www.humanisti.sk
Súťaž o knihu
Webhouse.sk
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVAAteisti Českej republiky Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam Roman
Spolupracujeme
Slovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.skdTest
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @984
Počítadlo


Spam poison

Bruselská deklarácia

My, obyvatelia Európy, potvrdzujeme týmto dokumentom naše spoločné hodnoty. Tieto hodnoty nie sú založené na kultúre a tradíciách jedného národa, ale na všetkých kultúrach, ktoré tvoria modernú Európu.

Potvrdzujeme hodnotu, dôstojnosť a nezávislosť každému jednotlivcovi, a právo na najväčšiu možnú slobodu zlučiteľnú s právami ostatných. Podporujeme demokraciu a ľudské práva a usilujeme sa o najväčší možný rozvoj každého človeka.

Uznávame povinnosť starať sa o celé ľudstvo vrátane budúcich generácií a zodpovednosť za životné prostredie, na ktorom sme závislí

Potvrdzujeme rovnoprávnosť mužov a žien. Všetky osoby bez ohľadu na rasu, pôvod, náboženstvo alebo svetonázor, jazyk, pohlavie, sexuálnu orientáciu či telesnú schopnosť musia mať zaistené rovnaké zaobchádzanie pred zákonom.

Každému priznávame právo prijať a zachovávať náboženstvo alebo svetonázor podľa vlastného výberu. Presvedčenie žiadnej skupiny nemôže byť použité na obmedzovanie práv iných.

Sme toho názoru, že štát musí ostať v otázkach náboženstiev a svetonázorov neutrálny, ani jedno neuprednostňujúc ani nediskriminujúc.

Sme toho názoru, že osobná sloboda musí byť spojená so zodpovednosťou voči spoločnosti. Usilujeme sa o vytvorenie spravodlivej spoločnosti založenej na zdravom rozume a spolucítení, v ktorej má každý občan umožnené hrať svoju rolu.

Presadzujeme toleranciu a slobodu prejavu.

Každému potvrdzujeme právo na dostupné a všeobecné vzdelanie.

Odmietame zastrašovanie, násilie a navádzanie k násiliu v sporoch a zdôrazňujeme, že konflikty sa musia riešiť vyjednávaním a zákonnými prostriedkami.

Presadzujeme slobodu informácií v každej oblasti ľudského života a využívanie vedy v prospech ľudského blahobytu. Požadujeme, aby bola veda využívaná tvorivo, nie deštruktívne.

Presadzujeme slobodu umenia, hodnotu tvorivosti a predstavivosti, a uznávame premenlivú moc umení. Potvrdzujeme význam literatúry, hudby, vizuálneho a výtvarného umenia pre rozvoj osobnosti a sebauspokojenie.

25. marec 2007

Pri príležitosti 50. výročia Rímskych dohôd a založenia Európskej únie.

Svojim podpisom môžete vyjadriť podporu Bruselskej deklarácii priamo na stránke Podporujem Bruselskú deklaráciu.

Pozrite si zoznam signatárov zo Slovenska.

Svoj názor k danej téme môžete vyjadriť v diskusnom fóre.

Ján Parada
laik s celoživotným vzdelávaním
Čerpané z:
Brussels Declaration

Ján Parada, 06. 02. 2009 | Prečítané: 1917 | Rubrika: Kto sú humanisti?

Webhouse.sk

Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Voliči, pozor na Kisku!
Keď klamal v minulosti, bude klamať aj v budúcnosti. Pozri: Kiska povedal: „Nezaložím stranu.“ a Kiska je hanba Slovenska.
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 Re: Európska únia
10-11-19 * 09:32
 Re: Dobrý záber
04-11-19 * 21:10
 "Sväté" médiá.
24-10-19 * 16:54
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore