www.humanisti.sk
www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Webhouse.sk
Humanistická zbierka
Transparentný účet pre humanistov
Humanisti, už môžete pomáhať aj cez transparentný účet. Pozri: Zbierka na pomoc chudobným.
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVAAteisti Českej republikyVoľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @897
Počítadlo


Spam poison

Andrej Kiska oznámil, že na prezidenta už kandidovať nebude

Slovensko bude v roku 2019 voliť nového prezidenta

Prezident 15. mája 2018 v paláci oznámil, že v budúcoročných prezidentských voľbách sa už nebude uchádzať o post hlavy štátu.

„Pozval som vás, aby som odpovedal na otázku, ktorú dostávam v ostatných týždňoch veľmi často. Približne takto pred rokom som sľúbil, že rozhodnutie, či budem opäť kandidovať v prezidentských voľbách poviem najneskôr v septembri tohto roka. Dnes chcem preto verejnosti oznámiť, že sa nebudem uchádzať druhý raz o funkciu hlavy štátu.

Na moje rozhodovanie vplývalo viacero okolností. Nikdy som sa netajil tým, že rodinný život je pre mňa veľmi dôležitý. V uplynulom roku sme v rodine zažili šťastné aj tragické udalosti. Oboje mi pripomenuli, že čas strávený s najbližšími, s manželkou, s deťmi či rodičmi je nenahraditeľný. Ak má náš život mať zmysel, nemôžeme ich odsúvať na vedľajšiu koľaj.

Rovnako však rozumiem zodpovednosti za dôveru, ktorú mi ľudia dali vo voľbách v roku 2014. A rozumiem aj tomu, že hoci som voličov požiadal o jeden mandát, mandát na päť rokov a nikdy som o opätovnej kandidatúre nehovoril, reprezentujem hodnoty a postoje mnohých ľudí, ktorí by si priali, aby som sa o funkciu prezidenta uchádzal opäť. Som si vedomý toho, že Slovenská republika potrebuje sebavedomú hlavu štátu, ktorá sa nebude báť postaviť za hodnoty modernej slobodnej demokratickej krajiny.

Moje rozhodnutie však silne ovplyvnilo niečo oveľa zásadnejšie a nečakané. Nepresvedčivá a pritom arogantná reakcia vlády na vraždu Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej vyvolala najväčšiu kríza dôvery v štát v histórii moderného Slovenska. Práve preto som považoval za správne ísť na hranu úlohy prezidenta v našom ústavnom systéme. Nikdy som nevolal po posilnení právomocí prezidenta, ale nikdy som si ani nemyslel, že raz ich budem musieť použiť spôsobom, akým som to robil pri ústavných sudcoch alebo pri rekonštrukcii vlády.

Jedným z hlavných dôvodov, prečo som pred piatimi rokmi kandidoval, bolo vrátiť dôveru občanov k inštitúcii prezidenta a vytvoriť konštruktívnu protiváhu vládnej moci.

Ako prezident sa snažím prispieť k tomu, aby vládni politici plnili sľuby, riešili skutočné problémy a dosahovali presvedčivé, hmatateľné výsledky. Zapojil som sa aj do politických sporov, ktoré som považoval za dôležité pre formovanie charakteru našej krajiny. Tieto rozhodnutia neľutujem. Som presvedčený že vždy je dôležité postaviť sa za demokratické, európske, spravodlivé Slovensko. Za Slovensko pre ľudí.

Ale pravda je, že v úrade prezidenta som sa stal súčasťou aj konca jednej politickej éry. Udalosti ostatných mesiacov vyústili do pádu vlády, a osobitne do ukončenia pôsobenia dlhoročných v minulosti vo svojich pozíciách nedotknuteľných politikov.

Táto éra napísala príbehy konfrontácie, nahromadila množstvo zápasov a emócií. Vždy som konal na základe vnútorného presvedčenia, so svojim najlepším vedomím a svedomím v prospech správnej veci. Mal som množstvo priaznivcov, ktorým budem vždy vďačný za podporu. Rozumiem a pripúšťam, že niektoré moje rozhodnutia a pozície zanechali aj negatívne emócie. Ich súčasťou je aj podozrievavosť a predsudky istej nie malej časti verejnosti k tomu, že som sa ako nadstranícky prezident zapojil do politických súbojov.

Bude lepšie, ak si úrad prezidenta neponesie tieto príbehy konfrontácie do ďalšieho obdobia. Podľa mňa je správne, aby si občania budúci rok vybrali prezidenta, ktorý neponesie ťarchu zápasov, ktoré som ja viedol. A preto Slovensko bude v roku 2019 voliť nového prezidenta bez mojej účasti. Ako prezident upozorňujem na problémy, ktoré sú pre ľudí na Slovensku a jeho budúcnosť rozhodujúce.

Ale pravda je, že v dôležitých otázkach stojíme na mieste už príliš dlho a bez výsledkov. Slovensko je krajinou, kde mnoho ľudí s nostalgiou spomína na minulosť, pretože ich nikto nedokázal nadchnúť pre súčasnosť a ponúknuť im obraz lepšej budúcnosti. Dnešní politici Slovensko nevedú k spoločnosti s dostupnejším zdravotníctvom, moderným školstvom, dôveryhodnou políciou a spravodlivým štátom.

Žiaľ, ale až otrasná vražda dvoch ľudí mnohým naplno otvorila oči a odhalila, aké dôsledky môže mať zlyhávajúci štát a skorumpovaná vládna moc. Akým zásadným podozreniam musíme v krajine s nedôveryhodnými inštitúciami čeliť.

Slovensko nie je rovnakou krajinou, akou bolo pred vraždou. Zažili sme traumu, ktorá našu spoločnosť mení. Preto, keď hovorím o konci jednej éry, netvrdím, že veci verejné sú v lepšom stave ako pred mesiacom alebo dvoma. Ale hovorím o prebudenej verejnosti, ktorá už nemieni tolerovať neporiadok a nespravodlivosť, a ktorá volá po slušnejšej krajine, po slušnom Slovensku.

Povedal som to niekoľkokrát a dnes to zopakujem. Na začiatok novej, lepšej éry nestačí iba zmena vlády. Slovensko potrebuje zmenu štýlu vládnutia. Zásadnú zmenu štýlu vládnutia. A cítim osobnú zodpovednosť za to, aby som takejto zmene pomohol. Politický zápas, ktorý som začal v roku 2014, nepovažujem za skončený.

Chcem preto dnes oznámiť aj to, že budem premýšľať, ako najlepšie využiť autoritu a dôveru veľkej časti verejnosti. Aby som aj po konci môjho pôsobenia v úrade prezidenta v budúcom roku prispel k začiatku novej politickej éry na Slovensku. Aby som pomohol spojiť tých, ktorí sú nielen ochotní, ale aj schopní vládnuť zodpovedne a slušne.

Viac o týchto plánoch poviem po komunálnych voľbách do konca roka.“

Andrej Kiska

Zdroj video záznamu: Andrej Kiska.

Foto:

Prezident SR Andrej KiskaPrezident SR Andrej KiskaPrezident SR Andrej Kiska
Prezident SR Andrej KiskaPrezident SR Andrej KiskaPrezident SR Andrej Kiska
Prezident SR Andrej KiskaPrezident SR Andrej KiskaPrezident SR Andrej Kiska
Andrej Kiska už nebude kandidovať na prezidenta

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

KP SRKancelária prezidenta Slovenskej republiky
Hodžovo nám. 1
P. O. Box 128
810 00 Bratislava 1
Čerpané z: www.prezident.sk

Má prezident Slovenskej republiky Andrej Kiska vaše sympatie?

áno (Počet hlasov: 120)
(30.38 %)

viac áno ako nie (Počet hlasov: 64)
(16.20 %)

viac nie ako áno (Počet hlasov: 53)
(13.42 %)

nie (Počet hlasov: 158)
(40.00 %)

Celkom hlasovalo: 395

KP SR, 16. 05. 2018 | Prečítané: 369 | Rubrika: Polemika o…

Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Anketa
Čítali ste knihu Zakázané ovocie – Etika humanizmu, ktorú napísal Paul Kurtz?

Áno (578 hl.)
 
Nie (431 hl.)
 

Celkom hlasovalo: 1009
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 Sionfašistický komunista
08-04-20 * 22:21
 Kasafran
08-04-20 * 22:11
 Komunistický sionfašizmus
08-04-20 * 22:03
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Biblia očami vedy
Biblia očami vedy
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Spotrebiteľská Poradňasc
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore