www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Pozvánka na koncert
Webhouse.sk
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVAAteisti Českej republikyVoľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @722
Počítadlo


Spam poison

Bez nároku na odmenu

Rozhovor s Ratesmanom

Vytvoril si blog Ratesman.funsite.cz, na ktorom čitateľom dávaš rôzne rady ohľadom počítačových programov ako napríklad Photoshop, redakčných systémov ako je známy Word Press, ale aj napríklad rady ohľadom rôznych nastavení na sociálnej sieti Facebook.

Zaujíma ma, aká je spätná väzba u návštevníkov. Už si niečo postrehol, že tipy a triky, ktoré ponúkaš, pomohli nejakému návštevníkovi?

Bohužiaľ sa musím priznať, že nezaznamenal. Na českom webe nie je zvykom komentovať takéto weby. Jediné, kde sú stovky komentárov, sú bulvári a weby so spravodajstvom. A to sú diskusie typu „bež do… a neotravuj tu!“ Takým komentárom sa ale s radosťou vyhnem. Samozrejme som vďačný za každú spätnú väzbu, ktorú mi hocikto poskytne, ale radšej žiadnu, než sprostú a vulgárnu.

Sú ľudia, ktorí sa prvý raz dostanú k počítaču, a začínajú prejavovať záujem o počítačové jazyky, o programy, a dajme tomu uvažujú vytvoriť si vlastné webové stránky.

Na čo si majú dávať začiatočníci pozor? Ak si spomenieš na vlastné začiatky, tak čo odporúčaš nováčikom? Čoho by sa mali vyvarovať?

Na začiatku by si mali dávať pozor najmä na to, aby len nekopírovali kusy kódu a naučili sa naozaj to, čomu sa chcú venovať. Je jedno, či je to programovací jazyk alebo grafický dizajn. Tiež je dobré sledovať weby, ktoré sa na daný odbor zameriavajú. Napríklad diskusie autorov a čitateľov, atď.

A vedieť po anglicky. Aspoň základy.emotikona

Vravíš, že ťa baví programovanie. Ako často sa venuješ samotnému programovaniu?

Mám na svoje záujmy stanovený čas, pretože by som bol schopný u PC presedieť celý deň a zabudnúť na to, že existujú i iné veci než programovanie. Takže sa programovaniu venujem asi 3 hodiny denne. Niekedy i cez víkend.

Je programovanie náročné? Čo by mal ovládať programátor? Potrebuje napríklad k tomu vysokú školu?

Podľa mňa na programovanie nie je vôbec potrebná vysoká… alebo iná škola. Ja osobne som vyučený kuchár. Nielen, že rád varím, ale taktiež rád programujem. Ide predovšetkým o to, aby programovanie človeka bavilo. Aby tomu venoval čas a dôsledne sledoval novinky v odbore, ktorému sa chce venovať. Diplomy vyžadujú zamestnávatelia, ktorí si niekedy naivne myslia, že to automaticky znamená potrebné znalosti. Z vlastnej praxe viem, že to nie je pravda.

V Prahe si mal možnosť overiť si svoje znalosti s programovaním, a svoje skúsenosti si zúročil v projektoch pre neziskové organizácie. Pre ktoré? Môžeš ich čitateľom priblížiť?

Tak prvý projekt, ktorému som sa venoval, boli stránky SPMP Praha, ktoré svoju činnosť zameriava na pomoc ľuďom s mentálnym postihnutím. Je to celorepublikovo pôsobiaca organizácia. Ja som však spolupracoval iba s organizáciou, ktorá sídli v Prahe. Stránky takej organizácie by mali byť pomerne jednoduché, prehľadné a ľahko prístupné. To znamená, že by napríklad mali byť čitateľné aj bez zapnutej grafiky, odkazy by mali obsahovať popisky. Rovnako tak i videá, prípadne obrázky.

Dôležitá je tiež sémantika a prehľadnosť zdrojového kódu. Myslím, že práve na týchto stránkach sa to veľmi dobre vydarilo.

Druhý projekt, ktorému som sa venoval, sú stránky Farského zboru Českobratskej cirkvi evanjelickej v Prahe 10 – Uhříněves, ktorý sa venuje nielen veriacim, ale taktiež núdznym z ulice. U nich zvláštne požiadavky na webovú stránku neboli a pri prvom stretnutí s pánom farárom som sa skutočne cítil ako v raji. Toľko príjemných ľudí, toľko dobrých myšlienok a cieľov. Až som skoro ľutoval, že som neveriaci. Pri pravidelných posedeniach sme s pánom farárom prebrali všetky potrebné náležitosti ohľadom obsahu a rozvrhnutia stránok, a pustil som sa do práce. Výsledok môžete vidieť na www.uhrineves.evangnet.cz.

A odmena za námahu?

Všetku prácu som vykonával dobrovoľne… bez nároku na odmenu. O to viac ma mrzí, že som obidva projekty musel opustiť zo zdravotných dôvodov. Tým skôr ma taktiež mrzí, že oba projekty sa od tej doby nezmenili a moja snaha vyšla naprázdno…

Tak čo by si poradil, aby snahy nevyšli nazmar?

Áno. To je, bohužiaľ, problém väčšiny neziskových organizácií. Vo väčšine prípadov v nich pracujú neplatení dobrovoľníci, ktorí v návale dnešnej urýchlenej doby nemajú čas sa neziskovke venovať, a preto takisto nevenujú adekvátny čas správe webu. Pritom rozmach internetu, predovšetkým sociálnych sietí, je neskutočne rýchly a dalo by sa povedať, že i nezastaviteľný. Moje odporúčanie by preto znelo:

Vážené organizácie, venujte sa svojim stránkam. propagujte svoju činnosť na internete a venujte tejto sfére viac času. Som si istý, že sa Vám to vráti v podobe priaznivcov a potenciálnych darcov.

Ďakujem za rozhovor.

Miroslav KnedlaRatesman je prezývka, ktorú na internete používa programátor Miroslav Knedla z Brna. Svoje názory, skúsenosti, či tipy a triky ohľadom programovania, grafiky a webového dizajnu publikuje na webovej stránke Ratesman.funsite.cz. Má osobný blog na iDNES.cz, kde sa o sebe vyjadril: „Som z jednej tretiny realista, z druhej tretiny romantik a z tej poslednej tretiny predovšetkým človek.“ V e-zine mal 20. februára 2011 uverejnený článok Tri v jednom.

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

Ján Parada
laik s celoživotným vzdelávaním
Čerpané z:
vlastný zdroj

Súvisiace články:
Tri v jednom (20.02.2011)

Ján Parada, 07. 03. 2011 | Prečítané: 2380 | Rubrika: Kto sú humanisti?

Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Voliči, pozor na Kisku!
Keď klamal v minulosti, bude klamať aj v budúcnosti. Pozri: Kiska povedal: „Nezaložím stranu.“ a Kiska je hanba Slovenska.
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom