www.humanisti.sk
www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Pozvánka na koncert
Webhouse.sk
Humanistická zbierka
Transparentný účet pre humanistov
Humanisti, už môžete pomáhať aj cez transparentný účet. Pozri: Zbierka na pomoc chudobným.
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVAAteisti Českej republikyVoľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @283
Počítadlo


Spam poison

Americká perestrojka?

Dôležitejšia ako rozličné konšpiračné teórie je politická prax

Možno sa od zvoleného prezidenta USA Donalda Trumpa očakáva viac, ako napokon dosiahne, ale už v predvolebnom období bolo zrejmé, že sa nielen nad zaoceánskou superveľmocou, lež i nad zvyškom sveta čoraz naliehavejšie vznáša otázka perestrojky.

Nástup generálneho tajomníka Ústredného výboru Komunistickej strany Sovietskeho zväzu Michaila Gorbačova, ktorý sa neskôr stal prvým a posledným prezidentom Zväzu sovietskych socialistických republík, tiež sprevádzali protichodné reakcie a najmä podozrievanie z toho, že vedome pôsobí v prospech Západu ako britský agent. Dnes pre zmenu Donalda Trumpa už v rámci predvolebnej hystérie jeho protikandidátka a ďalší odporcovia začali označovať za agenta ruského vplyvu.

Dôležitejšia ako rozličné konšpiračné teórie je politická prax, ktorá v prípade Donalda Trumpa je ešte iba v stave zrodu, ale ak aspoň čiastočne splní, čo sľuboval v predvolebnej súťaži, tak je úplne pochopiteľná nervozita, ktorá zavládla v určitých kruhoch – nielen na americkej pôde, ale aj v globálnych rozmeroch, vrátane čoraz menej významnej Európskej únie i tradične absolútne periférneho Slovenska. Opäť totiž platí geopolitická axióma, že keď sa menia vzory, musia sa zmeniť aj tí, čo sa nimi riadia.

Ako príslušníci staršej generácie si dobre pamätáme obojakosť niektorých oficiálnych činiteľov v sovietskej záujmovej sfére a osobitne vo vtedajšom Československu, ktorí chtiac-nechtiac reprodukovali rétoriku perestrojky, ale zároveň vyčkávali, ako sa situácia vlastne vyvinie, a viacerí dokonca dúfali, že Gorbačova odstránia mocenské štruktúry, na ktorých vrchol ho vyniesol odkaz dlhoročného predsedu Výboru štátnej bezpečnosti ZSSR (KGB) a neskôr krátkodobého šéfa štátostrany Jurija Andropova.

Aj aktuálne vyjadrenia slovenských okrajových politikov, ktorých jedinou istotou doteraz bolo bezmyšlienkovite kopírovať americký vzor, výrazne dávajú najavo rozpaky, ktoré v podmienkach formálnej demokracie vyúsťujú do urážlivého označovania legitímne zvoleného najvyššieho predstaviteľa výkonnej moci Spojených štátov amerických.

Z úst našich miestnych mentorov sa zrazu veľa dozvedáme o doteraz zamlčiavaných hlbokých a podstatných nedostatkoch ústavného systému USA, ako aj o potrebe vychovávať voličov, aby pochopili, že najsprávnejšie programy a nasledovaniahodné príklady pre celý svet predstavujú slovenské politické strany s počtom 4 až 150 členov. Miestami z rozmanitých formulácií presvitá aj povedomé želanie, aby Trumpa odstránili vplyvné štruktúry v USA, ktoré nedokázali zabrániť jeho zvoleniu.

Nechajme sa však – ako vždy – prekvapiť nielen tým, čo zostane z predvolebnej rétoriky Donalda Trumpa v jeho reálnej politike po nástupe do Bieleho domu, ale aj tým, ako sa postupne stanú jeho najvernejšími stúpencami a najnekritickejšími obdivovateľmi práve tí ľudia, ktorí mu dnes nevedia prísť na meno.

Pod čiarou

Mgr. art. Pavol Janík, PhD. (magister artis et philosophiae doctor)
predseda Spolku slovenských spisovateľov (2003 – 2007)
tajomník Spolku slovenských spisovateľov (1998 – 2003, 2007 – 2013)
šéfredaktor časopisu Spolku slovenských spisovateľov Literárny týždenník (2010 – 2013)

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

Pavol JaníkMgr. art. Pavol Janík, PhD.
– básnik, dramatik, publicista, prekladateľ
Čerpané z:
vlastný zdroj, osobná stránka, YouTube, pozri aj prehľad uverejnených článkov v e-zine Humanisti.sk

Pavol Janík, 23. 12. 2016 | Prečítané: 3793 | Rubrika: Polemika o…

Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Voliči, pozor na Kisku!
Keď klamal v minulosti, bude klamať aj v budúcnosti. Pozri: Kiska povedal: „Nezaložím stranu.“ a Kiska je hanba Slovenska.
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 Kto sa mýli?
20-02-20 * 18:22
 Nevzdelanci v PSN
19-02-20 * 07:16
 Re: Nebezpečný vírus ohrozuje
15-02-20 * 14:40
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom