www.humanisti.sk
Súťaž o knihu
Webhouse.sk
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVAAteisti Českej republiky Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam Roman
Spolupracujeme
Slovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.skdTest
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @816
Počítadlo


Spam poison

Automobilky môžu zmierniť dopad Trumpových ciel niekoľkými spôsobmi

Presťahovať závody alebo sa sústrediť na iné trhy

Automobilové spoločnosti na celom svete majú niekoľko možností, ako zmierniť dopad vyšších ciel na dovoz áut, o ktorých čoraz častejšie hovorí americký prezident Donald Trump. Clá chce zvýšiť z 2,5 na 10 percent, proti čomu sa automobilky ostro ohradzujú. Podľa spoločnosti Euler Hermes však ich zisky nemusia utrpieť tak veľmi, ako sa na prvý pohľad zdá.

O zavedení určitých bariér na dovoz áut z Európskej únie do USA sa vie už rok. Automobilové spoločnosti, pre ktoré je typické dlhodobé plánovanie, sa na tento krok už sčasti mohli pripraviť. Podľa Euler Hermes môžu vplyv prípadných vyšších ciel znížiť niekoľkými spôsobmi. Napríklad vybudovať výrobné závody priamo v USA a vyrábať tam automobily určené pre tento trh.

„Dá sa očakávať, že domáci výrobcovia znížia objem vývozu určitých modelov do USA,“ hovorí Martin Bak, Risk Director spoločnosti Euler Hermes na Slovensku.

Ďalšou možnosťou je, že sa automobilky začnú sústreďovať na iné trhy. Tak znížia závislosť na vývoze do USA, ale aj vykompenzujú prípadné straty spojené s colnou politikou USA.

„Celkový dopad na ziskovosť európskych výrobcov preto nemusí byť zásadný. Pomôcť im môže aj to, že sa im zrejme znížia náklady na vstupné suroviny,“ hovorí Martin Bak.

Naráža tým na to, že Trump opäť zaviedol 25-percentné clá na dovoz ocele a 10-percentné clá na dovoz hliníka do USA, čo môže tlačiť na ich nižšie ceny v Európe.

Spoločnosť Euler Hermes ďalej predpokladá, že zavedenie ciel by nijako nemalo ohroziť zamestnanosť v automobilovom priemysle. V roku 2018 sa totiž na všetkých významných trhoch, okrem USA a Spojeného kráľovstva, očakáva rast trhu s autami.

„Plánované prijímanie nových zamestnancov a existujúce flexibilné pracovné kontá naznačujú, že by sa prípadné zavedenie ciel nemalo nepriaznivo odraziť na zamestnanosti,“ uzatvára Martin Bak.

Vlani Slovensko vyviezlo do USA autá za asi miliardu eur. Z troch automobiliek – Volkswagen, PSA a Kia – ich do tejto krajiny priamo vyváža len Volkswagen.

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

Jana TrebulováJana Trebulová
Vyštudovala žurnalistiku v Nitre a neskôr pracovala pre najväčšie denníky na Slovensku. Najdlhšie pôsobila ako ekonomická reportérka v denníku SME. Do PR sféry sa dostala v roku 2018, v AMI Communications je na pozícii Media Content Specialist.
Čerpané z: www.amic.sk

Jana Trebulová, 12. 06. 2018 | Prečítané: 334 | Rubrika: Polemika o…

Webhouse.sk

Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Voliči, pozor na Kisku!
Keď klamal v minulosti, bude klamať aj v budúcnosti. Pozri: Kiska povedal: „Nezaložím stranu.“ a Kiska je hanba Slovenska.
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 Re: 1 %
15-11-19 * 16:47
 Re: Európska únia
10-11-19 * 09:32
 Re: Dobrý záber
04-11-19 * 21:10
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore