www.humanisti.sk
www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Jedálny lístok
BILLA
Webhouse.sk
Humanistická zbierka
Transparentný účet pre humanistov
Humanisti, už môžete pomáhať aj cez transparentný účet. Pozri: Zbierka na pomoc chudobným.
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVA Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @425
Počítadlo


Spam poison

Boj Slovákov a Čechov za národnú slobodu v prvej svetovej vojne a vznik československého štátu

(2. časť)

Zmena v postoji západných mocností k čs. odboju

Až do jari 1918, pokiaľ ostávala otvorená možnosť dohodových mocností a Spojených štátov amerických, ktoré v apríli 1917 vstúpili do vojny po boku Dohody, uzavrieť s Rakúsko-Uhorskom separátny mier a tak urýchliť porážku izolovaného Nemecka, dohodové mocnosti nepripúšťali myšlienku rozbitia habsburskej monarchie. Povolili však z českých a slovenských zajatcov organizovať na svojom území československé dobrovoľnícke vojsko (čs. légie). Keď nádeje na takýto mier úplne stroskotali, oslobodzovacie snahy našich národov, smerujúce k rozdeleniu aj Uhorska, našli aj u nich podporu. K tomuto postupu prispievala aj snaha západných imperialistických štátov paralyzovať jednostranný vplyv Veľkej októbrovej socialistickej revolúcie a ňou vyzdvihovanú zásadu samourčenia národov.

Podnety ruských revolúcií

Neočakávané predlžovanie vojny, rozličné ťažkosti a obete, ktoré v zázemí doliehali predovšetkým na ľudové masy, stupňovali vnútorné sociálne napätie. To vyostrili roku 1917 ešte viac správy o februárovej a najmä o Októbrovej socialistickej revolúcii v Rusku. Zvrhnutie vlády buržoázie a nastolenie moci proletariátu, „Dekrét o mieri“ a „Deklarácia práv národov Ruska“, vydané sovietskou vládou, stali sa podnetom k novému vypätiu oslobodzovacieho boja nášho ľudu. Vlny demonštrácií a štrajkov spočiatku namierených proti biede a hladu nadobudli výrazný politický, protivojnový a národnooslobodzovací charakter.

Vojenské vzbury a narastanie ľudového odporu

Vrenie nespokojnosti preniklo aj medzi vojsko. V januári 1918 povstali námorníci rakúsko-uhorských vojnových lodí v Boke Kotorskej. V máji vypukli vojenské vzbury v Rimavskej Sobote, v Trenčíne a v Rumburku v Čechách, v júni v Bratislave a veľmi rozsiahla bola vzbura slovenských vojakov trenčianskeho pluku v srbskom meste Kragujevaci, z ktorých po jej potlačení zastrelili 44. Množstvo vojakov utieklo z kasární i z frontov domov a skrývalo sa so zbraňami v horách. Počtom rýchlo narástli tieto „zelené kádre“ najmä v západoslovenských lesoch v lete 1918. Rekviračné komisie narážali medzi dedinským ľudom čoraz častejšie na otvorený odpor. V radoch pracujúcich začali sa dôraznejšie ozývať nielen hlasy po zastavení vojnového krviprelievania, ale aj po potrestaní jeho pôvodcov, po spravodlivejšom sociálnom poriadku, po republike a po socializme. Takto radikalizované hnutia otriasli základmi monarchie, znemožňovali vláde i vojenskému veleniu vypnúť posledné sily k víťazstvu, miesto ktorého naopak sa urýchlene blížila porážka.

Časopis zahraničného odboja

Časopis zahraničného odboja, propagujúci samostatnosť československého štátu

Zbližovanie domáceho odboja

Pohyby ľudových más neostali bez účinku na českú a slovenskú politiku. Koncom mája 1917 Český zväz poslancov vystúpil vo viedenskom parlamente s proklamáciou práva na autonómne postavenie českých krajín a s požiadavkou o pretvorenie habsburského mocnárstva na federatívny štát. Pritom pod vplyvom podnetov zo Slovenska (Šrobár) zdôrazňovali, že s Čechmi má byť spojená „větev slovenská, žijící v souvislém celku s historickou částí českou“. Maďarský ministerský predseda Štefan Tisza chcel donútiť Slovákov, aby za prísľub drobných ústupkov v školskej a jazykovej oblasti sa osvedčili proti zjednocovacím snahám a vyjadrili vernosť uhorskému štátu. Jeho snaha narazila vo vedení Slovenskej národnej strany na odpor. Uhorská orientácia dostala v slovenskej politike vážnu trhlinu, keď okrem bývalých hlasistov, Hodžovej skupiny a sociálnych demokratov sa ešte v lete 1917 za spoluprácu s Čechmi vyslovili aj poprední predstavitelia Slovenskej ľudovej strany.

Fotografia pochádza z učebnice.

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

Slovenské pedagogické nakladateľstvo v Bratislave
– kniha Dejiny Československa
Učebné texty pre 3. a 4. ročník gymnázia a pre 2. ročník strednej školy
– 5. vydanie (1980); zodpovedná redaktorka Jarmila Knorrová, technická redaktorka Ľubica Rybánska
– autori učebnice:
doc. dr. Peter Ratkoš, DrSc. (I. – VIII. kapitola),
prof. dr. Jozef Butvin, CSc. (IX. – XV. kapitola),
doc. dr. Miroslav Kropilák, DrSc. (XVI. – XVII. kapitola),
dr. Marta Vartíková, CSc. (XIX. kapitola)
– vytlačili Polygrafické závody, n. p., závod 03, Trnava; strán 456; schválené výmerom SÚKK–GR 1759/I–1978; Kčs 28,–
Čerpané z: vlastný zdroj; XV. kapitola, Naše národy po nástupe imperializmu a v boji za národné oslobodenie (1900 – 1918), 5. Boj Slovákov a Čechov za národnú slobodu v prvej svetovej vojne a vznik československého štátu, strany 284 – 286

SPN, 28. 10. 2011 | Prečítané: 4825 | Rubrika: Veda a spoločnosť

Doba slovenská
BILLA
Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Sociálne siete
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 Re: Kurča na fazuľke
08-08-20 * 12:17
 Re: Moje poznámky
08-08-20 * 09:55
 Re: Kurča na fazuľke
08-08-20 * 09:39
Lipka – diskusné fórum
Lipka
Diskuteri.sk
Diskuteri.sk
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Biblia očami vedy
Biblia očami vedy
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Spotrebiteľská Poradňasc
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore