www.humanisti.sk
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovKníhkupectvo AlternatívaAteisti Českej republikyHumanistickí ateistiVoľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam Roman
Spolupracujeme
Kochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyWave of Reality
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @623
Počítadlo

Spam poison
Spam poison

Blíži sa uzávierka súťaže PRE VODU

Mladí ľudia môžu do konca januára 2017 zasielať svoje návrhy efektívneho riešenia hospodárenia s vodou

Najlepšie tri návrhy získajú finančnú odmenu 1 100 €, 550 € a 200 €. Nadácia Ekopolis v spolupráci s Nestlé organizuje už druhý ročník súťaže PRE VODU, ktorá prepája mladých ľudí s tými, ktorí hľadajú inšpirácie a ktorí chcú riešiť konkrétne problémy s vodou vo svojich mestách a obciach.

Súťaž Pre vodu

Súťažiť môžu študenti a mladí ľudia do 30 rokov, ktorí si môžu vybrať konkrétny problém zo zoznamu zadaní, zverejnených na webovej stránke súťaže www.sutazprevodu.sk. Zadania sa týkajú sa zachytávania dažďovej vody, revitalizácie ramena Váhu, mokrade v Pruskom či riešenia erózie pôdy a záplav pri prívalových dažďoch v obci Sebedín-Bečov. Súťažiaci môžu spracovať aj vlastný nápad, ktorý bude mať inovatívny a inšpiratívny prínos pre zodpovedné hospodárenie s vodou.

„Pre Nestlé je zodpovedné hospodárenie s vodou prioritnou témou. Neuspokojujeme sa ale len s úsporami vody v závodoch. Ideme ďalej a chceme do ochrany vody zapojiť širšiu verejnosť a predovšetkým mladých ľudí, ktorým dávame možnosť uplatniť svoju kreativitu a získať cenné skúsenosti s vývojom projektu,“ uviedla Martina Šilhánová, manažérka pre CSR zo spoločnosti Nestlé.

Počas októbra a novembra 2016 sa uskutočnili v troch slovenských mestách semináre, ktorých cieľom bolo informovať a inšpirovať nielen študentov a mladých ľudí zapojených do súťaže PRE VODU, ale aj všetkých tých, ktorí na akejkoľvek úrovni rozhodujú o využití krajiny, vode a sídlach, aby plánovali a realizovali opatrenia na efektívne hospodárenie s vodou. Semináre boli otvorené aj pre odbornú verejnosť, zamestnancov verejnej správy, akademickú sféru, aktívnych občanov a členov mimovládnych organizácií.

„Súťaž je podľa mňa výnimočná hlavne svojou témou, ktorú naša spoločnosť – štátna správa a samospráva – dlhodobo ignoruje a podceňuje, a pritom ide o životne dôležitú tému pre všetkých, pre širšie dosahy v podobe spôsobu obživy, vlny imigrácie atď. Výnimočné ani nie je, že začína tému riešiť tretí sektor, deje sa tak, vždy, keď je problém ignorovaný tými, ktorí majú v rukách moc a zákon… ale, že ju rieši celá škála verejnosti od študentov cez neziskovky, radových občanov, učiteľov a pod. Vodu zrejme vníma obyčajný človek omnoho citlivejšie ako politik a správca vecí verejných,“ uvádza Ing. Eva Wernerová, mentorka a členka hodnotiacej poroty.

Súťažný návrh je potrebné zaslať do konca januára 2017. Okrem popisu riešenia musí obsahovať aj rámcový odhad financií a vyhodnotenie rizík riešenia. Odborná porota následne vyberie šesť súťažných tímov študentov, ktoré postúpia do marcového finále. Pred ním budú mať finalisti možnosť absolvovať tréning prezentačných zručností v partnerskej organizácii v Čechách.

„Súťaž PRE VODU mi dala možnosť uplatniť vedomosti v problematike, do ktorej sme nahliadli počas môjho štúdia. A teda, mal som možnosť vyskúšať vyriešiť problém v praxi, pomôcť tam, kde to je potrebné, zlepšiť svoje prezentačné schopnosti, naučiť sa niečo nové od odborných mentorov a v neposlednom rade spoznať množstvo zaujímavých ľudí. Súťaž je výnimočná tým, že sa snaží pomocou inovatívnych nápadov mladých ľudí ponúknuť bezplatné riešenie problému, ktoré je taktiež prehodnotené aj odbornou porotou,“ približuje Michal Gašparovič, ktorý získal 2. miesto v súťaži PRE VODU 2015/6

10. marca 2017 prebehne finále súťaže, v rámci ktorého finalisti odprezentujú návrhy pred porotou a porota vyhlási výsledky súťaže. Tri ocenené návrhy mladých ľudí získajú odmenu vo výške 1 100 €, 550 € a 200 €. Zapojené samosprávy a organizácie dostanú po skončení súťaže návrhy riešení a budú ich môcť využiť pre riešenie problémov s vodou tak, ako budú potrebovať. Víťaz slovenského finále predstaví svoju prácu na konferencii v Prahe pri príležitosti Dňa vody.

Pod čiarou

Viac informácií o súťaži PRE VODU získate u programovej manažérky Martiny B. Paulíkovej na e-mailových adresách paulikova@ekopolis.sk a prevodu@ekopolis.sk, a na stránke www.sutazprevodu.sk.

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

EkopolisNadácia Ekopolis
– víziou nadácie je vyspelá občianska spoločnosť, v ktorej si ľudia uvedomujú svoju zodpovednosť za jej vývoj a za stav životného prostredia. Spoločnosť, v ktorej majú občania záujem zapájať sa do správy vecí verejných, majú odvahu zaujať kritický postoj a záleží im na tom, aby rozvoj našej spoločnosti nebol na úkor budúcich generácií.
Čerpané z: www.ekopolis.sk

Nadácia Ekopolis, 17. 01. 2017 | Prečítané: 129 | Rubrika: Súťaže

Euro kalkulačka
Euro kalkulačka EUR Euro kalkulačka SKK
Anketa
Čítali ste knihu Zakázané ovocie – Etika humanizmu, ktorú napísal Paul Kurtz?

Áno (319 hl.)
 
Nie (220 hl.)
 

Celkom hlasovalo: 539
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Ceny humanistov 2017
Jubilejný 10. ročník sa uskutoční v sobotu 17. júna 2017. Sledujte neskôr uverejnenú pozvánku s bližšími informáciami.
Nové vo fóre
Brajti
The Brights
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore