www.humanisti.sk
www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Jedálny lístok
BILLA
Webhouse.sk
Humanistická zbierka
Transparentný účet pre humanistov
Humanisti, už môžete pomáhať aj cez transparentný účet. Pozri: Zbierka na pomoc chudobným.
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVA Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @446
Počítadlo


Spam poison

Boj Slovákov a Čechov za národnú slobodu v prvej svetovej vojne a vznik československého štátu

(3. časť)

České a slovenské prejavy za národné samourčenie a spoločný štát

Po poradách slovenských a českých politikov vo Viedni v slovenskom tajnom centre o spojenectve v domácom odboji českí poslanci v tzv. „trojkráľovej“ deklarácii zo začiatku roku 1918 sa vyslovili za utvorenie samostatného československého štátu, pričom pod vplyvom ruskej socialistickej revolúcie sa dovolávali práva samourčenia národov. Zvlášť významnou v tejto súvislosti na slovenskej strane bola rezolúcia ľudového zhromaždenia z 1. mája 1918 v Liptovskom Mikuláši, zorganizovaného slovenskou sociálnou demokraciou. Rezolúcia osnovaná dr. Vavrom Šrobárom a doplnená výborom mikulášskej slovenskej sociálnodemokratickej organizácie žiadala spravodlivý mier, viaceré sociálne a demokratické výdobytky, ale pre domáci i zahraničný odboj mimoriadny význam mala jej požiadavka „bezpodmienečného práva na sebaurčenie národov“ Rakúsko-Uhorska s osobitným upozornením na „uhorskú vetev československého kmeňa“. Tým v zložitej kritickej situácii, keď sa bolo treba vyjadriť k riešeniu základnej otázky budúcnosti slovenského národa a jeho postavenia, najjasnejšou a otvorenou rečou prehovoril slovenský pracujúci ľud, vedený sociálnou demokraciou. Onedlho (24. mája) sa konečne po mnohých naliehaniach zišli vedúci činitelia všetkých politických smerov Národnej strany a vyslovili na neverejnej porade, že po nevydarenom „tisícročnom manželstve“ s Maďarmi je nevyhnutné s nimi sa rozísť. Postavili sa za samourčovacie právo a za spoločný štát Čechov a Slovákov.

Prvomájová manifestácia r. 1918 v Lipt. Mikuláši

Prvomájová manifestácia r. 1918 v Lipt. Mikuláši

Najradikálnejšej budúcnosti v ústrety vykročilo české robotníctvo. Svoje revolučné predstavy o budúcej spoločnosti a spoločnom štáte Čechov a Slovákov vyjadrilo demonštratívne v heslách nesených v sprievodoch na 1. mája 1918. Boli to najmä heslá: „Socialistický národ!“, „Všeobecné odzbrojení – všeobecní mír!“ a pod.

Socialistický národ

Sprievod pražského robotníctva 1. mája 1918

Československé zahraničné vojsko

Medzi tým sa rozšírili rady československého zahraničného vojska vo Francúzsku, v Taliansku a najmä v Rusku. Činnosť a úspech jeho jednotiek (napr. víťazstvo čs. brigády pri Zborove začiatkom leta 1917) pomáhali prebojovať myšlienku samostatného československého štátu a posilňovali aj domáce protirakúske a protiuhorské hnutie odporu. Podľa predstáv ich príslušníkov mal to byť demokratický štát, republika so sociálne spravodlivým vnútorným zriadením, ako to zodpovedalo záujmom širokých ľudových vrstiev, z ktorých pochádzali.

Osobitný vývin čs. vojska v Rusku

Do mimoriadnej situácie sa dostal čs. armádny zbor v Rusku po vypuknutí februárovej a hlavne Veľkej októbrovej socialistickej revolúcie, keď Sovietske Rusko uzavrelo mier. Zbor vyhlásený za súčasť čs. armády vo Francúzsku sa mal previesť cez Sibír a Vladivostok na francúzske bojisko. Časť legionárov a mnoho iných Čechov a Slovákov (spolu asi 12 000 mužov) sa priklonila k mladej sovietskej moci a pomáhala jej v rámci Červenej armády v boji proti vnútornému i vonkajšiemu nepriateľovi na rozličných frontoch. Z jeho sociálne a triedne uvedomelých radov sa podarilo koncom mája 1918 na zjazde v Moskve založiť Československú komunistickú stranu v Rusku. Jej členovia vyzvali potom český a slovenský proletariát vo vlasti na boj za utvorenie československej socialistickej republiky, ktorá by bola súčasťou európskej federácie socialistických krajín. Väčšina vojska ostala v légiách, dala sa zneužiť ako nástroj vtedajšej vojenskej intervencie západných imperialistických mocností k protisovietskym vystúpeniam v Povolží a na Sibíri až do oneskoreného odchodu. Rozhodujúcimi exponentmi týchto zákerných vystúpení boli hlavní predstavitelia zahraničného odboja T. G. Masaryk, E. Beneš a M. R. Štefánik, ktorí sa dali úplne do služieb dohodových imperialistických mocností.

Fotografie pochádzajú z učebnice.

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

Slovenské pedagogické nakladateľstvo v Bratislave
– kniha Dejiny Československa
Učebné texty pre 3. a 4. ročník gymnázia a pre 2. ročník strednej školy
– 5. vydanie (1980); zodpovedná redaktorka Jarmila Knorrová, technická redaktorka Ľubica Rybánska
– autori učebnice:
doc. dr. Peter Ratkoš, DrSc. (I. – VIII. kapitola),
prof. dr. Jozef Butvin, CSc. (IX. – XV. kapitola),
doc. dr. Miroslav Kropilák, DrSc. (XVI. – XVII. kapitola),
dr. Marta Vartíková, CSc. (XIX. kapitola)
– vytlačili Polygrafické závody, n. p., závod 03, Trnava; strán 456; schválené výmerom SÚKK–GR 1759/I–1978; Kčs 28,–
Čerpané z: vlastný zdroj; XV. kapitola, Naše národy po nástupe imperializmu a v boji za národné oslobodenie (1900 – 1918), 5. Boj Slovákov a Čechov za národnú slobodu v prvej svetovej vojne a vznik československého štátu, strany 286 – 288

SPN, 29. 10. 2011 | Prečítané: 5991 | Rubrika: Veda a spoločnosť

Doba slovenská
BILLA
Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Sociálne siete
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 Re: Kurča na fazuľke
08-08-20 * 12:17
 Re: Moje poznámky
08-08-20 * 09:55
 Re: Kurča na fazuľke
08-08-20 * 09:39
Lipka – diskusné fórum
Lipka
Diskuteri.sk
Diskuteri.sk
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Biblia očami vedy
Biblia očami vedy
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Spotrebiteľská Poradňasc
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore