www.humanisti.sk
www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Jedálny lístok
BILLA
Webhouse.sk
Humanistická zbierka
Transparentný účet pre humanistov
Humanisti, už môžete pomáhať aj cez transparentný účet. Pozri: Zbierka na pomoc chudobným.
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVA Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @125
Počítadlo


Spam poison

Ateizmus nie je pre mňa viera

Humanizmus je môj dôvod

Kresťanský (katolícky) Ferdo Mravec, alias Chuck Norris, si zo mňa uťahuje v pamflete s výrečným názvom pre vyhľadávače: Paradova viera v neexistenciu božiu, časť druhá.emotikon

Po pletkách, ktoré o mne vypisuje, a už ma prakticky nezaujímajú, lebo ide o nerozumný plevel, a Ferdo Mravec, ako sa sám opísal, čiže katolík s prezývkou Tvojoponent, o mne už toľko nezmyslov natáral, že môže byť rád, že sa mu vôbec venujem.

Nemám ani tak starosti s jeho šírením nezmyslov, ako o to, že jeho táraniny môžu uškodiť iným ľuďom. Internetové vydania sú totiž verejne prístupné. A zdá sa mi, že jeho táraniny neuverejní žiadna seriózna kresťanská stránka. Dokáže písať len na svojom. Nech! Je to jeho vec.

Katolík tvrdí, že nevidí rozdiel medzi výrokmi:

  1. verím v neexistenciu boha
  2. neverím v existenciu boha

Nuž, rozdiel je veľký.

„Verím“ znamená, že to považujem za pravdu. A ja to nepovažujem za pravdu, pretože ja som sa dodnes nestretol ani v náznakoch so žiadnym bohom, nemám žiadne relevantné údaje o bohu, a viem o bohoch akurát od ľudí, a to na vieru mne nestačí, či sa to páči alebo nepáči katolíckemu Ferdovi s prezývkou Tvojoponent. Nepoznám žiaden rozumný dôvod, prečo by som mal veriť ľuďom, ktorí tvrdia mnohé, a príliš protirečivé, názory o bohoch. Každý nábožný, teda veriaci v existenciu boha, obhajuje svojich bohov (polyteista), alebo svojho boha (monoteista). Množina polyteistov a monoteistov tvorí množinu teistov. Teizmus je inými slovami náboženská viera.

Ak poviem, že u mňa je absencia teizmu, znamená to, že ja nemám náboženskú vieru, prípadne nie som nábožný. Nábožný (teista) má vo svojom mozgu myšlienku o existencii boha alebo bohov. Nezáleží na dôvodoch, ktoré ho priviedli k tomu, aby si to myslel. Ak si to naozaj myslí, že môžu existovať nejakí bohovia, alebo že existuje nejaký boh, navyše ako bytosť, dokonalá bytosť, tak to z neho robí teistu.

Ja však nemám v mozgu takéto myšlienky. Môj postoj k náboženstvám, k teizmu, je stav absencie náboženskej viery, lebo jednoducho, takúto vieru nemám. A absencia teizmu je ateizmus. Tak nejako vnímam môj vlastný pohľad na ateizmus. Ľudia majú rôzne postoje k náboženstvám. Môj postoj je, dá sa povedať, dočasný. Prakticky dočasný do mojej smrti. Lebo je na teistoch, aby poskytli vierohodné dôkazy pre existenciu nejakých bohov, hoci len dôkazy o existencii jedného. Preto dočasný, lebo ak budú existovať rozumné dôkazy pre vieru v boha, potom zmením názor.

Napríklad môže sa stať, že stretnem boha, a porozprávame sa. Alebo stretnem viacerých bohov. V takom prípade prehodnotím svoj názor. Žiaľ, alebo našťastie, to neposudzujem, dodnes žiaden teista nebol schopný poskytnúť seriózne dôkazy. So pseudo dôkazmi sú na jednej lodi s etonistami. Ani etonisti nemajú žiadne rozumné dôkazy pre existenciu mimozemšťanov, aj keď kvôli veľkosti vesmíru, a kvôli tomu, že vo vesmíre je život najmenej na jednom mieste, na planéte Zem, pokojne môžeme uvažovať (hypoteticky), že aj inde vo vesmíre môže, alebo mohol byť (ak už medzitým zanikol), nejaký život, nejaké bytosti (živočíchy), ktoré by sme mohli nazvať mimozemšťanmi. Teda bytosťami s nejakou formou myslenia, cítenia, i vedomia o vesmíre. Bytosťami aspoň nejako porovnateľnými s pozemšťanmi, čiže ľuďmi druhu Homo sapiens sapiens. Vrátane mňa alebo toho katolíckeho Ferda Mravca.

Všímajme si tú podobnosť pri uvažovaní o mimozemšťanoch. Majú mať aspoň nejakú vlastnosť podobnú ľuďom, inak by výraz mimozemšťan nedával zmysel. Veriaci v ufónov, teda tí, ktorí veria, že už na našu planétu Zem kedysi prišli, alebo už tu sú, alebo ešte prídu, nejakí mimozemšťania, sú podmnožinou etonistov, hovoríme im ufonisti. A ufonistov nezaujímajú nejaké vírusy vo vesmíre. Oni veria v bytosti, skoro podobné ľuďom. Aj keď napríklad v superlatíve, že ide o nadpriemerne rozumné bytosti, pretože vedia prísť až z veľmi vzdialeného miesta vo vesmíre. Pričom nám sa dodnes podarilo len vzdialiť sa na Mesiac, a uvažujeme, snívame, o ceste na Mars. Mimozemšťania musia mať preto nejaké lepšie schopnosti, ak dokázali prísť z nejakej veľmi veľkej vzdialenosti na Zem. A sú skvelí, keď v takom veľkom vesmíre našli práve Zem. Ale to je vec etonistickej viery.

Rovnako ako nie som teista, nie som ani etonista. Rovnako ako nepoznám žiadnych bohov, ani jedného, tak som nemal príležitosť zoznámiť sa s nejakým konkrétnym mimozemšťanom. Aj keď môžem hypoteticky uznať, že stretnúť sa s mimozemšťanom je pravdepodobnejšie, ako stretnúť sa s bohom. Mne sa totiž javí, že ľudia kedysi dávno vymysleli predstavy o bohoch. Čítal som veľa o Sumeroch, takže rozumiem tomu, ako kedysi ľudia verili v mnohých bohov. To, že dnes sa viera v bohov ustálila na viere v jedného boha (JHWH alebo Hospodin alebo Alah) vnímam ako pokrok v zmene nábožensky založených ľudí. Od toho je len malý, ale pre ľudstvo veľmi veľký, krôčik k stavu nulovej predstavy o bohoch. A to je už ten povestný ateizmus. Ateizmus je totiž už absencia náboženskej predstavy. Keď budú mať všetci ľudia na svete túto absenciu v mozgu, že nebudú mať vieru v existenciu boha, tak budú už ateisti. Absenciou je tu opísaný stav v myslení človeka, keď nemá vieru v existenciu boha. Dôjde k stavu, ktorý nazývam „tabula rasa“. Tabula rasa je predpokladaný stav vedomia po narodení, bez dojmov a predstáv, v prenesenom význame prázdno. Takzvané čisté pole, čistý stôl, čisté vedomie, bez nejakých náboženských prímesí.

Keď sa človek narodí, nevie nič o bohu. Ako rastie, zoznamuje sa s náboženstvom, a buď tie reči uzná (minimálne jednu, že existuje boh) alebo neuzná. Ja som v stave, že som to neuznal, nakoľko nepoznám dobré dôvody pre náboženskú vieru. Niekto iný uzná, a je teista. Ja neuznávam, som ateista. Nie je mojou povinnosťou vysvetľovať, prečo neuznávam. Bremeno dôkazu existencie aspoň jedného boha leží totiž na pleciach teistov. Oni niečo tvrdia. Ja to jednoducho len beriem na vedomie, že niečo tvrdia, ale nevidím dôvod, prečo by som mal veriť ich náboženským rečiam.

Ondrej tvrdí, že existuje bohyňa Afrodita. Lojzo tvrdí, že existujú rímski bohovia. Daniel verí v existenciu slovanských bohov. Ale nikto sa nenamáha dokázať, že jeho bohovia (alebo aspoň jeden boh) existujú, a že tí ostatní bohovia sú vymyslení. Veď oni len veria.

Ako som kedysi dávno o tom uvažoval, dospel som k názoru, že prakticky všetci teisti melú jedno a to isté, a mne z toho vyšlo, že najpravdepodobnejšie bude myslieť si, že všetci teisti veria v bohov (alebo nejakého boha), ktorých vymysleli nejakí ľudia. Je príliš okaté v prípade bohov, že majú nápadne podobné vlastnosti ľudí.

A mne sa zdá, že ľudia nevedeli vymyslieť onakvejšie vlastnosti, než také, ktoré sú podobné ľuďom alebo živočíchom. Človek rozmýšľa, a extrapoluje myslenie u boha do maxima, do dokonalosti, do absolútneho myslenia. Spraví z bežného myslenia superlatívne myslenie. Bohovia jednoducho nemajú nijaké extra vlastnosti, ako ľudia, akurát sú zveličené na maximum, alebo do veľmi obrovskej vlastnosti. Napríklad ľudia zomierajú, ale bohovia nezomierajú (uznám, že sa hovorí, že niektorí zomierajú). Ak tento môj názor nestačí, potom mám ďalší dôvod pre ateizmus. Tí, ktorí veria dnes v boha, tvrdia, že Sumeri verili vo falošných bohov, čiže neexistujúcich. Veď rovnako takto môže iný teista toto tvrdiť o kresťanskom bohu, že kresťania tiež veria v neexistujúceho boha. Mne z toho vyšlo, že najrozumnejší je ateistický postoj ku všetkým náboženským predstavám o rôznych existenciách bohov a bohýň.

Môžem sa mýliť v názore na teizmus, ale je to môj názor. Nie je to viera. Viera totiž znamená, že si myslím, že mám pravdu, ale ja neviem, či mám alebo nemám pravdu. Skôr čakám, kým sa teistom podarí dokázať existenciu aspoň jedného boha. Nie som ako teisti, že sa uspokojím s vierou. Pre mňa je to málo!!! Príliš málo. Dávam prednosť poznaniu pred vierou! Keďže nepoznám žiadneho boha osobne, nemožno môj názor na bohov nazývať vierou. Veriť totiž znamená považovať za pravdivé, ale ja neviem, či mám pravdu. Môžem sa mýliť. Ale čo na tom záleží?

Dokiaľ teisti neposkytnú dôkazy, dovtedy nemám dôvod meniť svoj názor. Je to môj názor. A nevezme mi ho žiaden fanatický kresťan alebo moslim, či žid., teda žiaden teista. Keď budú vedieť poskytnúť vierohodné dôkazy, je možné, že zmením svoj názor. Už to chápu teisti, prečo je môj ateizmus dočasný? Aj keď teraz sa mi zdá, že bude dočasný do konca môjho života.

emotikon

Nijaký katolícky Ferdo Mravec ma nebude poučovať, že uvažujem nelogicky. To, že si vymýšľa vlastné definície o pravde, o viere, je jeho problém. Mňa s tými svojimi táraninami unavil. Nech sa mu venuje niekto iný. Viem, teda skôr predpokladám, že katolícky Ferdo Mravec, alias Tvojoponent, bude do mňa rýpať, lebo z nejakého dôvodu mu záleží na tom, aby neklesal počet teistov. A mne zasa záleží na tom, aby bolo čím viac humanistov na svete. Svet totiž potrebuje humanizmus ako soľ. Humanizmus nad kresťanské zlato, aké ponúka Tvojoponent!

A možno to ani zlato nie je, len taká napodobenina zlata!

emotikon

Dobrú noc, a sladké sny, neznaboh, katolík Tvojoponent!emotikon

Archív:

Tvojoponent o Paradovi

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

Ján ParadaJán Parada
laik s celoživotným vzdelávaním
Čerpané z:
vlastný zdroj

Existuje Snehulienka?

Viem, že Snehulienka existuje (Počet hlasov: 12)
(11.76 %)

Snehulienka pravdepodobne existuje (Počet hlasov: 0)
(0.00 %)

Neviem, či Snehulienka existuje (Počet hlasov: 2)
(1.96 %)

Snehulienka pravdepodobne neexistuje (Počet hlasov: 1)
(0.98 %)

Snehulienka takmer isto neexistuje (Počet hlasov: 2)
(1.96 %)

Snehulienka určite neexistuje (Počet hlasov: 1)
(0.98 %)

Snehulienka „existuje“ iba v rozprávke (Počet hlasov: 84)
(82.35 %)Celkom hlasovalo: 102
Súvisiace články:
Vývoj náboženstiev vo svete (20.09.2019)
Ostrý protest proti českému klerikovi Dominikovi Dukovi (10.08.2019)
Kresťania pálili knihy ako kedysi nacisti (19.04.2019)
Pápež František uráža ateistov (18.04.2019)
Katolícky kňaz Marek Orko Vácha a jeho primitívne názory na ateistov (20.01.2019)
Hľadám vzdelaného ateistu (06.01.2019)
Zákerný blud od eštebáka proti pápežovi Františkovi (26.12.2018)
Pápež František bozká Zlaté teľa (25.12.2018)
Ateista Chmelár radí kresťanom ohľadom osláv narodenia Ježiša Krista (20.12.2018)
Kňazov čaká preťať ďalší gordický uzol (02.12.2018)
Klerici netúžia po poklade v nebi (06.11.2018)
Máte slovo s Michaelou Jílkovou (07.10.2018)
Vedec a nositeľ Nobelovej ceny za fyziku Albert Einstein a jeho list židovskému filozofovi Erikovi Gutkindovi (04.10.2018)
Boh v predstave Jehovových svedkov (24.08.2018)
Pozor na trolla Egona (11.08.2018)
Zle vyšľachtený katolík mi venoval bulvárny článok (09.08.2018)
Klerik: „Nechceme počúvať rozprávky a mýty, chceme poznať pravdu…“ (08.07.2018)
Denník ateistu (18.06.2018)
Grygar by mal sám sebe udeliť anticenu Bludný balvan (02.04.2018)
Nevzdelaný biskup sa pýta z hlúposti (01.04.2018)
Hitler nebol ateista (13.01.2018)
Dlhoročný ateista sa už necíti byť kresťanom (13.09.2017)
Náboženskí homosexuáli sú masochisti (10.08.2017)
Diskusné fórum „Bez boha“ je nedostupné (27.07.2017)
KBS číta e-zine Humanisti.sk (26.06.2017)
Budú orgány činné v trestnom konaní kriminalizovať aj autora plagátu k filmu Únos? (25.02.2017)
Bude Američanov chrániť boh? (27.01.2017)
Michal Havran a Josif Stalin (20.01.2017)
Keď sa ateisti modlia (02.01.2017)
Humanizmus nie je náboženstvo (18.12.2016)
Korene náboženského zla (12.12.2016)
Poslankyňa NR SR Natália Grausová požiadala poslancov a poslankyne, aby sa pomodlili modlitbu Otčenáš (15.09.2016)
Ďalší význam slova veriť (05.09.2016)
Prevládajúci svetonázor je „tam a potom“ (26.08.2016)
Blud: ateisti veria v niečo, len to nevedia definovať (31.07.2016)
Nadkonfesijná Matica v područí katolíckej konfesie kotlebistov? (24.05.2016)
Rodika má dar od boha (21.05.2016)
Pravý kresťan? (19.05.2016)
Katolícka bohoslužba za ateistu? (14.05.2016)
Katolícke Slovensko? Nezmysel! (13.05.2016)
Zvrátený kresťanský kardinál Duka (11.04.2016)
Denník N je fašistický plátok (07.04.2016)
Agresívny Heretik (05.04.2016)
Eugen Korda je ukážkový typ ľudí, z akých vyrastajú nebezpeční teroristi (03.04.2016)
Kasarda má pomýlené názory o bohu, ktorého vyznáva (01.04.2016)
Pre nábožných: Chodíte sa spovedať? (05.03.2016)
Meno nerobí človeka (28.02.2016)
Matka Božia bola Rómka (14.02.2016)
Humanista Lemmy verzus Ježišov svedok Daniel (13.02.2016)
Je to hrôza. Keď sa to dnes deje moslimom, zajtra prídu na rad ateisti, alebo kto ďalší? (22.01.2016)
Dokedy sa chcete podriaďovať nacistom? (19.01.2016)
Ateista Sopóci sa hnevá, že kandiduje pastor (18.01.2016)
Petície za zákaz náboženstiev (16.01.2016)
Rebro alebo penis od Adama použil boh na stvorenie Evy? (01.01.2016)
Prijme Slovensko aj humanistických utečencov? (01.12.2015)
Prezident Václav Havel bol, alebo nebol ateista? (29.11.2015)
Prečo ateisti považujú kritikov satanistov za katolíkov? (21.11.2015)
Hrozí u kresťanov nárast bigotného fanatizmu? (15.11.2015)
Homo humanus verzus Homo religiosus (26.10.2015)
Zbraň s biblickým textom (04.09.2015)
Martin Jelen a jeho obsedantná predstava (19.08.2015)
Kňaz vyháňa diabla s vrtuľníkom (17.08.2015)
Ateistický bludár Kohout sa „umelecky“ predvádza (15.08.2015)
Hádanka (30.07.2015)
V ktorých krajinách sveta je ťažké byť humanistom? (29.07.2015)
Prezident FIFA Joseph Blatter verí iba v nebo (02.07.2015)
Michal Havran je teológ, ktorý zlyhal na celej čiare (27.05.2015)
Pácha zločiny boh? (22.05.2015)
Víťazstvo nad nacizmom nie je božím zázrakom (15.05.2015)
Ak zomrel boh-syn, zomrel zároveň aj boh-otec? (08.05.2015)
Nevzdelaný kňaz sa ešte nestretol s ateistom (06.05.2015)
Konformizmus nie je náboženstvo (25.04.2015)
Aj futbal nazývajú civilným náboženstvom? (24.04.2015)
Vatikánsky vodca blúzni, že spoločnosť ohrozuje ateizmus (21.04.2015)
Hanbíte sa za osvojenie myšlienok od druhých ľudí? (16.04.2015)
Boh má radšej pravoslávnych než katolíkov (12.04.2015)
Pravoslávna cirkev nie je dotovaná štátom? (09.04.2015)
Za vieru musí platiť! (07.04.2015)
Zožrali ho psy, a basta (06.04.2015)
Kresťania a Židia (06.04.2015)
Veria v jedného boha, len mu dávajú rôzne mená (04.04.2015)
Humanisti obvinení z vlastizrady? (28.03.2015)
Táraniny o posmrtnom živote (25.03.2015)
Wikipédia nemá chybu (13.03.2015)
Existujú ateisti, ktorí veria v nadprirodzené javy? (03.03.2015)
Vždy s bohom? (21.02.2015)
Sigmund Freud a Carl Gustav Jung o náboženstvách (16.02.2015)
Faux pas u Ateistov Českej republiky (07.02.2015)
Pápež František so satanistickým pozdravom? (17.01.2015)
ALE, ALE pán Hrubčo! (15.01.2015)
Názor kňaza: Život bez náboženskej ideológie ústi do zvieracieho spôsobu života (09.09.2014)
Porošenko je kresťan (30.05.2014)
Aby mal boh niečo spoločné s pravdou, musel by existovať (18.03.2014)
Antisemitizmus je chybný výraz (15.02.2014)
Pápež sa hlboko mýli! (15.09.2013)
Slabomyseľný boh (28.07.2013)
Z rozprávky do rozprávky (05.05.2013)
Nebojte sa byť iní! (30.04.2013)
Už v stredoveku boli humanisti (30.04.2013)
Humanista je non-supernaturalista (29.04.2013)
Citát od Richarda Dawkinsa či ľudová múdrosť? (14.04.2013)
Faux pas par excellence, svetský humanista (31.03.2013)
Rozdiel medzi humanizmom a ateizmom (30.03.2013)
Pápež Fero (29.03.2013)
Katolícky extrémizmus (28.03.2013)
Ateista, ktorý sa modlí (28.03.2013)
Ako to vidia humanisti (19.03.2013)
Humanisti a homosexuáli (24.02.2013)
Predstava jedného kňaza o ateistoch (23.02.2013)
Prečo si v Magnificate sedia na kábli (16.01.2013)
Keď svätí vraj oslovujú nielen kresťanov, ale aj iných (11.01.2013)
Keď bigotný fundamentalista má hokej v pojmoch (09.01.2013)
Slovensko potrebuje statočného, skúseného a nekresťanského prezidenta (09.01.2013)
Vatikán: Boh neexistuje, nie sú dôkazy (15.12.2012)
Humanisti ako slobodomurári (06.12.2012)
Pravým humanistom môže byť i bývalý pravý ateista (05.12.2012)
V „ateistickom“ Rusku je dominantný teizmus (05.12.2012)
Kruté obvinenie pre nevinné deti! (29.11.2012)
A vinník sa nájde! (21.11.2012)
Humanista nepotrebuje barličku ako kresťan (21.11.2012)
Kto je humanista? (15.11.2012)
Faux pas svetského humanistu (11.11.2012)
Humanizmus je nové rytierstvo (07.11.2012)
O mizantropovi (02.11.2012)
Nekultúrny ateizmus (29.10.2012)
Aké úlohy čakajú humanistov? (25.10.2012)
Kde sú slovenskí humanisti? (22.10.2012)
Humanista a bezbožník (19.10.2012)
Slnečný zázrak (15.10.2012)
Adam, Eva, rebro a tak? (07.10.2012)
Očami humanistu (05.10.2012)
Čas na zmenu! (29.09.2012)
Kresťan Bibliu číta (28.09.2012)
Poznáte meno Kainovej ženy? (17.09.2012)
Humanisti a veriaci (07.09.2012)
Humanizmus je prirodzený (12.08.2012)
Humanisti a filantropi (27.07.2012)
Humanistický svetonázor (24.06.2012)
O živote tu a teraz (08.06.2012)
Humanizmus a teizmus (19.06.2011)

Ján Parada, 15. 01. 2018 | Prečítané: 1159 | Rubrika: Kto sú humanisti?

Doba slovenská
BILLA
Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Sociálne siete
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 Re: Kurča na fazuľke
08-08-20 * 12:17
 Re: Moje poznámky
08-08-20 * 09:55
 Re: Kurča na fazuľke
08-08-20 * 09:39
Lipka – diskusné fórum
Lipka
Diskuteri.sk
Diskuteri.sk
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Biblia očami vedy
Biblia očami vedy
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Spotrebiteľská Poradňasc
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore