www.humanisti.sk
www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Jedálny lístok
Webhouse.sk
Humanistická zbierka
Transparentný účet pre humanistov
Humanisti, už môžete pomáhať aj cez transparentný účet. Pozri: Zbierka na pomoc chudobným.
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVAAteisti Českej republikyVoľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @275
Počítadlo


Spam poison

Bohom opustené Haiti

Zemetrasenie postihlo zničenú krajinu.

Rozhovor so spisovateľom a znalcom Karibiku H. Ch. Buchom uverejnený na stránke Der Tagesspiegel.

Môle Saint-Nicolas, Haiti

Pán Buch, ak existuje Boh, zdá sa, že nenávidí Haiti.

Práve to cítia Haiťania. Sú veľmi nábožní a poverčiví. Teraz si myslia, že Boh ich opustil, ba že ich nenávidí a prenechal vládu nad krajinou Satanovi, ako to otvorene hlásajú evanjelikálne sekty. Už pred týmto zemetrasením postihli krajinu hurikány a povodne. Do roku 1986 vládli diktátori „papa Doc“ a „Baby Doc“ Duvalier, a potom sa ľud bolestne sklamal v nádejnom Jean-Bertrand Aristidovi. Bežný život ovláda korupcia a v poslednej dobe pribúda únosov a vrážd. Kolumbijská drogová mafia používa Haiti ako prestupnú stanicu do USA. Haiti je krajina postihnutá morovými ranami ako biblický Egypt.

Toto zemetrasenie neotriaslo Haiti ako prvé. Počúvame, že sa dalo predvídať.

Zemetrasenie zničilo Port-au-Prince po prvý raz už v roku 1770. Druhé najväčšie mesto ostrova, Cap Haitien, bolo na rade roku 1842. Terajšie zemetrasenie predpovedali geológovia už dávno. Keď som pred časom povedal jednému tunajšiemu sociológovi, že stojíme pred zemetrasením, súhlasne prikývol a dodal, že to bude súdny deň.

Prečo má zemetrasenie na Haiti katastrofálnejšie dôsledky ako inde?

Pretože Haiti je už dávno zničené. Kaput. Lesy sa vyrúbali na výrobu dreveného uhlia. Kedysi zelená krajina sú dnes holé pahorky a stráne. Neprší, a ak, tak to berie úrodnú zem do mora. Tam potom odumierajú koralové rífy, ktoré chránili ostrov pred pôsobením mora. Ostrov nemá nikde fungujúcu sieť ciest, ani elektriny, ani vodovodov.

V mnohých chudobných krajinách vyvíjajú ľudia obdivuhodné umenie improvizácie.

To je aj tu jediný záblesk nádeje. Haiťania sa naučili zaobchádzať s krízami. Až doteraz sprevádzal každú katastrofu nejaký vtip. Ale raz sa musí zlomiť aj haitská vôľa žiť. Bojím sa, že teraz im smiech prechádza.

Ako je možné, že Haiťania, ktorí obchodníkov s otrokmi zahnali už na konci 18. storočia, nakoniec neboli schopní vybudovať fungujúci štát?

V prvom rade treba zdôrazniť, že Haiti je jediný štát na svete, v ktorom otroci sami odstránili otrokársky spoločenský poriadok. Haitská revolúcia bolo úspešné spartakovské povstanie otrokov a čierni a kreolskí Haiťania úspešne zahnali na útek elitnú Napoleonovu armádu. Nikdy však nezískali možnosť vybudovať fungujúci štát na ostrove, odkázanom na dovoz všetkého okrem svojich agrárnych produktov. Haiti pozostávalo z cukrových (trstinových), kávových a bavlníkových plantáží, a v tomto ohľade bolo vyťažené všetko až do súčasnej ekologickej smrti miestnej prírody. Politika mala vždy len jeden cieľ: bohatnutie vládnucich tried.

No aj tak živilo haitské úspešné povstanie otrokov až do 20. storočia európske utópie o revolúcii.

Ach, hej, ale veď autori ako Heiner Müller, ktorí ospevovali haitskú revolúciu, tam nikdy neboli! No až do polovice 20. storočia bolo Haiti príjemný štát, v ktorom panovala pre európske pomery vábivá uvoľnenosť mravov. Duvalierova diktatúra znamenala koniec idyly.

Akú úlohu hrajú USA?

O krajinu, ktorá je chudobná na nerastné bohatstvo, nemajú záujem a ide im len o to, ako zadržať prúdy utečencov ďaleko od svojich brehov. Nie sú hlavnými vinníkmi celej tejto biedy. Washington nemôže riešiť tamojšie problémy, ako to nemôže ani v Afganistane. Haiti je rozpadávajúci sa štát a o poriadok sa musia starať oddiely OSN. Tým 9 000 modrým prilbám však chýba motivácia. Ich veliteľ, Brazílčan, spáchal dokonca samovraždu – vraj pre korupciu vlastných ľudí a svoju bezmocnosť. V New Yorku stále vymýšľajú nové metódy pre Haiti, ale tie sú rovnako neúčinné ako nové taktiky pre Kongo alebo Kosovo.

Pritom bolo Haiti kedysi obľúbený cieľ turistov.

V päťdesiatych rokoch existoval prekvitajúci turizmus. Haiti oslovovalo intelektuálov a umelcov, pretože to bola vábivá krajina s prekrásnou hudbou, maliarstvom a literatúrou. Graham Greene tu napísal Komediantov (DVD platinová edícia) o Duvalierovej diktatúre. André Breton vyhlásil, že na Haiti netreba vymýšľať surrealizmus – ten tam bol. A aj Mick Jagger bol oduševnený opakovaný návštevník Haiti.

Dnes kotvia luxusné lode výletných plavieb pred pobrežím – turisti vidia Haiti len z mora.

Je to ešte šialenejšie. Turistov týchto plavieb prevážajú na severnom pobreží Haiti z lode na krásnu, ale oplotenú pláž. Sem majú domorodci prístup prísne zakázaný. A turistom sa neprezradí, kde sa nachádzajú – povie sa im, že idú na, prípadne sú na „magickom ostrove“.

Čo znamená zničenie prezidentského paláca a katedrály v Port-au-Prince?

Má to symbolický charakter. Prezidentský palác tu stál pre nezávislosť Haiti, katedrála reprezentovala katolícku cirkev, ktorá si aj napriek prítomnosti početných evanjelikálnych siekt zachováva medzi nimi prvenstvo. Obávam sa, že keď prejde prvý šok a ľudia začnú badať, že medzinárodná pomoc sa zas niekde vyparuje a tratí, dôjde v krajine k nekontrolovateľným hladovým povstaniam.

Čo očakávate dlhodobo?

Možno z toho vznikne ľudové hnutie s mesianistickým charakterom, požadujúce spásonosný návrat Jean-Bertranda Aristida, ktorý je medzi chudobou stále veľmi obľúbený. Z toho bude nová občianska vojna. Vidím to čierne.

Otázky kládol Philipp Lichterbeck.

Ilustračné foto: © Môle Saint-Nicolas, Haiti

Ďakujem priateľom e-zinu Humanisti.sk za spoluprácu pri preklade.

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

Dr. Hans Christoph Buch
– narodil sa v roku 1944 v meste Wetzlar v Nemecku (Hesensko)
– žije v Berlíne, pravidelne cestuje na Haiti a napísal početné knihy o Karibiku; napríklad Račkujúce R revolúcie (Das rollende R der Revolution) z roku 2008 alebo Cesta okolo sveta za osem nocí (Reise um die Welt in acht Nächten) z roku 2009
Čerpané z: Interview „Haiti – von Gott verlassen“, Tagesspiegel, 15. január 2010, osobná stránka

Hans Christoph Buch, 17. 01. 2010 | Prečítané: 3079 | Rubrika: Polemika o…

Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Sociálne siete
Anketa
Súhlasíte s trvalým zatvorením obchodov v nedeľu?

Áno (11 hl.)
 
Nie (8 hl.)
 

Celkom hlasovalo: 19
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 Pokrytectvo
21-05-20 * 20:41
 Re: Confirmation bias
21-05-20 * 16:10
 Stretne Mars planétu Zem
21-05-20 * 00:01
Lipka – diskusné fórum
Lipka
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Biblia očami vedy
Biblia očami vedy
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Spotrebiteľská Poradňasc
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore