www.humanisti.sk
www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Jedálny lístok
BILLA
Webhouse.sk
Humanistická zbierka
Transparentný účet pre humanistov
Humanisti, už môžete pomáhať aj cez transparentný účet. Pozri: Zbierka na pomoc chudobným.
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVA Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @772
Počítadlo


Spam poison

Big Brother Awards 2011

Vyhlásenie Big Brother Awards za rok 2011 sa uskutoční 18. januára v Divadle Archa v Prahe

Big Brother AwardsViete, kto sa vám šprtá v súkromí? Slávnostný ceremoniál odovzdávania siedmeho ročníka Big Brother Awards, súťaže pre najväčších špehúňov v našom súkromí, sa uskutoční v stredu 18. januára 2012 od 19.30 h v Divadle Archa. Udelenie siedmich anticien pre najväčších špehúňov v našom súkromí a pozitívne ceny pre tých, kto sa zaslúžili o jeho ochranu proti niektorej z mnohých dnešných hrozieb, sa odohrá formou „zábavnej show“.

Večer pripravuje nevládna organizácia Iuridicum Remedium (IuRe) v spolupráci s Divadlom Archa. Moderátormi večera budú Philipp Schenker a Jiří Zeman.

„S prudkým rozvojom technológií môžeme len ťažko vyzvedačom zabrániť, aby o nás zbierali údaje a nazerali do nášho súkromia. Môžeme na nich ale verejne upozorniť. Ochrana súkromia by mala byť dôležitou témou pre masmédiá i verejnosť,“ hovorí Kateřina Hlatká z IuRe.

Víťazov z nominácií zaslaných verejnosťou vyberá odborná porota zložená z právnikov, novinárov, odborníkov na verejnú správu, IT technológie i ochranu súkromia.

Big Brother AwardsMedzi najväčších narušiteľov súkromia porota v minulom ročníku zaradila okrem iných i Políciu Českej republiky za závažné a dlhodobé zasahovanie do súkromia občanov, najmä za archiváciu fotografií áut i ich vodičov vyhotovených z kamerových systémov, za rozsiahle podávanie žiadostí o prístup k citlivým údajom z mobilov, ďalej potom sociálnu sieť Facebook za snahu dostať maximum informácií z osobných profilov do internetových vyhľadávačov. Porota „ocenila“ tiež Ministerstvo vnútra ČR za bojkotovanie prípravy legislatívy, ktorá by mohla zlepšiť ochranu osobných údajov pri využívaní kamerových systémov, odposluchov a databáz DNA, alebo Európsku úniu za financovanie projektu INDECT, ktorého cieľom je vývoj systému detekcie abnormálneho správania. Cenu získala i Európska komisia za dohodu ACTA a technológia GPS za potenciál zneužitia k sledovaniu automobilu bez vedomia majiteľa.

V kategórii výrok roka zvíťazil zakladateľ sociálnej siete Facebook Mark Zuckerberg, ktorý tvrdí, že právo na súkromie je jednoducho len sociálna norma, ktorá sa v čase vyvíja – a ľudia sú vraj dnes s úplným odbúraním súkromia spokojní, éra súkromia skončila. Pozitívnu cenu si vlani odniesli občania obce Vír spolu s miestnym obecným zastupiteľstvom za to, že sa postavili proti kamerovému systému vo svojej obci, ktorý Povodie Svratky inštalovalo na hrádzi Vírskej priehrady.

Súťaž Big Brother Awards sa koná vo viac než desiatke európskych krajín a má za cieľ upozorniť na riziká, ktoré ohrozujú súkromie občanov. V Českej republike bola súťaž po prvý raz usporiadaná v roku 2005. Ceny sú udeľované každý rok v siedmich kategóriách: Dlhodobé porušovanie ľudského súkromia (pre súkromné firmy alebo štátne inštitúcie), Najväčší firemný špehúň (pre komerčné firmy), Najväčší úradný špehúň (pre štátne inštitúcie), Nebezpečná nová technológia, Právna norma Veľkého brata, Špehúň medzi národmi, Výrok Veľkého brata a pozitívna cena: Ocenenie za ochranu súkromia.

Odovzdávanie Big Brother Awards za rok 2011, 18. januára 2012 od 19.30 h v Divadle Archa, Na Poříčí 26, Praha 1. Vstupné je 100 Kč v predpredaji a 150 Kč na mieste. Vstupenky sú dostupné on-line na stránkach www.archatheatre.cz a v pokladni divadla.

Medzi tohoročnými kandidátmi nominovanými verejnosťou sa ocitlo napríklad sčítanie ľudu, Ministerstvo zdravotníctva za zdravotné registre, Dopravný podnik hl. m. Prahy alebo pražský magistrát. Kto nominácie nakoniec premení a odnesie si sošku Veľkého Brata?

Viac o minulých ročníkoch sa dozviete v súhrne Víťazi minulých ročníkov.

Dlhodobé porušovanie ľudského súkromia (pre súkromné firmy alebo štátne inštitúcie)
V roku 2010 cenu získala Polícia Českej republiky za najrozmanitejšie formy závažných a dlhodobých zásahov do súkromia občanov v bezprecedentnej miere.

Najväčší firemný špehúň (pre komerčné firmy)
V roku 2010 cenu získali prevádzkovatelia komunitnej siete Facebook za snahu dostať maximum informácií z osobných profilov do internetových vyhľadávačov.

Najväčší úradný špehúň (pre štátne inštitúcie)
V roku 2010 cenu získalo Ministerstvo vnútra Českej republiky za bojkotovanie prípravy legislatívy, ktorá by mohla zlepšiť ochranu osobných údajov pri využívaní kamerových systémov, odposluchov a databáz DNA.

Nebezpečná nová technológia
V roku 2010 cenu získala technológia GPS za sledovanie automobilov bez vedomia majiteľov.

Právna norma Veľkého brata
V roku 2010 cenu získala dohoda ACTA za pošliapavanie ľudských práv a slobôd na úkor záujmov jedného zo sektora priemyslu.

Špehúň medzi národmi
V roku 2010 cenu získala Európska únia za financovanie projektu INDECT.

Výrok Veľkého brata
V roku 2010 cenu získal zakladateľ sociálnej siete Facebook Mark Zuckerberg za výrok o tom, že éra súkromia skončila.

Kladná cena: Ocenenie za ochranu súkromia
V roku 2010 cenu získala obec Vír za aktivitu miestnych občanov a zastupiteľstva, ktorí sa vzbúrili proti kamerovému systému, ktorý mal v zábere i verejné miesta v obci.

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

Združenie Iuridicum Remedium
Iuridicum Remedium (IuRe) je nevládna nezisková organizácia na ochranu ľudských práv typu „watchdog“. Zameriava sa na pokusy o plošné obmedzovanie práv občanov legislatívnou cestou i na konkrétne prípady porušovania ľudských práv. Aktuálne ohrozenia ľudských práv formujú vecnú náplň činnosti IuRe na programové línie Sociálne vylúčenie, Ľudské práva a technológie a Ľudské práva a verejná správa.
Čerpané z: Vyhlášení Big Brother Awards za rok 2011 proběhne 18. ledna v Arše a Už 18. ledna budeme znát vítěze Big Brother Awards 2011!

IuRe, 09. 01. 2012 | Prečítané: 1808 | Rubrika: Polemika o…

Doba slovenská
BILLA
Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Sociálne siete
Anketa
Súhlasíte s finančnou odlukou cirkví od štátu?

Rozhodne áno (714 hl.)
 
Viac áno, ako nie (184 hl.)
 
Viac nie, ako áno (169 hl.)
 
Rozhodne nie (182 hl.)
 

Celkom hlasovalo: 1249
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
Lipka – diskusné fórum
Lipka
Diskuteri.sk
Diskuteri.sk
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Biblia očami vedy
Biblia očami vedy
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Spotrebiteľská Poradňasc
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore