www.humanisti.sk
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVAAteisti Českej republiky Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam Roman
Spolupracujeme
Kochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @953
Počítadlo


Spam poison

Budovy s takmer nulovou potrebou energie

Pozvánka do vedeckej kaviarne

Veda v CENTRE 28. 6. 2018Pozývame vás do júnovej vedeckej kaviarne, v ktorej budeme diskutovať o znižovaní energetickej náročnosti budov, a to od fázy tvorby koncepcie, projektovania, realizácie a v neposlednom rade prevádzky budov. Je skutočne možné stavať energeticky úsporné, ekologicky bezpečné a ekonomicky efektívne budovy aj u nás?

Kedy: štvrtok 28. 6. 2018 o 17.00 h
Kde: konferenčná sála, 2. poschodie, budova CVTI SR, Lamačská cesta 8/A (Patrónka), Bratislava

Dušan PetrášVo štvrtok 28. 6. 2018 o 17.00 h bude naším hosťom prof. Ing. Dušan Petráš, PhD., EUR ING, vedúci Katedry technických zariadení budov na Stavebnej fakulte STU v Bratislave a súčasne prezident Zväzu slovenských vedecko-technických spoločností. Jeho profesijné zameranie je orientované na znižovanie spotreby energie pri prevádzke budov a tvorbu zdravého vnútorného prostredia v nich, čo sa dá docieliť správnym návrhom tak stavebnej časti, ako aj technických systémov využívajúcich hlavne obnoviteľné zdroje energie.

Podľa smernice EÚ z roku 2010 by mala byť do roku 2021 výstavba budov s takmer nulovou potrebou energie realitou už aj u nás. Náš hosť objasní, čo to bude v praxi znamenať. Bude hovoriť o tepelno-technických vlastnostiach stavebných konštrukcií, ako sú obvodová, strešná a podlahová konštrukcia, ako aj o účinnosti technických systémov, ktoré tvoria systém vykurovania, prípravy teplej vody, vetrania, klimatizácie, chladenia i osvetlenia. Spolu by to malo zabezpečiť, že budovy budú spĺňať požiadavky energetickej triedy A0. Inými slovami povedané, malo by ísť o spotrebu tepelnej a elektrickej energie, ktorá bude približne desaťkrát nižšia ako je priemerná spotreba existujúceho, takmer štyridsaťročného stavebného fondu bez obnovy v súčasnosti. Podľa prof. Petráša ide o mimoriadne závažný krok, ktorý súvisí s návrhom, projektovaním, realizáciou a prevádzkou budov, a bude si vyžadovať súčinnosť viacerých profesií, počnúc architektmi a končiac energetickými manažérmi. Nakoľko je EÚ ešte stále totálne závislá na importe fosílnych palív a budovy sú ich najväčším spotrebiteľom, podľa neho niet inej cesty ako minimalizácia energetickej náročnosti, ktorá by mala byť úplne súlade s pozitívnym dopadom na životné prostredie.

Vedecké kaviarne pod názvom Veda v CENTRE pravidelne raz do mesiaca organizuje pre širokú verejnosť Národné centrum pre popularizáciu vedy a techniky v spoločnosti pri Centre vedecko-technických informácií SR (CVTI SR) v Bratislave. Ak sa chcete dozvedieť viac, v neformálnej a priateľskej atmosfére pri káve sa môžete do diskusie zapojiť aj vy. Vedecká kaviareň Veda v CENTRE sa koná v budove CVTI SR na Lamačskej ceste 8/A, na Patrónke. Vstup na podujatie je pre verejnosť voľný.

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

CVTI SRCentrum vedecko-technických informácií SR (CVTI SR)
Slovak Centre of Scientific and Technical Information
– je ako priamo riadená organizácia Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR národným informačným centrom pre vedu, techniku, inovácie a vzdelávanie
– jeho súčasťou je špecializovaná vedecká knižnica Slovenskej republiky
– koordinuje činnosť a zabezpečuje prevádzku interdisciplinárnych výskumno-vývojových centier a národných infraštruktúr pre výskum, vývoj, inovácie a vzdelávanie
Čerpané z: www.cvtisr.sk

CVTI SR, 24. 06. 2018 | Prečítané: 133 | Rubrika: Veda a spoločnosť

Zbierka na ochranu humanistov
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasle­dovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Nová zbierka na ochranu humanistov vo svete.
HELP US PROTECT HUMANISTS AT RISK
Anketa
Súhlasíte so zrušením koncesionárskych poplatkov?

Áno (41 hl.)
 
Nie (21 hl.)
 

Celkom hlasovalo: 62
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
Brajti
The Brights
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore