme za vyššiu životnú úroveň ľudí v dobre spravovanej krajine. Toto je naše poslanie v strane Sloboda a Solidarita. Našou úlohou je vytvárať podmienky pre zvyšovanie príjmov tých, ktorí pracujú, zabezpečiť základnú mieru solidarity s tými, ktorí nepracujú, zvyšovať mieru osobnej slobody ruka v ruke so zodpovednosťou a usilovať sa o štíhly štát, hospodáriaci efektívne a vyrovnane. Štát je v našom ponímaní garantom včasnej spravodlivosti.
Čerpané z: www.sas.sk

SaS, 18. 07. 2017 | Prečítané: 214 | Rubrika: Veda a spoločnosť

Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Voliči, pozor na Kisku!
Keď klamal v minulosti, bude klamať aj v budúcnosti. Pozri: Kiska povedal: „Nezaložím stranu.“ a Kiska je hanba Slovenska.
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore