www.humanisti.sk
www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Webhouse.sk
Humanistická zbierka
Transparentný účet pre humanistov
Humanisti, už môžete pomáhať aj cez transparentný účet. Pozri: Zbierka na pomoc chudobným.
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVAAteisti Českej republikyVoľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @201
Počítadlo


Spam poison

Bez predsudkov

Ten je čierny, on je Žid, a ten zase verí v iného boha!

V prvom rade si vysvetlíme slovo predsudok. Toto slovo znamená utvorenie si názoru skôr, ako niečo spoznáme, pred úsudkom. Niečo, čo by nemuselo byť, niečo, čo nás klame v našom názore na svet, niečo, čo vyvoláva nespravodlivosť voči druhým. Už od malička počúvame názory ľudí okolo nás. Nevieme, či sú správne, alebo nesprávne. Stačí, aby to povedal nejaký blízky a hneď to berieme ako náš vlastný názor a vôbec ho nespochybňujeme. V podstate učíme predsudkom už naše malé deti.

Predsudok najlepšie spoznáme tak, že niečo vnímame negatívne, ale ani len netušíme prečo. Proste sme to niekde počuli alebo videli. Keď už sa od názorov našich blízkych odosobníme, prichádza ďalší obrovský negatívny nepriateľ – TELEVÍZIA! Predovšetkým večerné správy, kde nám pravidelne naservírujú dávku nenávisti a negativity.

Daniel, Vanesa a ich priateľkaV dnešnom svete sme už prejedení správami o tom, ako určité etniká prichádzajú do Európy a o tom, kde a kedy vybuchla nejaká bomba, a že to určite boli moslimovia. A zrazu je vo vzduchu rozšírené more predsudkov. Prečo? Pretože sme stratili schopnosť pochybovať o názoroch iných, a média nie sú považované za nič iné, len pravdu.

Komu škodíme, keď pestujeme v sebe predsudky? No predovšetkým nám osobne. Keby ste si mali vybrať život v láske a v nenávisti, čo si vyberiete? Ja by som si určite vybral lásku. Nikto nechce žiť v nenávisti a predsudok je sám o sebe nenávisť! Keď pestujete jedovaté ovocie, koho to otrávi? No jedine vás, pretože ho jete iba vy.

Samozrejme, predsudkami som si prešiel aj ja. Nemal som rád určité skupiny ľudí a nevedel som ani prečo. V ich prítomnosti som sa necítil dobre a vôbec som si neuvedomoval, že tým škodím iba sebe. Ako som tieto predsudky vymazal zo svojho života, tak som stretol mnoho ľudí odlišnej rasy, národnosti a sám som sa presvedčil, že rozdiely medzi nami neexistujú a vždy boli iba v mojej hlave. Všade sa nájdu ľudia, ktorí robia zlé veci, v každej rase a národnosti, ale vždy je to len menšie percento, ako ľudia, ktorí sú vo svojej podstate dobrí.

RukyDám vám pár tipov na filmy, pri ktorých sa najlepšie zamyslíte nad touto tématikou. Vo filme „My name is Khan“ bola jedna scéna, kde moslimská matka zobrala svojho syna k sebe, pretože povedal o bielych ľuďoch, že sú zlí a prikázala mu nakresliť dve postavy ľudí. A keď tak urobil, opýtala sa ho, ktorý z nich je biely a ktorý inej farby. A syn nevedel. Tým mu chcela povedať, že žiadne rozdiely medzi nami nie sú. Ďalší dobrý film je „Precious“ a môj veľmi obľúbený „The good lie“. Určite vám tieto filmy niečo dajú, a môžete sa s nami podeliť o váš názor.

Pod čiarou

Napísal Daniel 1. mája 2016.

Ak sa vám článok páči, prosím, podeľte sa s ním, dajte o ňom vedieť aj ostatným v sociálnej sieti Facebook! Tweet!

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

Wave of RealityWave of Reality
– Daniel a Vanesa založili blog, lebo chcú pomáhať ľuďom
– ponúkajú (možno iný) pohľad na svet, a tým chcú inšpirovať a pomáhať ľuďom pozerať sa na veci jednoduchšie
Čerpané z: www.waveofreality.com

Súvisiace články:
Názory, hodnotenia, postoje (20.08.2017)
Môžete si vybrať? (05.01.2017)

Wave of Reality, 17. 08. 2016 | Prečítané: 1298 | Rubrika: Kto sú humanisti?

Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Voliči, pozor na Kisku!
Keď klamal v minulosti, bude klamať aj v budúcnosti. Pozri: Kiska povedal: „Nezaložím stranu.“ a Kiska je hanba Slovenska.
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 Strana ZA ĽUDÍ
27-02-20 * 20:44
 SaS
27-02-20 * 19:56
 Kto koľko tipuje?
27-02-20 * 19:56
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore