www.humanisti.sk
www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Jedálny lístok
Webhouse.sk
Humanistická zbierka
Transparentný účet pre humanistov
Humanisti, už môžete pomáhať aj cez transparentný účet. Pozri: Zbierka na pomoc chudobným.
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVAAteisti Českej republikyVoľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @385
Počítadlo


Spam poison

Budúcnosť aj s autizmom

Kampaň „Budúcnosť je pre mňa…“

Ako si predstavujeme budúcnosť?
Všetci máme svoje predstavy o tom, ako by mala vyzerať, akú by sme chceli, o akú sa snažíme.
Ako vnímajú budúcnosť ľudia s autizmom a ich blízki?

Odpovede prinesie májová kampaň Nadácie Volkswagen Slovakia, zameraná práve na tému autizmu.

„Chceme ňou priblížiť svet ľudí s poruchou autistického spektra (PAS) a ich rodín – prostredníctvom úprimných osobných vyjadrení o ich snoch, plánoch a vnímaní vlastnej budúcnosti,“ hovorí projektová manažérka Ľubomíra Repáňová.

Cieľom kampane „Budúcnosť je pre mňa…“ je predstavenie ľudí, ktorých každodenným životom je autizmus a zvýšenie povedomia o tejto téme v širokej verejnosti. Kampaň vzniká v spolupráci s PR agentúrou Kharisma. Jej symbolom sa stala ilustrácia, ktorú vytvorila ilustrátorka Slavomíra Ondrušová:

„V kampani uvidíme tvár, ktorá vykúka spoza rúk – vyjadruje zvedavosť a optimizmus, aj uzavretie do vlastného, bezpečného sveta, čo je vlastné každému jednému z nás. Zároveň však s úsmevom hľadí na okolitý svet.“

Počas celého mája budú postupne na webovej stránke, Facebooku a Instagrame Nadácie Volkswagen Slovakia uverejňované vyjadrenia a príbehy ľudí s autizmom, ich rodín a profesionálov, ktorí sa venujú ľuďom s PAS. Súčasťou kampane budú aj odborné články a odkazy na súvisiace témy.

Malé zázraky a zodpovednosť

Mária Helexová je Banskobystričanka, mama syna s autizmom a predsedníčka Spoločnosti na pomoc osobám s autizmom BB (SPOSA BB). O živote rodiny, ktorej súčasťou je autizmus, hovorí otvorene na rôznych fórach.

„Autizmus…

Vždy, keď začnem týmto slovom, rozvíjam jeho význam v iných spektrách. Naše deti sú jedinečné v tom, že nás prišli naučiť veci vnímať inak. Cez mnohé útrapy, ktoré nám autizmus priniesol do života, nás chcú prinútiť vziať do rúk zodpovednosť za naše životy a tým aj za tie ich. Aby sa mohli uplatniť v živote, ktorý majú pred sebou, im my, rodičia, musíme prispôsobiť podmienky. My už nemôžeme ísť cestami, ktoré sú vyšliapané dnešným systémom.

Život s deťmi s autizmom je aj o malých zázrakoch, ktoré si mnohokrát rodič v zápale každodennej tvrdej práce okolo dieťaťa neuvedomuje. Len vzácne okamihy, kedy ho záblesk alebo pohyb vytrhne z rutiny, mu ukážu tie krásne zázraky, ktoré v jeho blízkosti sú.“

Dlhodobá podpora

Téme autizmu sa nadácia venuje dlhodobo. Aktuálne je otvorený už šiesty ročník grantového programu na podporu detí s autizmom „Budúcnosť aj s autizmom“.

Od roku 2015 bolo v rámci tohto programu prerozdelených 187 000 eur a podporených 66 organizácií. Žiadosti o podporu najčastejšie smerovali na zabezpečenie terapeutických a relaxačných pomôcok a aktivít, ktoré pomáhajú stimulovať individuálny potenciál každého dieťaťa s autizmom.

Canisterapeutickí psi

Canisterapeutickí psi Zara, Iorek a Fantagiro White Ancilias.

Častými pomocníkmi bývajú aj špeciálne vycvičení psíci.

„Naše biele ovčiaky priťahujú pozornosť detí ako magnet. Nečakajú, kým ich deti oslovia. Sú zvyknuté prvé prísť a nadviazať očný kontakt, radostne a neodbytne sa ponúkať ku spoločnej hre. Veľmi rýchlo vycítia, čo dieťa s autizmom potrebuje presne v tej chvíli. Niekedy je to pokoj s tesným fyzickým kontaktom a vibráciou, ktorá upokojí dieťa. Alebo sa nechajú strhnúť aktivitami, ktorým často rozumejú iba oni dvaja. Na splnenie cieľa stačí niekedy jednoduchá pomôcka – loptička, bublifuk, skladačka – a obaja, pes aj dieťa, sa nechajú viesť terapiou bez akýchkoľvek problémov s emóciami, disciplínou, či dotiahnutím aktivity do konca. Veľmi sa tešíme, že deti si nás pamätajú, že nám dôverujú, dovolia nám aj našim psom preniknúť hlbšie do ich uzavretého sveta, Sme niekedy svedkami malých zázrakov a veľmi radi ich popisujeme rodičom, spolu sa tešíme z maličkostí. Je dôležité poskytnúť im po terapii spätnú väzbu a spolu plánovať terapeutické ciele. Za týždeň takto navštívime približne 15 detí, ktorým prinesieme do života nové podnety,“ opisuje canisterapiu pre deti s autizmom Ľubica Bátoryová, centrum PHYSIO CANIS, o. z., centrum pre intervencie s asistenciou psov v terapii a edukácii.

Všetci potrebujeme niekam patriť

Okrem stabilného grantového programu Nadácia podporuje aj ďalšie aktivity v tejto téme. Začiatkom roka 2020 sa stala matchingovým partnerom projektu Aby žiadne dieťa nebolo AUT – špeciálnych pohybových fitness cvičení pre deti a mladých ľudí s autizmom. Dary individuálnych darcov Nadácia zdvojnásobila a pomohla tak nazbierať potrebnú sumu na realizáciu projektu. Za projektom stojí Michaela Saleh Suríniová, ktorá je sama mamou dieťaťa s autizmom a zapojí sa aj do májovej kampane Budúcnosť je pre mňa…

Budúcnosť pre mňa znamená… mať možnosti a podporu pri ich dosahovaní, ak to práve nie je jednoduché.

Aj preto som v spolupráci s Crossfitom Senec vytvorila projekt na Startlabe – pretože ma nadchol prístup trénerov, ktorí ako komunita pravidelne pomáhajú deťom, ktoré cvičiť nemôžu. Vytvorili sme projekt, ktorý umožní deťom s PAS a ADHD cvičiť, pretože pre tieto deti nie sú často žiadne možnosti mať krúžok, kde by boli pripravení tréneri, mali kurz a vzdelanie ako ku nim pristupovať. Som nesmierne šťastná, že s obrovskou podporou Nadácie Volkswagen Slovakia a tiež aj ľudí mimo komunity crossfiťákov túto myšlienku uvítali, zafinancovali a dnes už sa tréneri pripravujú na školenia, ktoré čoskoro umožnia pre mnohých rodičov malý zázrak: ich deti budú môcť behať, cvičiť a mať kamarátov. Budú sa im venovať tréneri, ktorí rodičom nepovedia „u nás sa to nedá“. Bola by som šťastná, keby takýto prístup bol všade. Aj keby dostalo príležitosť všade aspoň zopár detí, zrazu by každé z nich niekam patrilo. Všetci potrebujeme niekam patriť.“

„Prianím každého rodiča je šťastie jeho dieťaťa. Aby žilo spokojný život, hralo sa a vyrastalo v kruhu svojich rovesníkov, vzdelávalo a socializovalo sa, a keď príde čas, aby sa začlenilo do spoločnosti. Aj to je dôvod, prečo už šiesty rok podporujeme organizácie, ktoré sa zameriavajú na vzdelávanie a integráciu detí a mládeže s autizmom. Práve ony svojou činnosťou a aktivitami vynakladajú úsilie, aby mohli zabezpečiť kúsok šťastia pre rodiny, ktoré denne zdolávajú prekážky súvisiace s touto diagnózou,“ uzatvára Ľubomíra Repáňová z Nadácie Volkswagen Slovakia.

Vytvorili sme si slniečko

Vytvorili sme si slniečko.🌞

Pod čiarou

Autizmus na Slovensku

Presné číslo, koľko detí s autizmom žije na Slovensku, neexistuje. Zo štatistiky Svetovej zdravotníckej organizácie WHO z roku 2012 vychádza, že zo 160 detí má 1 dieťa poruchu autistického spektra. Ostatný uverejnený výskum CDC (Centers for Disease Control and Prevention) z USA ukazuje, že v súčasnosti môže ísť až o 1 z 54 detí. Na Slovensku evidoval Štatistický úrad k 31. 12. 2019 1,019 milióna detí do 18 rokov. Vychádzajúc z týchto štatistík môžeme odhadovať, že na Slovensku žije 6 až 18 tisíc detí a mladých ľudí s autizmom. Jednou z kľúčových vecí je pritom aj v tomto prípade včasná diagnostika, ktorá pomáha k pozitívnym výsledkom a rozvinutiu potenciálu každého dieťaťa.

O Nadácii Volkswagen Slovakia

Nadácia Volkswagen Slovakia je verejnoprospešná nadácia. Už dvanásty rok aktívne pôsobí na Slovensku. Cielene sa snaží o spoluvytváranie „moderného priestoru pre život“ v uvedomelej spoločnosti. Ťažiskom jej programov je oblasť výchovy a vzdelávania. Podporuje inovatívne vzdelávacie projekty a svoj dôraz kladie na vzdelávanie mladých ľudí. Každoročne tiež realizuje kreatívne projekty pre detské domovy. Svoju pomoc vo významnej miere orientuje aj na oblasť znevýhodnených a deti v núdzi.

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

VolkswagenNADÁCIA VOLKSWAGEN SLOVAKIA
– ako jeden z najväčších zamestnávateľov na Slovensku si je spoločnosť Volkswagen Slovakia vedomá svojej sociálnej zodpovednosti voči zamestnancom podniku, ale aj ľuďom v tejto krajine
– na základe toho bola v roku 2008 založená verejnoprospešná nadácia „NADÁCIA VOLKSWAGEN SLOVAKIA“. Nadácia sa aktívne snaží o spoluvytváranie „moderného priestoru pre život“ v uvedomelej spoločnosti
Čerpané z: www.nadacia-volkswagen.sk

Nadácia Volkswagen Slovakia, 07. 05. 2020 | Prečítané: 191 | Rubrika: Kto sú humanisti?

Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Sociálne siete
Anketa
Súhlasíte s trvalým zatvorením obchodov v nedeľu?

Áno (12 hl.)
 
Nie (12 hl.)
 

Celkom hlasovalo: 24
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 Pokrytectvo
21-05-20 * 20:41
 Re: Confirmation bias
21-05-20 * 16:10
 Stretne Mars planétu Zem
21-05-20 * 00:01
Lipka – diskusné fórum
Lipka
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Biblia očami vedy
Biblia očami vedy
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Spotrebiteľská Poradňasc
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore