www.humanisti.sk
www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Jedálny lístok
BILLA
Webhouse.sk
Humanistická zbierka
Transparentný účet pre humanistov
Humanisti, už môžete pomáhať aj cez transparentný účet. Pozri: Zbierka na pomoc chudobným.
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVA Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @709
Počítadlo


Spam poison

Biela noc 2013 prinesie rekordných 41 inštalácií a do histórie sa zapíše aj niekoľkými prvenstvami

Biela noc/Nuit Blanche 2013

Viacero prvenstiev a rekordov sa spája s Bielou nocou/Nuit Blanche 2013, ktorá sa už o niekoľko dní, 5. októbra 2013 o 19.00 h, začne v Košiciach. Mesto bude žiť multižánrovým umením minimálne do druhej hodiny rannej, pričom umelci na svoje inštalácie použijú okrem iného 22-tisíc metrov špeciálne vyrobených nitiek, 30-tisíc papierových skladačiek origami, 500 metrov optických káblov, 3 000 živých kvetov, 4 000 kartónových roliek a 400 lampiónov. Pre návštevníkov je v rámci zbierky pre budúcoročnú Bielu noc pripravených 25-tisíc svietiacich bodiek. To všetko sa v štvorročnej histórii projektu v Košiciach dosiaľ neobjavilo.

Stovka umelcov z desiatich krajín a troch kontinentov pripraví v centre mesta unikátne inštalácie na rekordných 41 stanovištiach. Dramaturgička a kurátorka Bielej noci Zuzana Pacáková „namixovala“ pestrý program zo 16 žánrov výtvarného i hudobného umenia. Nebudú chýbať tvorivé dielne pre deti a po prvýkrát sa návštevníci môžu tešiť okrem vizuálnych diel aj na koncerty. V Kasárňach/Kulturparku poteší priaznivcov ambient house music britská skupina The Orb a tých, ktorí sa budú chcieť zabávať až do rána, polnočná Afterparty so 14 dídžejmi.

„Všetky umelecké inštalácie si bude možné pozrieť tak ako doteraz, zadarmo. Vstupenky budú iba na hudobné podujatia. Niektoré akcie sa jednoducho nedajú robiť neobmedzene. Lístok na The Orb bude stáť 5 eur, na Afterparty 3 eurá, ale kto si kúpi lístok na The Orb, párty bude mať zadarmo. Novinkou bude aj silent disko, párty so slúchadlami na ušiach. Ľudia si to budú môcť vyskúšať od 19.00 do 23.00 v Auparku a od polnoci na spomínanej ‚afterke‘ v Kasárňach/Kulturparku,“ uviedla Z. Pacáková.

Ako zdôraznila, vstupné pôjde na prípravu Bielej noci v roku 2014.

„Veľkou tohoročnou novinkou bude práve zaangažovanosť verejnosti na tom, aby podujatie tohto formátu v Košiciach zostalo, aj naďalej prinášalo svetovú umeleckú kvalitu a pritom zostalo bezplatné. V spolupráci s organizáciou Košice – Turizmus sme založili občianske združenie Biela noc a pripravili aj verejnú zbierku. Heslom kampane je Bodka pre Bielu noc, pretože za dobrovoľný príspevok dostane každý návštevník svietiacu bodku. Ľudia sa tak stanú patrónmi podujatia a ukážu, že sú ochotní sa za kvalitné umenie postaviť aj takouto formou,“ dodala.

Zbierka sa začne počas Bielej noci a svietiace bodky bude možné získať na siedmich infopointoch, vyznačených na sprievodnej mapke, ale aj u dobrovoľníkov so špeciálnymi zbernými škatuľami, ktorí sa budú pohybovať po trase. Podporiť Bielu noc však bude možné na špeciálnom účte až do septembra 2014, pričom verejnosť bude môcť stav konta priebežne sledovať a kontrolovať.

„Chcem sa verejne poďakovať hlavným partnerom, ktorí nás finančne podporili už teraz - Francúzskemu inštitútu na Slovensku/Institut Français de Slovaquie, Francúzskej aliancii v Košiciach, Košickému samosprávnemu kraju, VSE/RWE Group a EU Japan Fest,“ pripomenula Z. Pacáková.

Medzi viacerými osobnosťami a hosťami, ktorí si nenechajú ujsť Bielu noc, bude aj generálny riaditeľ a predseda predstavenstva Východoslovenskej energetiky a. s. Thomas Jan Hejcman.

„Skupina VSE/RWE osvetľuje košické noci už vyše 80 rokov. Preto sme, samozrejme, aj hrdým partnerom tohto unikátneho projektu, a to už druhýkrát. Verím, že Biela noc ako mega-úspešný projekt zároveň znamená nové svetlo nádeje pre rozkvet kultúry v Košiciach aj celom východnom Slovensku,“ uviedla hovorkyňa Východoslovenskej energetiky, a. s., Andrea Danihelová.

Podľa Z. Pacákovej si pozornosť svojou rozmanitosťou zaslúžia všetky inštalácie, ktoré v záujme návštevníkov koncentrovala do jednej „linky“.

„Začína sa to pri Tabačke Kulturfabrik a končí v kasárňach na Kukučínovej. Iba malou odbočkou je Mestský park, kde sme sa vrátili po ročnej prestávke so zaujímavou vodno-svetelnou inštaláciou s názvom Drops/Kvapky z dielne košického štúdia ShowMedia a Košičana Braňa Bernára. Vznikla vďaka podpore VSE/RWE Group a určite by som ju odporúčala navštíviť, pretože patrí medzi vrcholné diela tohto ročníka,“ uviedla.

Medzi stovkou umelcov, ktorí vdýchnu život nočnému mestu, budú šiesti umelci z Francúzska a po prvýkrát tvorcovia z Austrálie a Japonska. Jedinečné diela predstavia aj tvorcovia z Anglicka, Česka, Talianska, Maďarska, Slovenska a Španielska.

„Nesmierne ma teší, že už po tretíkrát budeme môcť obdivovať krehké umenie Francúzky Elise Morinovej, ktorá sa predstaví monumentálnymi site specific inštaláciami nazvanými Golden Age a Ex-Vivo. Sú vytvorené z 22 000 metrov zlatých nitiek, špeciálne utkaných pre nás v Lyone,“ povedala Z. Pacáková, pričom zdôraznila fakt, že umelkyňa uprednostnila Bielu noc v Košiciach pred Parížom. „Pre mňa je to veľké ocenenie, ktoré sa udeje málokedy,“ vyznala sa.

Ocenením Pacákovej kurátorskej snahy prinášať súčasné umenie do mesta, ktoré ho pred pár rokmi takmer nepoznalo, je aj účasť Jamesa Tapscotta, mladého Austrálčana z Melbourne. Za možnosť prísť do Košíc sa zriekol svojho nie malého honoráru.

„Pre Jamesa je to prvá návšteva Slovenska a už od minulého týždňa v Kasárňach/Kulturparku vytvára site specific svetelnú inštaláciu z optických káblov nazvanú Transference field,“ informovala kurátorka. „Po prvýkrát bude v Košiciach vystavený aj holografický objekt s názvom Mol, renomovaného japonského umelca Ryoichi Kurokawu, ktorý patrí k špičke súčasného umenia. Ide o dielo technologicky a finančne veľmi náročné a predstaviť ho môžeme vďaka podpore EU Japan Fest,“ spresnila.

Obľúbený 3D mapping v inovatívnej forme predstaví v Košiciach Talian Luca Pulvirenti, profesor nových médií zo Sicílie. Svoje dielo nazval Landmarks of memory and signs/Pomníky pamäte a predvedie ho na zadnej fasáde historickej budovy Štátneho divadla. Ďalším netradičným dielom bude interaktívna svetelná stena Water Light Graffiti od francúzskeho umelca Antonina Fourneau. Návštevníci si na nej môžu vyskúšať divácky veľmi obľúbené interaktívne maľovanie vodou, ktorá spúšťa svetelné body.

„Vďaka tomuto projektu môže hocikto vytvoriť graffiti na stenu z LED diód pomocou jednoduchého rozprašovača, ktorý je navyše šetrný k životnému prostrediu. Použitie vody, ktorá nemá ani tvar ani farbu, na kresbu svetlom, je magickým zážitkom bez ohľadu na vek či umelecké cítenie návštevníka,“ priblížila Z. Pacáková.

Rovnako po prvýkrát sa do tvorby inštalácií pre Bielu noc zapojí aj verejnosť, a to prostredníctvom tzv. participačného diela, ktoré ľudia vytvárajú spolu s umelkyňou Mademoiselle Maurice. Pripravuje inštaláciu na ktorej stvárnenie potrebuje vyše 30-tisíc papierových skladačiek origami a umiestni ju na stenu Katovho domu pri Miklušovej väznici. Na výrobe skladačiek sa v týchto dňoch podieľajú klienti domovov sociálnej starostlivosti a študenti škôl v pôsobnosti Košického samosprávneho kraja, ale zapojila sa aj široká verejnosť a pridalo sa vedenie mesta na čele s primátorom Košíc Richardom Rašim.

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

Košice – Európske hlavné mesto kultúry 2013, n. o.
Mesto Košice založilo neziskovú organizáciu predovšetkým za účelom prípravy, realizácie, monitoringu a hodnotenia projektu Košice – Európske hlavné mesto kultúry 2013 a súvisiacich činností a projektov podľa projektu Košice Interface 2013 schváleného medzinárodnou výberovou komisiou dňa 9. septembra 2008 v Bratislave.
Čerpané z: www.kosice2013.sk

Súvisiace články:
Charizmatická Mélanie Pain preladí hudbu na novú vlnu (05.12.2013)
Návštevníci portálu „prelistovali“ za päť rokov takmer 3,5 milióna stránok (05.12.2013)
Malá bodka za veľkým začiatkom (25.11.2013)
British Express otvára vizuálnu scénu Britských ostrovov (13.11.2013)
Cesta do neznáma prinesie témy a formy „na hrane“ (12.11.2013)
Päť neopakovateľných festivalových dní Quasars Ensemble & Košice (18.10.2013)
Origami pre Bielu noc skladajú v Košiciach všetci – deti, študenti, hendikepovaní, dôchodcovia i väzni (24.09.2013)
Biela noc 2013 pritiahne do Košíc aj umelcov z Japonska a Austrálie (19.09.2013)
Biela noc/Nuit Blanche 2013 presiahne európsky kontinent (10.09.2013)
Trienále súčasného obrazu otvorí novú kapitolu umenia (06.09.2013)
Charizmatický Krzysztof Penderecki sa Košičanom prihovorí hudbou (05.09.2013)
Biela noc/Nuit Blanche 2013 bude mať svetový rozmer (05.09.2013)
Dve jubileá v jednom roku (05.09.2013)
Pražský výběr uvidíte aj ONLINE! (14.08.2013)
Geometrické polia (01.08.2013)
Festival Leto v parku sa začína už túto sobotu (31.07.2013)
Umením architektov je vytvárať priestor pre umenie (25.07.2013)
MEDZICENTRUM IV. bude o nových prístupoch tvorby vo verejnom priestore (22.07.2013)
Festival Leto v parku sa vracia do Kasární/Kulturparku (10.07.2013)
Košická Hala umenia ponúkne predovšetkým súčasné vizuálne umenie (03.07.2013)
Multižánrová umelecká performancia skončila (25.06.2013)
Prezentácia Európskeho hlavného mesta kultúry v Moskve a Petrohrade (21.06.2013)
Vybetónovaným korytom Mlynského náhonu na 24 hodín opäť potečie „voda“ (18.06.2013)
Yuri Dojc: Last Folio (10.06.2013)
V Košiciach sa chystá veľký umelecký Návrat vody do mesta (06.06.2013)
Deň detí na KVP (29.05.2013)
Koncert slnka z japonského hudobného neba (26.05.2013)
Mesto sa zmení na obrovské hudobné pódium (22.05.2013)
Festival USE THE C!TY sa začína už dnes (22.05.2013)
Umenie vo verejnom priestore (20.05.2013)
Košický hrad už túto sobotu umožní návrat do stredoveku (14.05.2013)
Mesto Košice si užijete počas piateho ročníka festivalu USE THE C!TY (13.05.2013)
Plávajúce umenie rozkvitlo na Mlynskom náhone (07.05.2013)
Počas Dní Pentapolitany sa predstavia regionálni umelci (06.05.2013)
Košické sídliská ožijú kultúrou (22.04.2013)
EHMK pozýva na výstavu fotografií do Londýna (10.04.2013)
Hudba medzi Východom a Západom (10.04.2013)
Jakubisko ukáže výtvarné diela aj za 700 000 Kč (23.03.2013)
Gotický skvost privíta hudobnú ikonu Jordiho Savalla s orchestrom (22.03.2013)
Filmové skvosty Jakubiska ozdobia výtvarné diela (15.03.2013)
V košickej katedrále vystúpi Jordi Savall (08.03.2013)
Japonská fraška kjógen Buaku (25.02.2013)
Hostia One Day Jazz Festivalu (18.02.2013)
One Day Jazz Festival prináša do Košíc jazzovú špičku (18.02.2013)
Quasars Ensemble budú v roku 2013 rezidenčným súborom Kasární/Kulturpark (28.01.2013)
Košičania nesklamali! (20.01.2013)
V Štátnom divadle odhalili tajomstvo Košického vesmírneho programu (20.01.2013)
Košice – odporúčaná destinácia pre rok 2013 (20.01.2013)
Európske peniaze dajú kraju schopnosť konkurovať (19.01.2013)
Stiahnite si aplikáciu „Kosice 2013“ (19.01.2013)
Metropola východu ožije počas víkendu Otváracím ceremoniálom na Planéte Košice (18.01.2013)
Stosedemdesiat mladých Košičanov pomôže v zákulisí Otváracieho ceremoniálu EHMK (18.01.2013)
Otvárací ceremoniál symbolicky odštartuje novú budúcnosť Košíc (12.01.2013)

Košice – EHMK 2013, 30. 09. 2013 | Prečítané: 2269 | Rubrika: Rubrika pána Rubika

Doba slovenská
BILLA
Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Sociálne siete
Anketa
Súhlasíte s finančnou odlukou cirkví od štátu?

Rozhodne áno (701 hl.)
 
Viac áno, ako nie (180 hl.)
 
Viac nie, ako áno (166 hl.)
 
Rozhodne nie (175 hl.)
 

Celkom hlasovalo: 1222
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 Re: Pokrytectvo
18-09-20 * 15:59
 Re: Trump sa správa ako Hitler
15-09-20 * 10:00
 Ktorí?
15-09-20 * 09:33
Lipka – diskusné fórum
Lipka
Diskuteri.sk
Diskuteri.sk
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Biblia očami vedy
Biblia očami vedy
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Spotrebiteľská Poradňasc
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore