www.humanisti.sk
www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Jedálny lístok
BILLA
Webhouse.sk
Humanistická zbierka
Transparentný účet pre humanistov
Humanisti, už môžete pomáhať aj cez transparentný účet. Pozri: Zbierka na pomoc chudobným.
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVA Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @993
Počítadlo


Spam poison

Boj Slovákov a Čechov za národnú slobodu v prvej svetovej vojne a vznik československého štátu

(4. časť)

Prevaha Masarykovskej koncepcie a Pittsburská dohoda

Pod vplyvom Masarykovho postavenia ako hlavného buržoázneho činiteľa zahraničného odboja získavala na tomto fronte stále istejšiu prevahu jeho koncepcia vzťahu Čechov a Slovákov ako aj celkového štátoprávneho postavenia Slovákov v budúcom spoločnom štáte. Vážnejšiu opozíciu proti nej predstavovali popredné slovenské organizácie v USA, ktorých podpora československému odboju veľmi vzrástla. Preto sa Masaryk pri svojej návšteve v Amerike na jar 1918 pokúsil dosiahnuť v tejto významnej otázke aspoň kompromisné stanovisko. Na poradách v Pittsburghu proti Clevelandskej dohode z roku 1915 skoncipoval sám novú, tzv. Pittsburskú dohodu, ktorú 30. mája 1918 spolu s Masarykom podpísali predstavitelia slovenských a českých organizácií v USA. Dohoda upúšťa od požiadavky federatívneho zväzku a schvaľuje menej samostatné – autonómne postavenie Slovenska – „spojenie Čechov a Slovákov v samostatnom štáte: Českých zemí a Slovenska“, ktoré malo mať „vlastnú administratívu, svoj snem a svoje súdy“. Okrem toho dohoda osobitne vyzdvihla, že československý štát bude republikou a jeho zriadenie bude demokratické. I keď sa priamo nevyslovuje k otázke národnej samobytnosti Slovákov, celkovým svojim obsahom sa stavia za ňu pozitívne.

Zmeny vo vojnovej situácii a ich dôsledky

Od leta 1918 dohodové armády posilnené americkou boli si už isté svojou prevahou. Preto západné vlády v popredí s prezidentom USA Wilsonom odmietli mierové ponuky centrálnych mocností, ktoré pokladali za nedostačujúce aj z hľadiska požiadaviek potlačených národov Rakúsko-Uhorska. Západné veľmoci medzitým uznali právo Čechov a Slovákov na samostatnosť a Československú národnú radu za základ budúcej československej vlády.

Aktivizácia českej a slovenskej buržoázie

Za týchto okolností sa pripravovali aj domáci zástupcovia českých politických strán na prevzatie moci a v júli 1918 utvorili Národný výbor, ktorý nadviazal kontakt s Československou národnou radou v zahraničí. Aj medzi slovenskými politickými činiteľmi sa už na jar 1918 obnovila myšlienka utvorenia vrcholného celonárodného politického orgánu – Slovenskej národnej rady. Jej konštituovanie spojené s „fúziou národnej a ľudovej strany“, sa však preťahovalo až do konca októbra.

Vojenská pohotovosť

14. október na pražských uliciach (vojenská pohotovosť)

Postup českej a slovenskej sociálnej demokracie

Predstavitelia českej a slovenskej sociálnej demokracie i pri narastaní hnutia pracujúcich más prenechávali iniciatívu v zintenzívnenej politickej aktivite buržoáznym stranám a v obidvoch orgánoch sa uspokojili s podriadeným postavením. Hoci pod tlakom más vznikla koncom leta 1918 Socialistická rada, zložená zo zástupcov českých sociálnych demokratov a národných socialistov, aj tento najvyšší orgán socialistickej politiky sa podriadil Národnému výboru. Časť českého robotníctva túto podriadenosť neuznávala a v generálnom štrajku 14. októbra 1918 i proti vôli Národného výboru proklamovala myšlienku samostatnej Československej republiky. Reprezentanti slovenskej sociálnej demokracie prijali členstvo v Slovenskej národnej rade, pričom sa uspokojili s pomerne veľmi slabým zastúpením.

Vyhlásenie štátnej samostatnosti Čechov a Slovákov

Keď 28. októbra 1918 rakúsko-uhorský minister Andrássy sa napokon podriadil mierovým podmienkam víťaznej Dohody, medzi ktorými bolo aj úplné uznanie samourčovacieho práva národov a uplatnenie ich vôle po štátnej zvrchovanosti, a pražský ľud pod dojmom tejto správy vyšiel do ulíc s heslom slobodnej Československej republiky, Národný výbor urýchlene vyhlásil československú štátnu samostatnosť.

Ešte pred konštituovaním sa Slovenskej národnej rady Slováci prostredníctvom svojho zástupcu na uhorskom sneme vyhlásili svoj rozchod s Uhorskom a žiadali uplatnenie samourčovacieho práva národov.

Martinská deklarácia uverejnená v Robotníckych novinách

Martinská deklarácia uverejnená v Robotníckych novinách

Zhromaždenie slovenskej politickej reprezentácie zvolanej na 30. októbra 1918 do Martina najprv oficiálne ustanovilo Slovenskú národnú radu. Jej prvým aktom základného historického významu bola „Deklarácia slovenského národa“ z 30. októbra 1918, v ktorej sa nezávisle a bez styku s Prahou Slovenská národná rada vyhlásila za jediného oprávneného zástupcu slovenského národa (v Deklarácii sa z takticko-politických dôvodov používa aj pojem „česko-slovenský národ“) a žiadala preň samourčovacie právo na základe úplnej nezávislosti a v rámci nového československého štátu. I keď Deklarácia sa nevyslovila presnejšie o budúcom štátoprávnom postavení Slovenska v novom štáte, z čoho neskôr vznikli mnohé spory, jednako bola jedným zo základných štátoprávnych aktov a historickým krokom vpred do novej dejinnej epochy slovenského národa.

Slovenská kultúra v období prvej svetovej vojny vyslovila svoj ostrý protest proti vojne predovšetkým v dielach najpoprednejších slovenských spisovateľov. Jedným z týchto protestov boli Krvavé sonety P. O. Hviezdoslava.

Krvavé sonety

Hviezdoslav, Krvavé sonety (ukážka), jeden z najvýraznejších slovenských protestov proti vojne

Fotografie pochádzajú z učebnice.

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

Slovenské pedagogické nakladateľstvo v Bratislave
– kniha Dejiny Československa
Učebné texty pre 3. a 4. ročník gymnázia a pre 2. ročník strednej školy
– 5. vydanie (1980); zodpovedná redaktorka Jarmila Knorrová, technická redaktorka Ľubica Rybánska
– autori učebnice:
doc. dr. Peter Ratkoš, DrSc. (I. – VIII. kapitola),
prof. dr. Jozef Butvin, CSc. (IX. – XV. kapitola),
doc. dr. Miroslav Kropilák, DrSc. (XVI. – XVII. kapitola),
dr. Marta Vartíková, CSc. (XIX. kapitola)
– vytlačili Polygrafické závody, n. p., závod 03, Trnava; strán 456; schválené výmerom SÚKK–GR 1759/I–1978; Kčs 28,–
Čerpané z: vlastný zdroj; XV. kapitola, Naše národy po nástupe imperializmu a v boji za národné oslobodenie (1900 – 1918), 5. Boj Slovákov a Čechov za národnú slobodu v prvej svetovej vojne a vznik československého štátu, strany 288 – 293

SPN, 29. 10. 2011 | Prečítané: 4315 | Rubrika: Veda a spoločnosť

Doba slovenská
BILLA
Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Sociálne siete
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 Re: Dobyvatelia zo Skrivolandie.
16-07-20 * 16:57
 Re: Čítam
13-07-20 * 17:12
 RE: Zdravá výživa
12-07-20 * 16:56
Lipka – diskusné fórum
Lipka
Diskuteri.sk
Diskuteri.sk
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Biblia očami vedy
Biblia očami vedy
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Spotrebiteľská Poradňasc
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore