Termín konania: |
9. – 13. októbra 2012 |
Miesto konania: |
Dom kultúry Dúbravka, Dom kultúry Zrkadlový háj, Filmový klub 35mm FTF VŠMU, Kino Mladosť |
Usporiadateľ: |
BIBIANA, medzinárodný dom umenia pre deti |
Festivalová súťaž sa uskutoční na BAB po piaty raz. V nej bude súperiť 50 animovaných filmov zo 17 krajín. Je úspechom, že z toho je 9 slovenských filmov, ktoré predstavia širokú škálu diel mladých tvorcov a dávajú na známosť nástup novej generácie.
Tento rok príde festival dokonca za deťmi tam, kde ešte nikdy nebol, na veľké bratislavské sídliská. V DK Zrkadlový háj a v DK Dúbravka uvidia diváci v dňoch 10. – 12. októbra 6 súťažných pásiem. Na podporu záujmu detí o animovaný film a nové mediálne zručnosti BAB vyhlásil aj súťaž o najlepší flipbook (najjednoduchšia forma animácie vo forme malej knižočky).
Novým prvkom v koncepcii festivalu je podpora mediálnej výchovy nielen tvorivými dielňami, ale aj uvedením víťazného filmu z predchádzajúceho ročníka vo forme výstavy Putovanie na Južný pól (v BIBIANE), kde malý divák vstúpi do príbehu víťazného filmu BAB 2010 Straty a nálezy (Lost and Found, Veľká Británia, 2008) režiséra Philipa Hunta.
Tvorivé dielne Animácia – škola hrou – Poďte sa hrať s filmom! budú pokračovať aj v tento rok. Budú ich viesť skúsení tvorcovia zo zahraničia: zo Švédska, Francúzska, Srbska, Rakúska, Chorvátska, Ruska a po prvý raz aj poslucháči alebo čerství absolventi Ateliéru animácie Filmovej a televíznej fakulty VŠMU v Bratislave.
XI. ročník festivalu ponúka pestrú kolekciu animovaných filmov pre deti z celého sveta. V profilových prehliadkach si pripomenie storočnicu legendárneho filmového tvorcu Jiřího Trnku, ale predstaví aj súčasný český animovaný film portrétom režiséra Aurela Klimta. Osobnosti slovenskej animácie v tomto ročníku zastupuje výtvarník, animátor, ilustrátor Koloman Leššo a k zoznámeniu s jeho tvorbou prispeje aj výstava Najmenší hrdinovia (v BIBIANE).
Medzi osobnosťami svetovej animácie, ktoré festival privíta je napr. svetoznámy ruský režisér Garri Bardin, ktorý svoju ťažiskovú tvorbu venoval deťom a v technológiách animácie otvoril nové dimenzie. Ruský tvorca osobne uvedie svoj najnovší film pre deti Škaredé káčatko, celovečerný film podľa rozprávky H. CH. Andersena s hudbou P. I. Čajkovského, a tiež pásmo krátkych filmov, spojené s tvorivou dielňou.
Ďalším je francúzsky režisér Jean-Francoise Laguionie, nositeľ Čestnej medaily Albína Brunovského. Uvedie premiéru svojho najnovšieho celovečerného filmu Obraz spolu so scenáristkou Anik Le Ray, ako aj pásmo krátkych filmov spojené s tvorivou dielňou.
Sekcia Naši vo svete priblíži profil slovenských tvorcov, žijúcich v zahraničí. Ivanom Abelom (USA), Petrom Šimkovičom (Nemecko) a výtvarníčkou, režisérkou, ilustrátorkou Blankou Šperkovou, ktorá žije a tvorí v Českej republike. Táto autorka sa predstaví aj na výstave Okno za oknom, očko za očkom (Galéria Univerzitnej knižnice), kde po prvý raz vystavuje výtvarné návrhy k animovaným filmom spolu s výtvarnými artefaktmi, objektmi a ilustráciami.
V cykle Strom a jablko festival predstavuje výtvarníkov a ich deti. Tentoraz je to prepojenie tvorby výtvarníčky Blanky Šperkovej a jej syna Jakuba Dvorského, ktorý patrí k najmladšej generácii, je autorom netradičných, edukatívnych počítačových hier, a patrí v tejto oblasti medzi 50 najlepších vývojových autorov na svete. Nahliadnutie do procesu vývoja i realizácie (grafickej i technologickej koncepcie) počítačových hier vo výstave Animácia – hra pre všetkých (Pálffyho palác, Zámocká ul.), bude iste zaujímavým stretnutím. Tradíciou festivalu je uvedenie najlepších animovaných filmov z krajín Višegrádu, ktoré nám prinášajú partnerské festivaly v Poľsku, Maďarsku a Českej republike. Sekcia Putovanie za rozprávkou – Višegrádska cesta a priatelia prinesie pestrú kolekciu premiérových rozprávkových titulov.
Slovenskú animovanú tvorbu predstaví BAB v sekcii Od ilustrácie k animovanému filmu, kde budú zastúpené tituly úspešných seriálov večerníčkov s účasťou tvorcov, ktorí sú v medzinárodnej porote alebo zastupujú tohtoročné programové sekcie (autor Daniel Hevier, výtvarník Peter Cigán, animátori Ivan Ábel, Peter Šimkovič). Malí diváci sa budú môcť s nimi zoznámiť pred uvedením kolekcie filmov.
Podporu domácej animovanej tvorby a prezentáciu najmladšej generácie prináša sekcia Mladá slovenská animácia – bude to kolekcia filmov mladých tvorcov, spojená s diskusnou platformou.
Tradičnou a úspešnou programovou sekciou je aj pestrá kolekcia víťazných filmov zo svetových festivalov Annecy a Cartoon d´Or, ktorá prináša divákom najnovšie úspešné tituly i možnosť zoznámiť sa so súčasným smerovaním animovanej tvorby vo svete.
Bienále animácie Bratislava, ako jedna z dôležitých aktivít Medzinárodného domu umenia pre deti BIBIANA, je jedinou platformou prezentácie pôvodnej slovenskej animovanej tvorby pre deti a ideálnym priestorom na jej inšpirovanie, podporu a rozvíjanie.
Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.
PhDr. Dagmar Valčeková
– organizačná a mediálna manažérka
– BIBIANA, Medzinárodný dom umenia pre deti, je kultúrna inštitúcia s medzinárodnou pôsobnosťou. Vznikla v roku 1987 ako partner svetoznámeho podujatia s dlhoročnou tradíciou Bienále ilustrácií Bratislava. Spočiatku sa úzko špecializovala ako galerijná ustanovizeň, ktorá podporovala rozvoj úrovne ilustračnej knižnej tvorby pre deti a skvalitňovanie detskej literatúry doma aj v zahraničí. Neskôr sa začali rozširovať možnosti pre rozvíjanie a šírenie umeleckej tvorby pre deti v bohatom spektre druhov a žánrov. Vznikol priestor pre porovnávanie výsledkov domácej tvorby a jej teoretickej reflexie v medzinárodných súvislostiach. Dnes je BIBIANA obsahom svojej činnosti jedinou takouto inštitúciou v Slovenskej republike a jednou z mála podobných v celej Európe.
Čerpané z:
www.bibiana.sk