www.humanisti.sk
www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Jedálny lístok
Webhouse.sk
Humanistická zbierka
Transparentný účet pre humanistov
Humanisti, už môžete pomáhať aj cez transparentný účet. Pozri: Zbierka na pomoc chudobným.
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVAAteisti Českej republikyVoľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @614
Počítadlo


Spam poison

Britská ateistická cirkev sa púšťa do globalizácie

Ide o stretnutia, pri ktorých sa uvažuje, ako si zlepšiť život

Sanderson Jones

LEON NEAL (Getty Images)

S veselými piesňami a zameraním na lepší život sa toto zhromaždenie nelíši od iných londýnskych nedeľných pobožností – ibaže nie je reč o Bohu.

Britská ateistická cirkev má len tri mesiace, ale má už viac „veriacich“ ako sa zmestí do jej priestorov a kontaktovalo ju viac ako dvesto neveriacich z celého sveta s otázkou, ako by mohli založiť vlastnú filiálku.

Oficiálne sa nazývajú Nedeľné stretnutie/zhromaždenie a sú výmyslom Pippy Evansovej a Sandersona Jonesa, dvoch hercov, ktorí si zmysleli, že by mohol byť záujem o stretávanie ateistov, pri ktorom by sa odkukalo niečo z náboženských pobožností.

Schádzajú sa mesačne v schátralom bývalom kostolíku v severnom Londýne a kombinujú hudbu, prejavy a morálne úvahy, všetko s primeranou dávkou humoru.

„V cirkvi je veľa takého, čo nemá nič do činenia s Bohom – nám ide o stretnutia, pri ktorých sa uvažuje, ako si zlepšiť život,“ vraví Jones, 32-ročný družný bradáč s hromovým smiechom.

Nedeľné stretnutia majú za cieľ „stále si pomáhať žiť lepšie a radostnejšie – to sú témy, vlastné ateistom, ale nevylučuje ich ani jedna z veľkých svetových cirkví.“ Témou poslednej nedele bola svojpomoc a spievali sa piesne „Pomôž“ od beatlesov a „Hrdina“ od Bonnie Tylerovej. „Kázeň“ mal jeden pracovník charitatívnej výchovy a v ďalšej časti zaujal Jones poslucháčov veselou historkou o tom, ako sa Pippa pokúšala pri svojpomocnej akcii urobiť všetko čo najlepšie. Stretnutie sa skončilo veľkým zdravením a – ako je v Británii zvykom – pozvánkou „Kto si dá šálku čaju?“

Ako mnohé západné štáty, aj Británia sa stáva čoraz viac štátom neveriacich. Kým väčšina obyvateľov sa ešte stále považuje za kresťanov, súpis z decembra 2012 ukázal, že ich počet klesol zo 72 % v roku 2001 na 59 % v roku 2012. Počet Britov, ktorí žijú bez náboženstva, sa v tom čase zvýšil z 15 na 25 %.

No úspech nedávneho nedeľného stretnutia – 400 Londýnčanov sa ho zúčastnilo vo dvoch sedeniach a 60 sklamaných prišelcov nedostalo miesto – svedčí, že mnohí mestskí ateisti túžia po pocitoch družnej komunity, ktoré vyvoláva napr. spoločná návšteva kostola.

„V Londýne môžete stráviť celý deň bez toho, žeby ste s niekým prehovorili čo len slovo,“ povedala Ewansová. „No myslím si, že ľudia si prajú môcť niekam ísť, kde stretnú druhých, pobavia sa s nimi aj bez pitia a nemusia platiť vstupné.“ Je to myšlienka, ktorá iste zaujme aj iných ateistov.

Jones uvažuje o lokalitách, odkiaľ ho už kontaktovali akože ateistickí „kapláni“, ochotní založiť nové vetve hnutia. „Kolumbia, Bali, Mexiko, Houston, Silicon Valley, Philadelphia, Ohio, Calgary, celá Británia, The Hague, Viedeň. Situácia je taká vzrušujúca, že sa mi z toho občas krúti hlava.“

Pôvodcovia myšlienky pripúšťajú, že odpozerali niektoré prvky svojho programu od kresťanských cirkví. „Ak chcete od ľudí, aby robili niečo nové, tak treba, aby si uvedomili, na čo boli zvyknutí.“

Je zaujímavé, že religiózni ľudia schvaľujú myšlienku ateistickej cirkvi. Evansová sa smeje: „Starosť im robí len to, čo bude, ak sa veľmi rozrastieme. Zatiaľ nás väčšmi napádajú ateisti výrokmi, že ruinujeme ateizmus; že naša neviera nie je taká, aká by mala byť. To je dobré.“

Neďalekému pastorovi Dave Tomlinsonovi sa nelenilo prísť zo svojej dve míle vzdialenej fary pozrieť sa, čo robí konkurencia. „Keď som to tu videl, mal som pocit, že tu bolo toľko toho, čo nazývam Bohom, ako dnes ráno v mojom kostole. Všetko, čo sa tu povedalo, by bolo doma aj v mojom kostole. Dúfam, že to bude trvať a rásť.“

Prvá filiálka nedeľných stretnutí sa otvára koncom marca v škótskom Glasgove a ďalšiu plánuje Ewansová v apríli v Austrálii.

Iniciátori hnutia nemienia veľmi kontrolovať nové filiálky, ale pozorovať ich budú. „Stačilo by zneužitie jedného dieťaťa a prehrali sme všetko navždy,“ žartuje Jones.

V otázke budúcnosti hnutia tápe dvojica v tme. „Kto vie? Nemáme ani poňatia. Ale tešíme sa z toho, čo je.“

Poznámka prekladateľa: Som za, ale so zákazom nielen (veľmi pochybnej) prítomnosti božej, ale aj tárania o jeho neexistencii. Na to by boli iné stretnutia a povedzme večer.

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

AFP
Agence France Presse – celosvetová spravodajská agentúra, pôsobí v 150 krajinách
Čerpané z: AFP, Britain's 'Atheist Church' Set to Go Global, Discovery News, 8. marca 2013;
preložil Rastislav Škoda, v Zošitoch humanistov č. 95 uverejnené 14. marca 2013 pod názvom Britská ateistická cirkev sa púšťa do globalizácie

AFP, 14. 03. 2013 | Prečítané: 1771 | Rubrika: Kto sú humanisti?

Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Sociálne siete
Anketa
Súhlasíte s trvalým zatvorením obchodov v nedeľu?

Áno (13 hl.)
 
Nie (13 hl.)
 

Celkom hlasovalo: 26
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 Pokrytectvo
21-05-20 * 20:41
 Re: Confirmation bias
21-05-20 * 16:10
 Stretne Mars planétu Zem
21-05-20 * 00:01
Lipka – diskusné fórum
Lipka
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Biblia očami vedy
Biblia očami vedy
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Spotrebiteľská Poradňasc
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore