www.humanisti.sk
www.billa.sk
www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Jedálny lístok
BILLA
Webhouse.sk
Humanistická zbierka
Transparentný účet pre humanistov
Humanisti, už môžete pomáhať aj cez transparentný účet. Pozri: Zbierka na pomoc chudobným.
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVA Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @373
Počítadlo


Spam poison

Budova namiesto literatúry, zvučka namiesto zvuku

Situácia v Spolku slovenských spisovateľov je vážna

Informovanejšia časť kultúrnej verejnosti si dozaista pamätá dezinformačnú kampaň, ktorú proti vtedajšiemu vedeniu Spolku slovenských spisovateľov (SSS) rozpútal Jaroslav Rezník starší – najmä prostredníctvom štátnej tlačovej agentúry TASR, ktorej generálnym riaditeľom je jeho syn Jaroslav Rezník mladší. Vecne nepodložený a osobne bezohľadný útok sa týkal budovy vo vlastníctve SSS a AOSS (Asociácie organizácií spisovateľov Slovenska) v centre Bratislavy (na Laurinskej 2). Neopodstatnenú rezníkovskú mediálnu hystériu podporili aj najvyššie kruhy vládnej strany SMER – SD prostredníctvom nekompetentných vyjadrení predsedu Výboru pre kultúru a médiá NR SR Dušana Jarjabka.

Predchádzajúce vedenie SSS transparentne predložilo členskému zhromaždeniu na schválenie všetky možnosti riešenia problému budovy, ktorú so stratou spravovala AOSS. Hlavným cieľom vedenia SSS bolo, aby SSS získalo prostriedky na svoju činnosť, ktorá prirodzene má mať literárny charakter.

Jaroslav Rezník starší vďaka spomínanej intenzívnej pomoci svojho syna, ktorý na tento účel zneužil štátnu tlačovú agentúru TASR, sa stal jedným z troch súčasných predsedov SSS a začal intenzívne pracovať na tom, aby sa budova dostala do rúk finančnej skupiny Slavia Capital.

V tejto súvislosti má nadchádzajúce členské zhromaždenie SSS schváliť nové stanovy, ktoré zriaďujú kuriózny inštitút prispievajúceho člena, ktorým môže byť fyzická i právnická osoba. Takémuto členovi nové stanovy zabezpečia právo zúčastňovať sa na rokovaní Predstavenstva SSS a hlasovať. Takže za 400 EUR ročne sa ktokoľvek môže stať exkluzívnym členom SSS, ak ho – pravdaže – schváli vedenie SSS na čele s predsedom, ktorému nové stanovy pripravujú výrazné zvýšenie právomocí, vrátane dvoch právoplatných hlasov.

Podľa informácií priamo z aktuálneho vedenia SSS už Rezníka v Predstavenstve podporuje iba jeho dôverná priateľka a čiastočne jeden člen. Vo vedení sa tiež diskutuje o tom, že budova potrebuje investora, ktorým konkrétne má byť uvedená finančná skupina Slavia Capital – a práve jej sa na mieru šije spomínaný inštitút prispievajúceho člena. Takže tí, ktorí sa v rozličnej miere spolupodieľali na dezinformačnej rezníkovskej kampani, sa od neho medzičasom dištancujú, téma riešenia problémov s budovou prestala byť pre nich škandalózna a vo vzťahu k bývalému vedeniu sa správajú, akoby sa nič nestalo.

Lenže stalo sa – napríklad – ja som bol riadne vymenovaný Predstavenstvom SSS do funkcií tajomníka SSS a šéfredaktora časopisu SSS Literárny týždenník (LT), pričom mi nikto ani písomne ani osobne neoznámil, že by ma ktokoľvek z týchto funkcií odvolal. Tak sa začalo pôsobenie nového tajomníka SSS a nového šéfredaktora LT. Ešte aj ukončenie pracovného pomeru som si musel iniciatívne so súčasným tajomníkom vybavovať ja, aby som o 5 rokov, keď pôjdem do dôchodku, mohol Sociálnej poisťovni predložiť dokumentáciu o mojom 15-ročnom pôsobení v SSS.

Spomínam to najmä preto, lebo ide o svedectvo, ktoré trpko dokresľuje fakt, že vo vedení SSS sa ocitli ľudia, ktorí si neuvedomujú dôsledky svojho konania a rozhodovania, pričom nejde len o moju tristnú osobnú skúsenosť, ale o celú budúcu existenciu SSS a jeho majetku. Čiže Rezníkovci budú sýti a budova bude celá v rukách finančnej skupiny Slavia Capital. Problematika budovy bude naďalej hlavnou prioritou činnosti SSS namiesto literatúry, ktorej by sa spolok mal primárne venovať. A naostatok už len dodávam, že SSS by mal mať zvuk, nie zvučku, ktorú tiež zriaďuje návrh nových stanov, ktoré vytvárajú všetky predpoklady pre zosmiešnenie niekdajšej renomovanej spisovateľskej organizácie, a to nielen posilňovaním kultu predsedu, ale aj rozširovaním byrokracie prostredníctvom štatútov pre najrozmanitejšie účely.

Mgr. art. Pavol Janík, PhD. (magister artis et philosophiae doctor)
predseda Spolku slovenských spisovateľov (2003 – 2007)
tajomník Spolku slovenských spisovateľov (1998 – 2003, 2007 – 2013)
šéfredaktor časopisu Spolku slovenských spisovateľov Literárny týždenník (2010 – 2013)

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

Mgr. art. Pavol Janík, PhD.
– básnik, dramatik, publicista, prekladateľ
Čerpané z:
vlastný zdroj, osobná stránka

Pavol Janík, 02. 05. 2014 | Prečítané: 6299 | Rubrika: Polemika o…

Doba slovenská
BILLA
Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Sociálne siete
Anketa
Súhlasíte s finančnou odlukou cirkví od štátu?

Rozhodne áno (717 hl.)
 
Viac áno, ako nie (184 hl.)
 
Viac nie, ako áno (173 hl.)
 
Rozhodne nie (183 hl.)
 

Celkom hlasovalo: 1257
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 Re: Čítam
29-09-20 * 15:22
 Re: Pokrytectvo
27-09-20 * 11:12
 Re: "Sväté" médiá.
24-09-20 * 17:07
Lipka – diskusné fórum
Lipka
Diskuteri.sk
Diskuteri.sk
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Biblia očami vedy
Biblia očami vedy
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Spotrebiteľská Poradňasc
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore