www.humanisti.sk
www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Jedálny lístok
BILLA
Webhouse.sk
Humanistická zbierka
Transparentný účet pre humanistov
Humanisti, už môžete pomáhať aj cez transparentný účet. Pozri: Zbierka na pomoc chudobným.
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVA Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @164
Počítadlo


Spam poison

Biela noc/Nuit Blanche 2013 presiahne európsky kontinent

Európsky projekt Biela noc/Nuit Blanche patrí medzi TOP podujatia, ktoré sa podarilo dostať do Košíc vďaka projektu Európske hlavné mesto kultúry (EHMK)

Už o necelý mesiac 5. októbra 2013 sa v metropole východného Slovenska uskutoční 4. ročník tohto najrozsiahlejšieho a najnavštevovanejšieho projektu súčasného umenia na Slovensku.

Desaťtisícová návštevnosť, ktorú zaznamenali predchádzajúce ročníky Bielej noci v Košiciach ukázala, že vizuálne umenie si v nočnom meste našlo svojich priaznivcov. Pripraviť ju umožňoval štedrý grantový systém – rozpočet na Bielu noc sa ročne pohyboval okolo 60 tisíc eur. Éra Košíc ako Európskeho hlavného mesta kultúry však v decembri končí. Od roku 2014 už bude iba na samotnom meste, jeho obyvateľoch a schopnostiach organizátorov, či a ktoré z naštartovaných projektov dokážu v Košiciach udržať.

„Som presvedčená, že Košice a Košičania o Bielu noc neprídu. Neskrývam ale, že sme vo veľkej neistote. Preto už teraz, hoci stojíme na prahu, dúfam, opäť úspešného ročníka, myslíme na budúcnosť. Pripravujeme vznik občianskeho združenia s rovnomenným názvom, ktoré by na seba prevzalo celú organizáciu Bielej noci, vrátane financovania,“ informovala na dnešnej tlačovej besede kurátorka Bielej noci Zuzana Pacáková.

Začala už s oslovovaním sponzorov a hľadá mecenášov, ktorí by sa podujali na neľahkú úlohu, na Slovensku zatiaľ neobvyklú, podporovať umenie.

„Veľký potenciál však vidím aj v ľuďoch. Tak ako pri Bielej noci, opäť ma inšpirovalo Francúzsko a nedávna skúsenosť jeho najznámejšieho múzea Louvre,“ uviedla Pacáková, ktorá na parížskej Sorbone vyštudovala kurátorstvo.

Nezvyčajnú kampaň na darcovstvo zorganizoval Louvre v roku 2010, ako prvé múzeum na svete. Od súkromného majiteľa chcel získať majstrovskú renesančnú maľbu Tri grácie od Lucasa Cranacha staršieho. Stála štyri milióny eur, ale z vlastných fondov a darov veľkých podnikov mali iba tri. Ten posledný milión museli získať do troch mesiacov, pretože hrozilo, že obraz opustí Francúzsko.

„Požiadali ľudí a tí pochopili, čo je v hre a zároveň, že je to príležitosť, aby sa priamo zapísali do histórie múzea. Niekto venoval jedno euro, niekto 40-tisíc, darcovia boli rôzneho veku a z rôznych spoločenských vrstiev. Tri grácie nakoniec do múzea prišli. Dojímavé a prekvapivé pritom bolo, že ľudia ocenili, že sa mohli podieľať na tomto dobrodružstve a dokonca ďakovali, že mohli Louvru dať peniaze. Neostali iba divákmi, ale stali sa aktívnymi účastníkmi kultúry,“ uviedla Pacáková s tým, že Louvre všetkým darcom osobne poďakoval a zverejnil aj ich mená.

Ako dodala, verí, že tak ako Francúzi ukázali, že kultúra je majetkom všetkých a že si ju aj všetci majú užívať, aj v Košiciach sa občania postavia za projekt, ktorý ich mesto spája so svetovými kultúrnymi metropolami.

„Neviem či na Slovensku, ale určite v Košiciach sa dosiaľ na žiadne kultúrne podujatie verejná zbierka nerobila. Myslím si, že Biela noc je v mnohom výnimočná a prirástla ku Košiciam a Košičanom a myslím si, že tento projekt, by mal šancu práve touto cestou ísť ďalej,“ povedala.

Prvou príležitosťou, ako už ten rok finančne podporiť existenciu Bielej noci, bude možnosťou za dobrovoľnú sumu si kúpiť a pripnúť svietiacu bodku. Návštevníci tak vytvoria nielen zaujímavý prúd svietiacich ľudí v nočnom meste, ale budú aj zhmotnením dôvery, spolupatričnosť a ochoty podporovať kultúru. Bodky budú k dispozícii počas Bielej noci na všetkých stanovištiach a tiež u dobrovoľníkov v uliciach.

„Každý kúpou bodky prispeje na konto verejnej zbierky, ktorá potrvá až do septembra 2014. Zastrešovať ju bude mestská destinačná organizácia Košice – Turizmus, ale Biela noc bude mať samostatný, transparentný účet a všetci budú môcť priebežne kontrolovať stav na konte,“ informovala Pacáková.

Podľa výkonnej riaditeľky tímu Košice – Turizmus Ivety Niňajovej sa Biela noc už stala významnou súčasťou mimoriadneho víkendu v Košiciach, v ktorom sa dopĺňa športová tradícia so súčasným umením.

„Prvá októbrová sobota a nedeľa v Košiciach sú veľkým turistickým lákadlom a prinášajú tisícky návštevníkov. Plnia sa hotely, reštauračné zariadenia a mesto sa etabluje ako dôležitý bod na mape športového i kultúrneho turizmu. Udržať toto spojenie preto patrí medzi naše priority,“ zdôraznila I. Niňajová.

Ďalším podporným podujatím bude nočný koncert britských priekopníkov ambient house music The Orb. Skupina mala v Košiciach vystúpiť už v júni, ale pre dopravnú nehodu a následne zmeškané lietadlo nepricestovala.

„Bude to hodinové vystúpenie na koncertnom pódiu s obmedzenou kapacitou v Kasárňach/Kulturparku. Preto sme sa rozhodli pre symbolické vstupné 5 eur a zároveň, že výťažok z neho, tak ako zo všetkých sprievodných aktivít, pôjde v prospech budúcoročnej Bielej noci,“ vysvetlila zámer organizátorov Pacáková.

Vstupenka na The Orb bude zároveň platiť aj pre After Party Bielej noci v Kasárňach/Kulturparku, ktorá začne o polnoci. Samostatné vstupné stojí 3 eurá.

Biela noc/Nuit Blanche 2013 v Košiciach umeleckým obsadením po prvý krát prekročí európsky kontinent. Medzi autormi 40 inštalácií budú umelci z Anglicka, Česka, Francúzska, Talianska, Maďarska, Slovenska a Španielska, ale aj Japonska a Austrálie. Výsadné miesto so šiestimi zúčastnenými má Francúzsko, ako slovenská „dvojička“ projektu EHMK. Hlavným partnerom Bielej noci 2013 je Francúzsky inštitút na Slovensku, ale významnú pomoc jej poskytuje aj Francúzska aliancia v Košiciach, VSE RWE Group a EU Japan Fest.

Trasa s umeleckými site specific inštaláciami sa tento rok zúžila, štyridsiatka diel bude sústredená okolo Tabačky, na Hlavnej ulici, v Kasárňach/Kulturparku a po ročnej pauze aj v Mestskom parku. Ako Pacáková prezradila, návštevníci sa môžu okrem iného tešiť na obľúbený mapping, tentokrát na Štátnom divadle. Za poctu považuje fakt, že už tretí krát do Košíc pricestuje francúzska umelkyňa Elise Morinová, známa vlaňajšou vodnou inštaláciou Water Carrier na Mlynskom náhone a krehkým Cumulusom v Dóme sv. Alžbety.

„Tak veľmi sa jej páčia naše projekty a atmosféra v Košiciach, že tento rok dala prednosť košickej Bielej noci pred parížskou,“ poznamenala.

Prvý krát sa v Košiciach objaví tzv. participačné dielo, ktoré spolu s umelcom vytvárajú laici. Pripravuje ho umelkyňa pôsobiaca vo Francúzsku a v Japonsku, ktorá si hovorí Mademoiselle Maurice. Jej inštalácia je ovplyvnená práve japonskou kultúrou a na stene Katovho domu Miklušovej väznice umiestni inštaláciu vytvorenú pomocou starého japonského umenia skladania papiera – origami. Na výrobe vyše 5 000 potrebných skladačiek sa budú podieľať klienti z domovov sociálnej starostlivosti a študenti škôl v pôsobnosti Košického samosprávneho kraja. Bokom však neostanú ani návštevníci Bielej noci a v sobotu 5. októbra sa počas prehliadky budú môcť zapojiť a dielo dotvoriť vlastnoručne vyrobeným origami.

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

Košice – Európske hlavné mesto kultúry 2013, n. o.
Mesto Košice založilo neziskovú organizáciu predovšetkým za účelom prípravy, realizácie, monitoringu a hodnotenia projektu Košice – Európske hlavné mesto kultúry 2013 a súvisiacich činností a projektov podľa projektu Košice Interface 2013 schváleného medzinárodnou výberovou komisiou dňa 9. septembra 2008 v Bratislave.
Čerpané z: www.kosice2013.sk

Súvisiace články:
Charizmatická Mélanie Pain preladí hudbu na novú vlnu (05.12.2013)
Návštevníci portálu „prelistovali“ za päť rokov takmer 3,5 milióna stránok (05.12.2013)
Malá bodka za veľkým začiatkom (25.11.2013)
British Express otvára vizuálnu scénu Britských ostrovov (13.11.2013)
Cesta do neznáma prinesie témy a formy „na hrane“ (12.11.2013)
Päť neopakovateľných festivalových dní Quasars Ensemble & Košice (18.10.2013)
Biela noc 2013 prinesie rekordných 41 inštalácií a do histórie sa zapíše aj niekoľkými prvenstvami (30.09.2013)
Origami pre Bielu noc skladajú v Košiciach všetci – deti, študenti, hendikepovaní, dôchodcovia i väzni (24.09.2013)
Biela noc 2013 pritiahne do Košíc aj umelcov z Japonska a Austrálie (19.09.2013)
Trienále súčasného obrazu otvorí novú kapitolu umenia (06.09.2013)
Charizmatický Krzysztof Penderecki sa Košičanom prihovorí hudbou (05.09.2013)
Biela noc/Nuit Blanche 2013 bude mať svetový rozmer (05.09.2013)
Dve jubileá v jednom roku (05.09.2013)
Pražský výběr uvidíte aj ONLINE! (14.08.2013)
Geometrické polia (01.08.2013)
Festival Leto v parku sa začína už túto sobotu (31.07.2013)
Umením architektov je vytvárať priestor pre umenie (25.07.2013)
MEDZICENTRUM IV. bude o nových prístupoch tvorby vo verejnom priestore (22.07.2013)
Festival Leto v parku sa vracia do Kasární/Kulturparku (10.07.2013)
Košická Hala umenia ponúkne predovšetkým súčasné vizuálne umenie (03.07.2013)
Multižánrová umelecká performancia skončila (25.06.2013)
Prezentácia Európskeho hlavného mesta kultúry v Moskve a Petrohrade (21.06.2013)
Vybetónovaným korytom Mlynského náhonu na 24 hodín opäť potečie „voda“ (18.06.2013)
Yuri Dojc: Last Folio (10.06.2013)
V Košiciach sa chystá veľký umelecký Návrat vody do mesta (06.06.2013)
Deň detí na KVP (29.05.2013)
Koncert slnka z japonského hudobného neba (26.05.2013)
Mesto sa zmení na obrovské hudobné pódium (22.05.2013)
Festival USE THE C!TY sa začína už dnes (22.05.2013)
Umenie vo verejnom priestore (20.05.2013)
Košický hrad už túto sobotu umožní návrat do stredoveku (14.05.2013)
Mesto Košice si užijete počas piateho ročníka festivalu USE THE C!TY (13.05.2013)
Plávajúce umenie rozkvitlo na Mlynskom náhone (07.05.2013)
Počas Dní Pentapolitany sa predstavia regionálni umelci (06.05.2013)
Košické sídliská ožijú kultúrou (22.04.2013)
EHMK pozýva na výstavu fotografií do Londýna (10.04.2013)
Hudba medzi Východom a Západom (10.04.2013)
Jakubisko ukáže výtvarné diela aj za 700 000 Kč (23.03.2013)
Gotický skvost privíta hudobnú ikonu Jordiho Savalla s orchestrom (22.03.2013)
Filmové skvosty Jakubiska ozdobia výtvarné diela (15.03.2013)
V košickej katedrále vystúpi Jordi Savall (08.03.2013)
Japonská fraška kjógen Buaku (25.02.2013)
Hostia One Day Jazz Festivalu (18.02.2013)
One Day Jazz Festival prináša do Košíc jazzovú špičku (18.02.2013)
Quasars Ensemble budú v roku 2013 rezidenčným súborom Kasární/Kulturpark (28.01.2013)
Košičania nesklamali! (20.01.2013)
V Štátnom divadle odhalili tajomstvo Košického vesmírneho programu (20.01.2013)
Košice – odporúčaná destinácia pre rok 2013 (20.01.2013)
Európske peniaze dajú kraju schopnosť konkurovať (19.01.2013)
Stiahnite si aplikáciu „Kosice 2013“ (19.01.2013)
Metropola východu ožije počas víkendu Otváracím ceremoniálom na Planéte Košice (18.01.2013)
Stosedemdesiat mladých Košičanov pomôže v zákulisí Otváracieho ceremoniálu EHMK (18.01.2013)
Otvárací ceremoniál symbolicky odštartuje novú budúcnosť Košíc (12.01.2013)

Košice – EHMK 2013, 10. 09. 2013 | Prečítané: 2872 | Rubrika: Rubrika pána Rubika

Doba slovenská
BILLA
Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Sociálne siete
Anketa
Súhlasíte s finančnou odlukou cirkví od štátu?

Rozhodne áno (713 hl.)
 
Viac áno, ako nie (184 hl.)
 
Viac nie, ako áno (168 hl.)
 
Rozhodne nie (181 hl.)
 

Celkom hlasovalo: 1246
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
Lipka – diskusné fórum
Lipka
Diskuteri.sk
Diskuteri.sk
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Biblia očami vedy
Biblia očami vedy
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Spotrebiteľská Poradňasc
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore