www.humanisti.sk
www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Jedálny lístok
BILLA
Webhouse.sk
Humanistická zbierka
Transparentný účet pre humanistov
Humanisti, už môžete pomáhať aj cez transparentný účet. Pozri: Zbierka na pomoc chudobným.
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVA Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @727
Počítadlo


Spam poison

Americký dvorec

USA a Latinská Amerika od Monroeovej doktríny po vojnu s terorom

Zadní dvorek AmerikyVo vydavateľstve Grimmus vyšla kniha Zadní dvorek Ameriky, ktorú napísala Grace Livingstoneová. Pôvodne ju vydala pod názvom America's Backyard: The United States and Latin America from the Monroe Doctrine to the War on Terror vo vydavateľstve Zed Books.

Na preklade sa spoločne podieľali Zdeněk Jehlička a Ondřej Marek.

Grace Livingstonová (Grace Livingstone)Grace Livingstoneová je britská novinárka, ktorá sa špecializuje na problematiku Latinskej Ameriky. Bola reportérkou Guardianu vo Venezuele, pracuje pre BBC World Service a prispieva tiež do listov Observer, New Statesman a Tablet. Je autorkou knihy Inside Colombia: Drugs, Democracy and War (Kolumbia zvnútra: drogy, demokracia a vojna).

America's BackyardSpojené štáty americké zasahujú do záležitostí Latinskej Ameriky už takmer dve storočia. Svojimi intervenciami na obranu bohatých a mocných podkopávali demokraciu a brzdili hospodársky rozvoj. Kniha Zadní dvorek Ameriky opisuje dejiny týchto intervencií.

S pomocou nedávno odtajnených dokumentov odkrýva Grace Livingstoneová rolu USA v najtemnejších obdobiach dejín Latinskej Ameriky, vrátane Pinochetovho puču, vojny contras v Nikarague a kománd smrti v Salvadore. Ukazuje, ako vláda Georgea W. Busha využila vojnu s terorom ako novú zámienku k intervenciám, ako sa snažila destabilizovať ľavicové vlády a zatlačiť späť „ružový príliv“ omývajúci Ameriku.

Zadní dvorek Ameriky obsahuje taktiež kapitoly pojednávajúce o drogách, ekonomike a kultúre. Vysvetľuje, prečo protidrogová politika USA spôsobuje rozsiahle škody na životnom prostredí, bez toho, aby znížila obchod s kokaínom, a sleduje ekonomické záujmy USA v Latinskej Amerike i stratégie veľkých korporácií.

Dnešná Latinská Amerika chce byť rešpektovaná a požaduje ukončenie politiky tzv. washingtonského konsenzu. Bude Biely dom načúvať?

O knihe povedali:

Podnetná štúdia Grace Livingstoneovej ukazuje, prečo sa musí americká politika voči Latinskej Amerike naliehavo a podstatne zmeniť. Táto kniha, plná výstižných informácií a písaná so zaujatím a zmyslom pre detail, sa dotýka kľúčových otázok v dlhodobo nerovnoprávnom a nespravodlivom vzťahu.

Čitatelia, ktorí sa s touto témou stretávajú po prvý raz, ocenia prehľadnú syntézu širokej škály použitej literatúry a tí, ktorí o medziamerických vzťahoch vedia viac, tu nájdu množstvo cenných materiálov a pojednávaní k vývoju v posledných rokoch.

JAMES DUNKERLEY, profesor politológie so špecializáciou na Latinskú Ameriku, bývalý riaditeľ Ústavu pre americké štúdie na Londýnskej univerzite

Užitočný a aktuálny prehľad stratégie USA voči Latinskej Amerike za posledné polstoročie, odhaľujúci jej vnútorné slabiny, hlboké predsudky a taktiež neinformovanosť amerických politických činiteľov. Kniha Grace Livingstoneovej pojednáva širokú tému originálne a presvedčivo.

RICHARD GOTT, autor knihy Kuba: Nové dejiny

USA v Latinskej Amerike – dobrý sused, alebo nebezpečný jastrab? Livingstoneová nazýva farizejské eufemizmy minulosti pravými menami a dokladá, že ide ďaleko viac o to druhé. Ukazuje zároveň, ako s rastúcou emancipáciou jednotlivých republík mizne doterajšia hegemónia USA.

HUGH O’SHAUGHNESSY, novinár a komentátor, autor knihy Pinochet: The Politics of Torture (Pinochet: Politika mučenia)

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

Vydavateľstvo Grimmus
– chce prispievať k otvorenej spoločenskej diskusii na všetky témy, ktoré zaujímajú verejnosť. Tieto témy určuje verejnosť, v žiadnom prípade nie politici ani masmédiá. Radi dávajú (a budú dávať) priestor myšlienkam, názorom a témam, ktoré stoja mimo záujem alebo i proti záujmom oficiálnej propagandy a vlastníkov oficióznych („mainstreamových“) masmédií. Masmédiá prechádzajú krízou a prestávajú (alebo už prestali) plniť úlohu „strážneho psa demokracie“. Otvorenú spoločnosť, úctu k ľudským právam a slobodnú diskusiu majú rozvíjať takisto vydavatelia. Vydavateľstvo Grimmus sa zameriava na literatúru faktu, ale chce dať priestor i zaujímavej beletrii. Veria, že si svojho inteligentného a zvedavého čitateľa nájdu.
Čerpané z: Zadní dvorek Ameriky

Súvisiace články:
Piráti Karibiku (20.05.2010)
Problém masmédií (29.03.2010)

Grimmus, 08. 05. 2011 | Prečítané: 2668 | Rubrika: Polemika o…

Doba slovenská
BILLA
Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Sociálne siete
Anketa
Súhlasíte s finančnou odlukou cirkví od štátu?

Rozhodne áno (713 hl.)
 
Viac áno, ako nie (184 hl.)
 
Viac nie, ako áno (169 hl.)
 
Rozhodne nie (182 hl.)
 

Celkom hlasovalo: 1248
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
Lipka – diskusné fórum
Lipka
Diskuteri.sk
Diskuteri.sk
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Biblia očami vedy
Biblia očami vedy
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Spotrebiteľská Poradňasc
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore