www.humanisti.sk
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVAAteisti Českej republiky Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam Roman
Spolupracujeme
Kochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Kultúrny program (Staré Mesto)
Bratislava-Staré Mesto
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @614
Počítadlo


Spam poison

Budeme udržiavať tradíciu Cien a Dní humanistov

Rozhovor s predsedom Spoločnosti Prometheus

Blíži sa koniec roka, a tak som prirodzene oslovil predsedu Spoločnosti PROMETHEUS – združenia svetských humanistov Romana Hradeckého, aby priblížil čitateľom aktivity členskej základne v tomto roku.

Roman Hradecký

Ako hodnotíte rok 2011 z pohľadu činnosti členov SP? Môžete čitateľom priblížiť úspechy SP za rok 2011?

Uplynulé obdobie bolo určené dvoma udalosťami – 20. výročím založenia Spoločnosti Prometheus a sčítaním obyvateľov, bytov a domov. Každé výročie je podnetom na zamyslenie i aktivizáciu činnosti, čo sa nám, myslím podarilo. Dobre zorganizovanou medzinárodnou konferenciou sme obohatili naše teoretické i argumentačné portfólio. Súčasne bolo výročie i tým najlepším dôvodom poďakovať „otcom zakladateľom“ za ich vklad pre našu existenciu i činnosť.

Sčítanie obyvateľov, bytov a domov sme využili na oslovenie širokej verejnosti, dokázali sme zorganizovať veľmi variabilnú mediálnu kampaň na území celého Slovenska. Jej pozitívom je, že do kampane sme zapojili aj viaceré rôznorodé skupiny mimo našej Spoločnosti Prometheus. Aj touto cestou sa nám podarilo prelomiť mlčanie o našich svetonázorových hodnotách. Ukázali sme, že sme plnohodnotnou súčasťou slovenskej spoločnosti a mali by sme mať nielen rovnaké povinnosti, ale i práva.

A ak boli neúspechy, tak ako ste vyhodnotili v SP takéto nezdary?

Čo sa nepodarilo zrealizovať? Predovšetkým rozbehnúť plnohodnotnú činnosť Bratislavského klubu a vôbec venovať väčšiu pozornosť klubom a ich činnosti. Uvedomujeme si, že je kríza, je zrejmá neochota ľudí organizovať sa, ale aj tak by sme mali viac stabilizovať činnosť klubov, pretože tie sú základnými kameňmi našej činnosti.

Máte už nejaké konkrétne plány pre rok 2012?

Čiastočne som to zodpovedal už v predchádzajúcej odpovedi. Je to predovšetkým práca s členskou základňou. Darí sa nám pravidelne pracovať s individuálnymi členmi formou osobných listov, čo sa prejavilo v raste ich záujmu, raste platenia členských príspevkov, v raste ich podielu na našej činnosti. Teraz je potrebné podobne rozbehnúť činnosť klubov a som presvedčený, že vzniknú aj nové kluby, tak ako vznikol Klub mladých, či pripravuje sa vznik klubu vo Svite.

Radi budeme udržiavať tradíciu Cien a Dní humanistov, ktoré sa osvedčili. Aj tieto formy našej práce chceme využiť na prienik do verejnosti, aspoň tak ako sme to dokázali počas kampane pri sčítaní obyvateľov. Práve verejné kampane by mohli byť tým príťažlivým, čím by sme oslovili členov spoločnosti a našich sympatizantov.

Myslíte si, že na budúci rok pokročí (budúca) vláda v riešení problémov ohľadom odluky cirkví od štátu?

Som hlboko presvedčený, že nie. Preto by našou základnou témou mali byť rovnaké ľudské práva aj pre občanov s nenáboženským náhľadom na svet. Ich ochrana a presadzovanie. Predovšetkým my sami sa musíme zbaviť pocitu, že žijeme niekde na okraji spoločnosti. Sme tu, sme prirodzenou súčasťou spoločnosti a takto by nás mali vnímať aj ostatní. Toto je prirodzená priorita našej činnosti v bezprostrednej i vzdialenejšej budúcnosti. Vo vzdialenejšej rovine má toto naše snaženie prirodzené vyjadrenie vo vykonaní odluky cirkvi od štátu. Druhou prioritou by malo byť presadzovanie vedeckého náhľadu na svet do vzdelávania a vyučovania mladej generácie. To má vyjadrenie v princípe, ktorý už formuloval Ján Horárik, odluka školy od cirkvi. Sú to veľké ciele, ale už len realizácia týchto dvoch cieľov by znamenala veľký prínos pre život celej našej spoločnosti.

Ďakujem za rozhovor.

Sviatky zimného slnovratu

Spoločnosť Prometheus je členskou organizáciou Slovenskej humanitnej rady, Európskej humanistickej federácie (EHF/FHE) a Medzinárodnej humanistickej a etickej únie (IHEU).

Základnými cieľmi Spoločnosti Prometheus sú:
– ochrana práv a záujmov všetkých občanov, ktorí sa nehlásia k žiadnemu náboženstvu,
– obrana a uplatňovanie slobody myslenia, náboženského vyznania, či iného presvedčenia, alebo svetonázoru v súlade s Ústavou Slovenskej republiky,
– rozvíjanie činnosti zameranej na uspokojovanie špecifických kultúrnych potrieb občanov bez náboženského vyznania,
– šírenie sekulárneho humanizmu a etiky na národnej i medzinárodnej úrovni.

Spoločnosť Prometheus spolupracuje s mnohými zahraničnými a medzi­národnými humanistickými organizáciami.

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

Ján Parada
laik s celoživotným vzdelávaním
Čerpané z:
vlastný zdroj

Ján Parada, 21. 12. 2011 | Prečítané: 2164 | Rubrika: Kto sú humanisti?

Zbierka na ochranu humanistov
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasle­dovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Nová zbierka na ochranu humanistov vo svete.
HELP US PROTECT HUMANISTS AT RISK
Anketa
Súhlasíte so zrušením koncesionárskych poplatkov?

Áno (7 hl.)
 
Nie (4 hl.)
 

Celkom hlasovalo: 11
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 Humanisti
19-01-19 * 09:33
 Bugár nemá témy
19-01-19 * 00:15
 Humanista Štúr
18-01-19 * 23:44
Brajti
The Brights
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore