www.humanisti.sk
www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Jedálny lístok
BILLA
Webhouse.sk
Humanistická zbierka
Transparentný účet pre humanistov
Humanisti, už môžete pomáhať aj cez transparentný účet. Pozri: Zbierka na pomoc chudobným.
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVA Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @730
Počítadlo


Spam poison

Banksy a Poppy v košickej Kunsthalle (Hale umenia)

Už 9. júna

Diela anglického graffiti umelca Banksyho a tvorbu „neznámej“ street art umelkyne Poppy, ktoré zapožičalo Múzeum Moderného Umenia Andyho Warhola v Medzilaborciach (MMUAW), môžu Košičania zhliadnuť už 9. júna v rámci výnimočnej multimediálnej výstavy v Kunsthalle/Hale umenia.

Výstava „streetartovej elity“ predstaví práce, ktorých témou je aktuálna vojnová a sociálna problematika, pričom diela demonštrujú aj ďalšie globálne či naliehavé civilizačné otázky.

Podľa jedného z kurátorov výstavy a prodekana košickej Fakulty umení, Richarda Kittu – „diela Banksyho vznikali priamo v uliciach veľkomiest, kde najprv pútali pozornosť okoloidúcich a až neskôr sa stali korisťou kurátorov a zberateľov umenia. Tentoraz sa ocitnú v exkluzívnych galerijných priestoroch v Košiciach“.

Pouličné umenie Banksyho je nezameniteľné. Jeho diela sú často satirické, nesú politické, ale najmä etické posolstvo. Autor kombinuje čierny humor so šablónovou technikou známou ako stencil. Banksyho identita je anonymná, legendárny streetartista a writer ju neodhalil napriek nominácii na Oscara za najlepší celovečerný dokument venovaný streetartovej scéne „Banksy – Exit Through the Gift Shop“ v roku 2010. Mimochodom, veľký úspech zaznamenal aj jeho ďalší film „The Antics Roadshow“.

Diela jednej z najvýznamnejších postáv v súčasnom umení sú, podľa riaditeľa MMUAW a spolukurátora výstavy Martina Cubjaka, naozaj atypické. Jedným z výnimočných exponátov je sochársky objekt Banksyho pod názvom „Strážna veža“ („Watchtower“), ktorý Banksy vytvoril vyrezávaním do olivového dreva v roku 2007. Dielo vytvorené v limitovanej sérii odkazuje priamo na dlhotrvajúci palestínsko-izraelský spor. V rámci výstavy v Kunsthalle/Hale umenia budú môcť návštevníci nielen vidieť originál tohto diela, ale ho aj interaktívne ovládať. Výstavu totiž dopĺňa veristický digiálny 3D model „Strážnej veže“, ktorým vie divák manipulovať a týmto spôsobom aj priamo vstupovať do samotnej expozície. Prepájanie galerijného umenia s digitálnou interakciou alebo performanciou je dnes bežnou súčasťou výstav najmä v zahraničí. Kurátori výstavy sa preto rozhodli výber diel Banksyho a Poppy oživiť práve týmto spôsobom. Projekt výstavy je zároveň pokračovaním projektu„MMUAW 2.0“, ktorý sa snaží o revitalizáciu expozície v Medzilaborciach a upozorňuje na multimediálny rozmer diel svetových umelcov akými sú Banksy alebo Andy Warhol.

Otvorenie tejto netradičnej exhibície je naplánované na 9. júna. Výstava v košickej Kunsthalle/Hale umenia potrvá do konca júna 2020.

Otváracie hodiny: Utorok – nedeľa: 11.00 – 18.00 h

Vstupné: 4 € (dospelí), 2 € (študenti a dôchodcovia)

Verejnosť pozývame na komentovanú prehliadku:

– v utorok 9. 6. 2020 medzi 11.30 – 13.30, kde bude prítomný kurátor výstavy Mgr. art. Ing. Richard Kitta, ArtD.
– v utorok 16. 6. 2020 o 15.00, kde budú prítomní kurátori výstavy Mgr. art. Ing. Richard Kitta, ArtD. a Mgr. Martin Cubjak.
Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

K13K13 – Košické kultúrne centrá
Mesto Košice na základe uznesenia mestského zastupiteľstva zriadilo príspevkovú organizáciu K13 – Košické kultúrne centrá k 1. 10. 2013. Svoju činnosť začala 1. 1. 2014 s cieľom budovať na základoch, ktoré sa položili počas roka 2013, kedy boli Košice Európskym hlavným mestom kultúry. Zastrešuje všetky kultúrne centrá, ktoré sa počas neho vytvorili. Vybudovaná kultúrna infraštruktúra, ktorá sa vytvorila vďaka investičným projektom, sa bude využívať na kultúrne účely a pokračovať sa bude aj v projektoch, ktoré sa osvedčili.
Čerpané z: www.k13.sk

K13, 09. 06. 2020 | Prečítané: 183 | Rubrika: Rubrika pána Rubika

Doba slovenská
BILLA
Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Sociálne siete
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 Re: Tomáš Profant
06-08-20 * 18:14
 Re: Paradox kapitalizmu
06-08-20 * 18:14
 Re: Paradox kapitalizmu
06-08-20 * 18:04
Lipka – diskusné fórum
Lipka
Diskuteri.sk
Diskuteri.sk
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Biblia očami vedy
Biblia očami vedy
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Spotrebiteľská Poradňasc
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore