EÚ zakáže predaj kože s obsahom chrómu s oxidačným stupňom +6
Praha, 29. apríla 2015 – Spotrebitelia budú od 1. mája lepšie chránení. Od tohto dňa začne platiť nariadenie Európskej únie o zákaze predaja koženého tovaru, ktorý sa dostáva do kontaktu s ľudskou pokožkou a obsahuje pritom škodlivý šesťmocný chróm (1). Ten je vysoko toxický a má na svedomí závažné ochorenia kože, môže vyvolať i alergickú reakciu.
„Je alarmujúce, že spotrebiteľom v Európe hrozí poškodenie zdravia napríklad pri nosení kožených topánok. Neprijateľné je rovnako to, že pracovníci v garbiarniach a závodoch na výrobu obuvi v krajinách s lacnou pracovnou silou ako je India či Bangladéš riskujú svoj život, keď sú nútení pracovať s chemikáliami bez adekvátnych ochranných pomôcok,“ uvádza Anna Lazorová z organizácie NaZemi, kde koordinuje projekt zameraný na obuvnícky priemysel. A doplňuje: „Nové nariadenie EÚ je prvým krokom, ale až teraz sa uvidí, či bude efektívne a bude mať pozitívne dôsledky pre pracovníkov v garbiarniach a pri samotnej výrobe obuvi.“
Chemické spracovanie kože za pomoci chrómu je využívané v 80 – 85 % celosvetovej produkcie kože. Zlúčeniny nebezpečného šesťmocného chrómu môžu vznikať v spracovávanej koži oxidáciou zlúčeniín trojmocného chrómu, ktorý sa používa pri činení kože. Bolo preukázané, že ľuďom pracujúcim v garbiarniach hrozí kvôli neustálemu kontaktu s chemikáliami vyššie riziko rakoviny, majú dýchacie ťažkosti a trpia ochorením kože. Bangladéšska mimovládna organizácia „Society for Environment and Human Development“ odhaduje, že až 90 % pracovníkov garbiarní v oblasti Hazaribagh zomrie skôr, než sa dožije 50 rokov.
Mohammad Rahman, 17-ročný robotník z bangladéšskej garbiarne, s chodidlami pokrytými pľuzgiermi a plesňovými ochoreniami hovorí:
„Musím brať lieky každý deň. Zlieza mi koža z nôh. Niektorí robotníci majú neustále bolesti hlavy z toxických plynov, ktoré na pracovisku vdychujú. Niektorí majú pľuzgiere v nose.“
Ďalším zásadným problémom v garbiarskom priemysle je detská práca.
Na rozdiel od odevného priemyslu, nie sú problémy spojené s výrobou topánok zatiaľ príliš známe. Zmeniť to má práve sa rozbiehajúca európska kampaň „Change Your Shoes“. V Českej republike ju povedie mimovládna organizácia NaZemi. Bude napríklad testovať topánky z hľadiska obsahu nebezpečných látok a informovať o tom spotrebiteľov. Zameria sa tiež na environmentálne dopady garbiarskeho a obuvníckeho priemyslu, pretože garbiarne sú štvrtým najväčším znečisťovateľom na svete, hneď za ťažobným priemyslom (2). Kampaň bude ďalej podnecovať zmeny zákonov a bude sa rokovať s predstaviteľmi firiem tak, aby došlo k zlepšeniu pracovných podmienok robotníkov a robotníčok pracujúcich v tomto odvetví.
Poznámky a doplňujúce informácie:
(1) Regulácia EÚ: Výrobky z kože, ktoré prichádzajú do styku s ľudskou kožou, sa nesmú uvádzať na trh, pokiaľ obsahujú šesťmocný chróm v koncentrácii 3 mg/kg alebo vyššej (0,0003 % hmotnosti) v celkovej sušine kože.
(2) Výskum švajčiarskej organizácie Green Cross a amerického Blacksmith inštitútu z roku 2012.
Krátky dokument o nebezpečných garbiarňach v Bangladéši (anglicky, 11:43 minút):
Krátke video organizácie „Human Rights Watch“ o garbiarňach v Bangladéši (anglicky, 3:38 minút):
Organizácia NaZemi presadzuje globálne rozvojové vzdelávanie do škôl i mimo ne, zasadzuje sa o zodpovednosť firiem v ich dodávateľskom reťazci a propaguje fair trade ako účinnú podporu chudobným pestovateľom a remeselníkom z krajín globálneho Juhu.
V októbri 2014 vstúpila NaZemi spoločne s Ekumenickou akadémiou do medzinárodnej aliancie Clean Clothes Campaign. Vznikla tak česká pobočka Clean Clothes Česká republika. Česká republika sa stala 16. členom aliancie a NaZemi sa tým pripojila k viac než 250 organizáciám z celého sveta.
Popri odevnom priemysle, ktorému sa NaZemi venuje už šesť rokov (pozri kampaň Ušili to na nás), sa táto organizácia najnovšie začala zameriavať tiež na zlepšovanie pracovných podmienok v obuvníckom priemysle. Konajú tak spoločne s 15 európskymi a tromi ázijskými organizáciami, ktoré sa zameriavajú na dodržiavanie ľudských práv pri výrobe tovaru. Spoločne chcú zvyšovať povedomie spotrebiteľov, podnecovať zmeny zákonov a posilňovať zodpovednosť firiem v oblasti pracovných podmienok.
Foto:
Fotografie pochádzajú z garbiarní v Bangladéši (Hazaribagh) z roku 2014. Autorom fotografií je GMB Akash.
NaZemi
– česká mimovládna organizácia, ktorá usiluje o to, aby sa ľudia v rozvojových krajinách mohli vlastnými silami vymaniť z chudoby
– zameriava sa na prepojenosť nášho spotrebného správania s problémami v rozvojových krajinách a motivuje jednotlivcov, firmy i štáty prijať za tieto problémy zodpovednosť
Čerpané z: www.nazemi.cz