15. júna 2012 si pripomenieme jeden z najvýznamnejším dátumov, ktoré zasiahli nielen do osudu Košíc, ale aj Uhorska i Európy. V tento deň uplynie 700 rokov od najväčšej bitky, aká sa v stredoveku udiala na území dnešného Slovenska. Išlo o bitku pri Rozhanovciach, ktorá je osobitne dôležitá najmä z pohľadu Košíc. Práve na rozhanovskom bojovom poli sa zrodil dnešný význam nášho mesta. Košickí mešťania sa vtedy postavili na stranu kráľa Karola Róberta, ktorý aj vďaka nim zvíťazil nad Omodejovcami z rodu Aba a tým zvládol nielen tento pamätný boj, ale aj rozhodujúci zápas svojho panovníckeho mandátu. Kráľ na pomoc Košičanov nikdy nezabudol, mestu udelil veľa výsad, rovnako tak konal jeho syn Ľudovít I. Veľký, vďaka čomu začal hospodársky a kultúrny význam mesta rásť.
Po stáročiach sa 16. júna 2012 opätovne na pomedzí Košickej hory a rieky Torysy naživo vyrozpráva neuveriteľný, no pravdivý príbeh, ktorý viedol k premene mesta Košice na metropolu.
Rekonštrukcia
Bitka pri Rozhanovciach V pokuse o historickú rekonštrukciu uvidia diváci dva bojové tábory – kráľov v údolí a omodejovský nad ním, na úpätí hory. Dej sa začne zdrvujúcim útokom vojsk veliteľov Demetriusa a Abu Pekného na kráľov stred. V tejto fáze sa Karol Róbert už takmer lúčil so životom. Kritickým okamihom bola smrť kráľovského taverníka Gurkeho, s ktorým sa kráľovská zástava ocitá na zemi. Práve to bolo podnetom pre vynikajúcich križiackych bojovníkov Johanitov, bojujúcich dovtedy na pravom krídle kráľa, aby sa prebili k panovníkovi a pomohli mu dostať sa z najhoršieho. Bitka mala potom ešte veľa vyčerpávajúcich fáz, kedy sa bojové šťastie prikláňa raz na jednu, raz na druhú stranu. Smrť Abu Pekného i Demetriusa, zasiahnutých kráľovskými lučišníkmi, začína vnášať do radov vojsk zradných veľmožov zmätok. Skutočné finále však začína až s príchodom košických mešťanov, ktorí v rozhodujúcej fáze zasiahnu do priebehu bitky a definitívne tak spečatia kráľovo víťazstvo…
Prečo sa chceme vracať tak hlboko v čase?
Dôvodov prečo sa vedenie mesta Košice rozhodlo pripomenúť významné výročie aj takýmto netradičným spôsobom je viac. Ide predovšetkým o mestotvorný okamih dejín, ktorý nám ponúka veľa príležitostí pre zvýšenie prirodzeného záujmu o vlastnú históriu. Návšteva rozhanovského poľa môže tak urobiť pre obrodu vzťahu obyvateľov k vlastným koreňom viac, ako študovanie hrubého dejepisu… Máme tu jedinečnú možnosť otvoriť nový svieži prameň hrdosti. Na svoje mesto. Na Slovensko. Na seba.
Program:
Piatok 15. jún 2012
Pochod mestom
V predvečer bitky sa na Hlavnej ulici uskutoční pochod všetkých bojovníkov mestom. Bude to zároveň netradičná pozvánka na nasledujúci deň, kedy sa na „rozhanovskom poli“ uskutoční veľká bitka.
Sobota 16. jún 2012
1. Kráľ prichádza alebo rekonštrukcia bitky bude magnetom…
Malebná historická rekonštrukcia sa začne za zvukov bubnov presne o 11.00 h. Bojisko sa nachádza medzi obcami Beniakovce a Hrašovík, bližšie k Beniakovciam. Návštevníci budú mať možnosť vrátiť sa v čase o 700 rokov dozadu…
2. …ale program pokračuje aj po nej: Vitajte v XIV. storočí!
Po rekonštrukcii bude priamo „na bojisku“, na prírodnom pódiu nasledovať dvojhodinový programový blok zložený zo stredovekých historických ingrediencií – šermu, piesní, tancov, lukostreleckých súbojov, módnych prehliadok, balád, historických scénok, sokoliarov…
3. …no ani potom ešte nekončí – Stredovek naživo
Ani po skončení druhého programového bloku nebude ešte dôvod sa rozchádzať. Program sa z centrálneho prírodného javiska presťahuje do malebných stanových vojenských táborov, historických remeselných dielní, stredovekých kuchýň. Návštevníci si budú môcť siahnuť na stredoveké zbrane, vyskúšať dávne remeslá, ochutnať pokrmy i nápoje predkov…
Kto bude aktérom rekonštrukcie bitky?
Odbornú časť rekonštrukcie uskutoční vyše sto špecialistov – členov združení historických bojových umení zo Slovenska i okolitých krajín. Ich úlohou bude čo najvernejšie znázorniť priebeh bitky. Okrem nich sa rekonštrukcie zúčastní komparz, do ktorého prizveme Košičanov, aby po 700 rokoch prišli opäť „zabojovať za svoje mesto“. Úlohou komparzu nebude aktívne sa zapojiť do bitky, ale vytvoriť pozadie bojujúcim skupinám. Pôjde vlastne o divácky najvýhodnejšie pozície! Môžete sa zapojiť i vy! K tomu, aby bol občan do komparzu prijatý, bude potrebné sa včas prihlásiť a zároveň si samostatne, podľa návodu vyrobiť a priniesť jednoduchý bojový odev (pelerínu) a zbraň (drevenú žrď – kópiu)…
Diváci
Každý hosť je vítaný, vstup je voľný. Jedinou podmienkou účasti je disciplína a dodržiavanie pokynov organizátorov.
Prístup
Dopravná služba umožní niekoľkým stovkám áut jednostranné parkovanie na ceste medzi Beniakovcami a Hrašovíkom. Zaujímavejšie a „dobovejšie“ však bude využiť peší prístup, a to z Promenádneho chodníka spájajúceho Furču so Zeleným dvorom. Krátka vyznačená odbočka z tohto chodníka privedie návštevníkov priamo cez les na bojisko. Ak si na seba oblečú aj „niečo historické“, ilúzia návratu do stredoveku bude ešte zaujímavejšia.
Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.
visitKošice.eu
Košice, Európske hlavné mesto kultúry 2013, sú domov najstaršieho maratónu v Európe, miesto s najväčšou pamiatkovou rezerváciou na Slovensku, s najväčším a najvýznamnejším zlatým pokladom v Európe, ale predovšetkým miesto, kde sa život žije a vychutnáva.
Čerpané z:
www.visitkosice.eu