www.humanisti.sk
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVAAteisti Českej republiky Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam Roman
Spolupracujeme
Kochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Kultúrny program (Staré Mesto)
Bratislava-Staré Mesto
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @245
Počítadlo


Spam poison

Ateistická myseľ, humanistické srdce

Atheist mind, humanist heart

Kniha Ateistická myseľ, humanistické srdce

Lex Bayer (podnikateľ zo Silicon Valley, člen predstavenstva Humanist Connection) a John Figdor (výkonný riaditeľ Humanist Connection a humanistický kaplán) vydali knihu Atheist mind, humanist heart (Ateistická myseľ, humanistické srdce). V nej autori s vedeckým okom a empatickým srdcom obracajú konvenčné predstavy o ateizme na hlavu. Zamýšľajú sa nad tým, čomu ateisti, humanisti, agnostici, voľnomyšlienkari, racionalisti či skeptici vlastne veria, môžu veriť, alebo by mali veriť.

Zaujímavý je aj ich projekt, v ktorom sa na to isté opýtali ľudí. K dnešnému dňu ľudia poslali 2 804 „prikázaní“, ktoré ostatní môžu podporiť svojim hlasom. Ľudia môžu svoje presvedčenia posielať naďalej, ale už 3. decembra 2014 vybrala porota 10 najlepších.

  1. Maj otvorenú myseľ a buď ochotný zmeniť svoje názory, keď sa objavia nové dôkazy. (Be open minded and be willing to alter your beliefs with new evidence.)
  2. Snaž sa pochopiť, čo je s najväčšou pravdepodobnosťou pravda, nie veriť tomu, čo si praješ, aby pravda bola. (Strive to understand what is most likely to be true, not to believe what you wish to be true.)
  3. Vedecká metóda je najspoľahlivejšia cesta porozumenia prirodzeného sveta. (The scientific method is the most reliable way of understanding the natural world.)
  4. Každá osoba má právo vládnuť svojmu telu. (Every person has the right to control over their body.)
  5. K tomu, aby sme boli dobrým človekom alebo žili plný a zmysluplný život, nepotrebujeme boha. (God is not necessary to be a good person or to live a full and meaningful life.)
  6. Dbaj na dôsledky všetkých svojich činov a uvedom si, že za ne nesieš zodpovednosť. (Be mindful of the consequences of all your actions and recognise that you must take responsibility for them.)
  7. Správaj sa k ostatným tak, ako si praješ, aby sa oni správali k tebe; a tak, ako rozumne predpokladáš, že chcú, aby si sa k nim správal. Premýšľaj o ich uhle pohľadu. (Treat others as you would want them to treat you and can reasonably expect them to want to be treated. Think about their perspective.)
  8. Máme zodpovednosť vziať do úvahy ostatných, vrátane budúce generácie. (We have the responsibility to consider others including future generations.)
  9. Neexistuje len jeden správny spôsob života. (There is no one right way to live.)
  10. Opusť tento svet v lepšom stave, než si ho našiel. (Leave the world a better place than you found it.)

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

redakcia
Portálu mladých humanistov
Čerpané z:
vlastný zdroj, spracované podľa článku Slyšte 10 ateistických (ne)přikázání, ktorý napísal Slávek Černý

redakcia, 22. 12. 2014 | Prečítané: 2628 | Rubrika: Kto sú humanisti?

Zbierka na ochranu humanistov
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasle­dovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Nová zbierka na ochranu humanistov vo svete.
HELP US PROTECT HUMANISTS AT RISK
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 Re: Nemám pochopenie
12-12-18 * 18:01
 Teraz
11-12-18 * 10:08
 Darebák Semanco
11-12-18 * 07:29
Brajti
The Brights
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Biela pastelka 2018
Biela pastelka 2018
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore