www.humanisti.sk
www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Webhouse.sk
Humanistická zbierka
Transparentný účet pre humanistov
Humanisti, už môžete pomáhať aj cez transparentný účet. Pozri: Zbierka na pomoc chudobným.
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVAAteisti Českej republikyVoľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @289
Počítadlo


Spam poison

BEEznis – včelárenie ako cesta vzdelávania a sociálneho podnikania

Hovorí sa, že ak včely zmiznú z povrchu zemského, človeku ostávajú len 4 roky života

Projekt BEEznis je trvalo udržateľný nástroj pre environmentálne vzdelávanie verejnosti v oblasti včelárstva a opeľovania, zároveň však rieši potreby ľudí v oblastiach sociálnych a ekonomických. Tento projekt bol podporený z Fondu pre mimovládne organizácie prostredníctvom programu Aktívne občianstvo a inklúzia. Program Aktívne občianstvo a inklúzia je spravovaný konzorciom, ktoré tvoria Nadácia Ekopolis, Nadácia SOCIA a Nadácia pre deti Slovenska.

Hovorí sa, že ak včely zmiznú z povrchu zemského, človeku ostávajú len 4 roky života. Keďže až 81 % rastlín je opeľovaných hmyzom, stáva sa pre ľudstvo tento výrok hodný veľkej pozornosti. Počet opeľovačov sa znižuje, v niektorých krajinách, a to najmä v USA vzniká kolaps, pri ktorom ročne uhynie 30 % včelích kolónií. Preto je teraz ten správny čas zvýšiť pozornosť na súčasný fenomén znižovania stavu opeľovačov.

„Je viac než žiadúce opätovné zatraktívnenie včelárenia pre nových ľudí, informovať verejnosť o potrebe opeľovačov v krajine a význame pre samotných ľudí. Naučiť ich, ako sami môžu pomôcť hmyzu vo svojej záhradke a ukázať im súvislosť, že keď kupujú med od suseda pomáhajú tak aj sebe, komunite a svojmu okoliu,“ uvádza David Turčáni z občianskeho združenia kRaj.

Región Kokavska v Malohonte bol v minulosti bohatý na včelárov, včelnice sa nachádzali vo veľkých počtoch v každej obci. Počet včelárov sa ale postupne znižoval, lebo starých včelárov nenahradil dostatočný počet mladých včelárov. Stavy včelníc znížila aj nákaza včelstiev, včelí mor zasiahol celý región, včelnice zanikli a včelári sa už k svojej tradícii nevrátili. Nízke stavy včelstiev sa neprejavujú len v zániku tradície, ale aj v krajine, kde klesol počet včiel – opeľovačov. Klesajú výnosy aj v poľnohospodárskej produkcii a zároveň tým klesá biodiverzita krajiny.

BEEznis – včelárenie ako cesta vzdelávania a sociálneho podnikania je jedinečný projekt, ktorého cieľom je vytvoriť nový typ environmentálneho vzdelávania v oblasti opeľovania krajiny pre širokú verejnosť a školy, ktorému sa na Slovensku venuje minimálna pozornosť. Celé vzdelávanie sa venuje budúcim profesionálnym včelárom.

„Zážitkový vzdelávací program pre všetky stupne škôl a pre širokú verejnosť spája prednášku, priame pozorovanie včiel, ochutnávku medov a tvorivé dielne do jedinečného programu. Program ponúkame aj pre širokú verejnosť so záujmom o vzdelávanie v oblasti včelárenia a opeľovania krajiny, vhodný pre organizované aj neorganizované skupiny, detské tábory a teambuildingové akcie pre firmy. Aktivita pozostáva z podujatí na vzdelávacej včelnici v Liešnici (Kokava nad Rimavicou) alebo priamo na školách. Doteraz vzdelávací projekt absolvovalo 1 012 žiakov zo škôl a 641 dospelých,“ dopĺňa David Turčáni.

Občianske združenie kRaj spolupracuje pri aktivitách projektu s občianskym združením ByBi, ktoré sa v Nórsku venuje mestskému včeláreniu. Zároveň tento projekt vytvoril podmienky pre nové pracovné príležitosti v oblasti včelárenia a výrobkov z produktov včelárenia, predovšetkým marginalizo­vané skupiny v regióne (Rómovia, ľudia s mentálnym a fyzickým hendikepom, dlhodobo nezamestnané ženy, vidiecke obyvateľstvo).

„V rámci kurzu spracovania včelích produktov sme vyškolili 27 ľudí. Kurz v Lučenci navštevovali klienti Domova sociálnych služieb Slatinka. Tí svoje produkty úspešne predávali na jarmokoch a festivaloch v regióne. Našou ďalšou víziou je spoločne s DSS Slatinka vytvoriť chránenú dielňu. V Kokave nad Rimavicou boli cieľovou skupinou Rómovia a predaj ich výrobkov zabezpečuje priamo naše občianske združenie. Praktický kurz chovu včiel do konca septembra 2015 navštevujú 20 nezamestnaní z regiónu. Po zvládnutí základov včelárstva získajú do prenájmu včelstvá, úle a včelárske pomôcky. Predaj medu a včelích produktov budú môcť realizovať priamo alebo s pomocou nášho združenia,“ približuje David Turčáni.

Projekt rieši environmentálne problémy klesajúceho počtu opeľovačov a s tým spojeného znižovania biodiverzity krajiny. Zlepšovaním tejto situácie sa snaží vytvárať aj lepšie sociálne a ekonomické postavenie občanov v regióne, predovšetkým marginalizovaných skupín a dlhodobo nezamestnaných.

Občianske združenie kRaj je environmentálnou a kultúrnou neziskovou organizáciou, ktorá pôsobí v banskobystrickom a nitrianskom kraji od roku 2007. Venuje sa obnove tradícií ako je včelárstvo, keramika a košikárstvo, buduje náučné lokality, dlhodobo spája tvorivosť a environmentálnu výchovu vo svojich tvorivých dielňach s ekologickým obsahom.

Pod čiarou

Viac o Fonde pre mimovládne organizácie

Fond pre mimovládne organizácie je zameraný na posilnenie rozvoja občianskej spoločnosti, podporu sociálnej spravodlivosti, demokracie a udržateľného rozvoja. Fond je súčasťou Finančného mechanizmu EHP 2009 – 2014, prostredníctvom ktorého sa donorské krajiny Island, Lichtenštajnsko a Nórske kráľovstvo podieľajú na znižovaní hospodárskych a sociálnych rozdielov v Európskom hospodárskom priestore.

Fond pozostáva z dvoch hlavných programov, ide o Demokracia a ľudské práva a Aktívne občianstvo a inklúzia. Program Demokracia a ľudské práva spravuje Nadácia otvorenej spoločnosti – Open Society Foundation. Program Aktívne občianstvo a inklúzia je spravovaný konzorciom Nadácia Ekopolis, Nadácia SOCIA a Nadácia pre deti Slovenska.

Obdobie realizácie programu je február 2013 – december 2015. Celková finančná alokácia na podporu projektov mimovládnych organizácií je 2,9 mil. eur.

Viac informácií nájdete na webovej stránke www.eeango.sk/aoi.

Foto:

BEEznisBEEznisBEEznis

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

EkopolisNadácia Ekopolis
– víziou nadácie je vyspelá občianska spoločnosť, v ktorej si ľudia uvedomujú svoju zodpovednosť za jej vývoj a za stav životného prostredia. Spoločnosť, v ktorej majú občania záujem zapájať sa do správy vecí verejných, majú odvahu zaujať kritický postoj a záleží im na tom, aby rozvoj našej spoločnosti nebol na úkor budúcich generácií.
Čerpané z: www.ekopolis.sk

Súvisiace články:
Súťaž Pre vodu 2016 (23.11.2015)
V Bratislave sa uskutoční medzinárodný seminár VODA V MESTE (02.11.2015)
Stromom roka 2015 sa stala hruška z Bošáce (27.10.2015)
„Za málo peňazí veľa muziky“ – dôkazom sú projekty Blokového grantu švajčiarsko-slovenskej spolupráce (22.10.2015)
Je tu desiaty ročník grantového programu Zelené oázy (21.10.2015)
Druhý ročník inšpiratívnej konferencie Áno, dá sa to! (20.10.2015)
Súťaž Pre vodu 2016 prinesie riešenia pre slovenské obce (20.10.2015)
Vďaka zákazníkom spoločnosti METRO pribudnú na Slovensku ďalšie štyri zelené výsadby (16.10.2015)
Blíži sa druhý ročník inšpiratívnej konferencie Áno, dá sa to! (14.10.2015)
Čo priniesol 7. ročník konferencie Cyklistická doprava 2015 (09.10.2015)
Nordic walking nás spája (17.09.2015)
16. septembra budeme diskutovať o výzvach, ktoré sú na Slovensku pri plánovaní peších zón (07.09.2015)
Bývalý vojenský areál premieňajú Martinčania na oddychový priestor (26.08.2015)
V Horši pri Leviciach vznikol prameň osvieženia (07.08.2015)
Ovce alebo vlky? Slovenskí a nórski odborníci a poľnohospodári našli spoločne riešenie ako zabezpečiť ich bezpečné spolužitie (31.07.2015)
Komunitné centrum menšín vo Veľkom Krtíši učí obyvateľov starať sa o svoje bývanie (23.07.2015)
Žiaci základnej školy z Oravskej Jasenice pomáhali pri výsadbe ovocného sadu (29.06.2015)
Slávnostné otvorenie nocľahárne sv. Vincenta de Paul v Bratislave (19.06.2015)
Ornitologické pozorovania v obnovenej rekreačnej zóne Anička (09.06.2015)
8. júna budeme diskutovať s odborníkmi o rozvoji cyklodopravy v meste (03.06.2015)
Na Slovensku realizujeme nový program rozvoja rómskych komunít (28.05.2015)
V Banskej Bystrici oslávia Deň susedov (21.05.2015)
Dobrovoľníci obnovujú Zbojnícky chodník na Poľane (14.05.2015)
Deň Afriky oslávime aj na Slovensku! (14.05.2015)
Stromy v meste: problém pre ľudí alebo pre stromy? (13.05.2015)
Do 20. mája môžete prihlásiť svoj strom do ankety Strom roka 2015 (12.05.2015)
Do 11. mája môžete prihlásiť svoj strom do ankety Strom roka 2015 (29.04.2015)
Stromy v meste: problém pre ľudí alebo pre stromy? (29.04.2015)
V Martine vzniká chodník zdravia a poznania (25.04.2015)
Pre pracovníkov a lídrov neziskových organizácií sú pripravené mnohé vzdelávacie podujatia (25.04.2015)
V cestovnom ruchu je prvoradý zážitok (15.04.2015)
Do práce na bicykli chce jazdiť vyše 30 samospráv (08.04.2015)
Registrácia na Jump Slovensko 2015 otvorená (02.04.2015)
Na Slovensku sa zazelenie 19 miest (31.03.2015)
Program Pohoda za mestom podporil oživenie ďalších 5 rekreačných miest (30.03.2015)
Tri prezentácie o turizme, turistoch, odborníkoch a amatéroch v cestovnom ruchu (30.03.2015)
Ktorý strom získa titul Strom roka 2015? (24.03.2015)
O podporu z programu Pohoda za mestom sa uchádza 41 projektov (10.03.2015)
Európskym stromom roka 2015 je dub z Estónska (06.03.2015)
Mestá a ich obyvatelia, alebo ako urobiť mestá obývateľnejšími? (26.02.2015)
V 6 slovenských mestách sa uskutočnia školenia na tému Zvyšovanie účasti obcí a verejnosti na procese EIA (25.02.2015)
Do konca februára môžete rozhodnúť o víťazovi ankety Európsky strom roka (20.02.2015)
V obci Hrubý Šúr vzniklo nové ekocentrum (18.02.2015)
Do 25. februára 2015 sa môžu projekty na oživenie rekreačných miest uchádzať o podporu z programu Pohoda za mestom (17.02.2015)
V Prešove sa uskutoční záverečná konferencia k projektom Rozvíjame komunity a Komunita na ceste k prosperite (09.02.2015)
Konferencia na tému Biologicky rozložiteľné odpady (06.02.2015)
Konferencia o plánovaní rozvoja miest vo svetle adaptácie na zmenu klímy (05.02.2015)
Zvoľte si najsympatickejší strom Európy (02.02.2015)
Projekty na oživenie rekreačných miest môžu získať podporu z programu Pohoda za mestom (12.01.2015)

Nadácia Ekopolis, 14. 08. 2015 | Prečítané: 2130 | Rubrika: Veda a spoločnosť

Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Voliči, pozor na Kisku!
Keď klamal v minulosti, bude klamať aj v budúcnosti. Pozri: Kiska povedal: „Nezaložím stranu.“ a Kiska je hanba Slovenska.
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 Strana ZA ĽUDÍ
27-02-20 * 20:44
 SaS
27-02-20 * 19:56
 Kto koľko tipuje?
27-02-20 * 19:56
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore