www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Pozvánka na koncert
Webhouse.sk
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVAAteisti Českej republikyVoľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @977
Počítadlo


Spam poison

Budúce vodiace psy skladajú skúšky dospelosti

Vodiaci pes sa zvykne nazývať aj „štvornohými očami“

„Viesť nevidiacu osobu je asi najnáročnejšia práca, akú ľudský tvor vyžaduje od akéhokoľvek zvieraťa.“
Bruce Johnson, odborník v problematike výcviku vodiacich psov

Vodiaci pes sa zvykne nazývať aj „štvornohými očami“. Dokáže svojmu majiteľovi zabezpečiť bezpečný pohyb po ulici, vyhýbať sa prekážkam alebo vyhľadať dvere, voľné miesto na sedenie, či podať spadnutý predmet. Kvalitne vycvičený vodiaci pes zvládne až 38 povelov. Ani ich dokonalé prevedenie z neho nerobí dobrého pomocníka pre nevidiaceho majiteľa. Pre úspešnú spoluprácu psa so svojím nevidiacim pánom je najdôležitejšia jeho povaha. Pes musí mať na túto prácu povahové predpoklady, ktoré sú z veľkej miery vrodené. Ide najmä o vysokú ochotu spolupracovať s človekom a ľahkú ovládateľnosť aj majiteľom bez zrakovej kontroly. Pes musí byť pes schopný dať prednosť ľuďom pred vlastnými záujmami, ako sú rôzne pachy, či kontakt s inými psami. Výcviková škola pre vodiace a asistenčné psy v týchto dňoch intenzívne testuje všetky jednoročné psy, aby vybrala tie, ktoré majú najlepšie predpoklady stať sa vodiacim psom.

Ako prebieha výber najvhodnejších kandidátov na vodiaceho psa? Bratislavská výcviková škola používa metodiku, vytvorenú renomovanými výcvikovými školami vo svete

Dôležitým obdobím v živote psa sú prvé štyri mesiace veku, keď sa formuje jeho povaha. Šteňa má ešte málo naučených reakcií a „nasáva ako špongia“ všetky podnety z okolia. V programe Výcvikovej školy pre vodiace a asistenčné psy (VŠVAP) sú šteniatka v kontakte s dobrovoľníkom – vychovávateľom už od narodenia. Prvé testovanie povahy psa prebieha vo veku štyroch mesiacov. Pre šteniatka sa pripraví „prekážková dráha“, ktorú prejdú so svojim vychovávateľom. Pripomína tak trochu cestu strašidelným lesom. Sledujú sa reakcie šteniatka na zvukové podnety, napríklad hlas trúbky alebo na hrkajúcu fľašu, naplnenú kamienkami. Šteňa prejde okolo neznámych objektov, ktoré vidí prvýkrát. Je tam maketa psa, veľká bába alebo plastová hlava s parochňou. Šteniatko musí absolvovať chôdzu po schodoch, po rôznych neznámych povrchoch, aj popri rušnej ceste a v neznámom interiéri. Hodnotí sa jeho ochota spolupracovať s človekom, úroveň stresu šteňaťa z rôznych neznámych podnetov a schopnosť regenerácie po strese – ako rýchlo sa upokojí. Práve vlastnosti, ktoré sú týmto hodnotením sledované, budú neskôr rozhodujúce pre dobrú spoluprácu vodiaceho psa s jeho majiteľom.

Obdobie psej puberty je podobne ako u ľudí spojené s veľkými výkyvmi. Po jej prekonaní sa mladé psy profilujú do svojej konečnej podoby a ich povaha sa stabilizuje. Konečná osobnosť psa sa definitívne ustáli až po dosiahnutí pohlavnej zrelosti. Počas celého tohto obdobia sú psy v rodinách vychovávateľov. Ich vývoj a napredovanie pozorne sledujú inštruktori na pravidelných stretnutiach.

Približne vo veku jedného roku psa prebiehajú oficiálne hodnotenia, ktoré rozhodujú o zaradení psa do výcviku. Tieto skúšky môžeme metaforicky prirovnať ku skúškam dospelosti.

  • Prvým predpokladom je posúdenie zdravotného stavu. Vodiaci pes nesmie mať akékoľvek chronické ochorenie a musí mať zdravý pohybový aparát. Všetky psy absolvujú preventívne vyšetrenie lakťových a bedrových kĺbov.
  • Hodnotenie temperamentu prebieha v rušnom centre mesta. Psa vedie skúsený tréner, ktorého pes doteraz nepoznal. Sleduje sa najmä úroveň socializácie psa, tempo jeho chôdze a ochota spolupracovať s cudzím človekom. Táto skúška má veľký význam pri výbere dvojice človek – vodiaci pes. Klientom sa vyberajú psy s podobným temperamentom, ktoré sa dokážu prispôsobiť tempu ich chôdze.
  • Tretím testom je GDBart test (Guide Dog Behaviour Assestment Response test – posúdenie reakcií a správania vodiaceho psa). Testuje zmeny správania psa, ako odpoveď na nové a nezvyčajné podnety. Je to novinka, ktorú sme zaviedli vďaka členstvu v Medzinárodnej federácii škôl pre výcvik vodiacich psov (IGDF). Test prebieha pre psa v neznámom interiéri, podľa presne určeného scenára. Postupne je pes vystavovaný rôznym podnetom. Ako perličku môžeme uviesť, že sa stretne s pohyblivou hračkou vydávajúcou zvuky, človekom, ktorý je zamaskovaný v kostýme alebo maketou lietajúceho netopiera. Psa tieto situácie viac alebo menej stresujú a reaguje na ne zmenou správania. Stres a návrat do pokojného stavu dokáže vyhodnotiť skúsený inštruktor na základe reči tela psa.

Prečo je dôležité hodnotiť mieru stresu psa týmto testom?

„Každý pes sa počas náročného výcviku dostane to tzv. „pracovného stresu“. Podobne ako človek, ani pes nie je v strese schopný riešiť vzniknuté problémy a môže reagovať skratovo. Regeneračná schopnosť, teda schopnosť návratu zo stresového stavu do stavu pokoja je u každého psa iná, jej znalosť je nesmierne dôležitá pre prácu so psom a práve tieto GDBart testy ju pomôžu zistiť,“ vysvetlila Katarína Kubišová, koordinátorka výchovy z Výcvikovej školy pre vodiace a asistenčné psy.

Spomínané „skúšky dospelosti“ slúžia na zistenie potenciálu psa a odhad jeho vhodnosti pre pomoc ľuďom so zrakovým postihnutím. Na vytvorenie šťastnej a spolupracujúcej dvojice človek – vodiaci pes je dôležité vybrať jedincov, ktorí sa budú dobre povahovo dopĺňať. Ich spolupráca by však nefungovala, ak by nový majiteľ vodiaceho psa nebol na spoluprácu so svojím novým štvornohým spoločníkom odborne zaškolený.

Foto:

Testovanie reakcie na neznámu osobu

Miestnosť, v ktorej prebieha GDBart test, má štandardizované usporiadanie. Snímka je vytvorená pri testovaní reakcie na neznámu osobu.

Testovanie reakcie na rôzne povrchy

Testovanie reakcie na rôzne povrchy.

Testovanie reakcie na rôzne povrchy

Testovanie reakcie na rôzne povrchy.

Testovanie reakcie na hluk (prejav stresu: oblizovanie)

Testovanie reakcie na hluk – prejav stresu: oblizovanie.

Po kliknutí na fotografie sa v novom okne zobrazia v lepšom rozlíšení o rozmeroch 5 312 × 2 988 bodov.

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

VŠVAPVýcviková škola pre vodiace a asistenčné psy (VŠVAP)
– občianske združenie, IČO: 42357632
– pomáha ľuďom so zrakovým a telesným postihnutím prostredníctvom špeciálne vycvičených psov
– od roku 2002 je členom Medzinárodnej federácie pre výcvik vodiacich psov (IGDF) so sídlom vo Veľkej Británii a výcvik vodiacich psov realizuje podľa medzinárodných štandardov
– adresa: Sekulská 672/1, 841 04 Bratislava-Karlova Ves
Čerpané z: www.vodiacipes.sk

Máš doma zvieratko (psa, mačku…)?

Áno, jedno, dar od známych (Počet hlasov: 67)
(22.87 %)

Áno, viac, dar od známych (Počet hlasov: 65)
(22.18 %)

Áno, jedno, kúpil(a) som od známych (Počet hlasov: 11)
(3.75 %)

Áno, viac, kúpil(a) som od známych (Počet hlasov: 13)
(4.44 %)

Áno, zmiešané pôvody, dar aj kúpa (Počet hlasov: 12)
(4.10 %)

Áno, jedno, nepoznám pôvod (Počet hlasov: 15)
(5.12 %)

Áno, viac, nepoznám pôvod (Počet hlasov: 18)
(6.14 %)

Áno, osvojené, pôvodne túlavé zvieratko(á) (Počet hlasov: 25)
(8.53 %)

Áno, kúpené od množiteľa (Počet hlasov: 16)
(5.46 %)

Nie, ale rozmýšľam, že si zaobstarám v budúcnosti od známych (Počet hlasov: 11)
(3.75 %)

Nie, ale rozmýšľam, že si zaobstarám v budúcnosti z útulku (Počet hlasov: 14)
(4.78 %)

Nie, ale rozmýšľam, že si zaobstarám v budúcnosti od množiteľa (Počet hlasov: 4)
(1.37 %)

Nie, ani by som neprijal(a) alebo nekúpil(a) zvieratko(á) (Počet hlasov: 18)
(6.14 %)

Áno, jedno, z útulku (Počet hlasov: 4)
(1.37 %)

Áno, viac, z útulku (Počet hlasov: 0)
(0.00 %)Celkom hlasovalo: 293

VŠVAP, 23. 06. 2018 | Prečítané: 319 | Rubrika: Kto sú humanisti?

Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Voliči, pozor na Kisku!
Keď klamal v minulosti, bude klamať aj v budúcnosti. Pozri: Kiska povedal: „Nezaložím stranu.“ a Kiska je hanba Slovenska.
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom