www.humanisti.sk
www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Jedálny lístok
BILLA
Webhouse.sk
Humanistická zbierka
Transparentný účet pre humanistov
Humanisti, už môžete pomáhať aj cez transparentný účet. Pozri: Zbierka na pomoc chudobným.
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVA Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @627
Počítadlo


Spam poison

Alojz Medňanský: Dávne povesti o hradoch

Bratislava, Vydavateľstvo Spolku slovenských spisovateľov 2005

Pred štvrťstoročím vyšla v nezabudnuteľnom Tatrane v preklade Hany Ferkovej kniha Alojza Medňanského (v tom čase ešte Mednyanského) Dávne povesti o slovenských hradoch, kde sa objavila takmer súčasne s jeho ešte známejším romanticko-umeleckým cestopisom Malebná cesta dolu Váhom. Po dvadsiatichpiatich rokoch po prvom vydaní Dávnych povestí v slovenčine (v pôvodnom vydaní v r. 1829 dal autor svojmu dielu názov Erzählungen, Sagen und Legenden aus Ungarn Vorzeit) siahlo najnovšie aj vydavateľstvo Spolku slovenských spisovateľov.

Nemožno zamlčať, že Alojz Medňanský (1784 – 1844) patrí medzi kontroverzné osobnosti uhorského obdobia našich dejín. Bol na jednej strane bezpochyby aktívnym maďarizátorom, a to tak teoreticky (o čom svedčia napríklad jeho poznámky k maďarizácii Slovanov v Uhorsku), ako aj prakticky (zastával v tom čase vysoké politické a úradné funkcie). Ku cti mu však slúži, že vždy presadzoval a zasadzoval sa o nenásilné maďarizátorstvo. Na druhej strane to bol osvietený vzdelanec, ktorý sa venoval aj materiálnej a duchovnej kultúre slovenského ľudu. Nezabudnuteľná je popri iných jeho skutkoch aj materiálna a duchovná podpora Jána Hollého.

Je iste dobré, že štúrovci neodmietali „z principiálnych dôvodov“ ani literárne plody svojich protivníkov a súperov, keď si mysleli, že ich môžu využiť vo svoj prospech. Tak do samého konca uctievali dielo Jána Kollára (najmä jeho Národnie spievanky, ale aj ďalšie básnické skladby), hoci ten využíval celý svoj vplyv na to, aby urobil prietrž štúrovským „heretizmom“ a „nezodpovedným“ experimentom s liptovskou slovenčinou. Na tatrínskej sednici sa účastníci 7. augusta 1845 dohodli, že do slovenčiny sa preložia aj Rozprávky, povesti a legendy z uhorskej minulosti grófa Alojza Medňanského. Štúrovci dobre vedeli o maďarizátorských snahách Alojza Medňanského, ale národnobuditeľské, výchovné a zrejme aj estetické potencie jeho diela v tomto prípade prevážili. Uvedený projekt sa nakoniec neuskutočnil a slovenskí čitatelia sa s Medňanského Dávnymi povesťami o hradoch mohli preto zoznámiť až koncom 20. storočia.

Ako uvádza aj Miloš Ferko, autor koncízneho a informačne obsiahleho doslovu, Alojz Medňanský svoje príbehy zaznamenal verne bez ohľadu na dobové sentimentalistické a manieristické konvencie. Tieto „nebrúsené“ či len „ľahko pribrúsené“ predlohy mali potom väčšiu šancu byť osnovou na spracovanie u ďalších autorov. Viaceré balady, eposy a drámy inšpirovali už samých štúrovcov, napríklad Samuela Tomášika či Gustáva Reussa, ale ich inšpirácie sa ohlášajú aj u neskorších autorov, napríklad u Jozefa Braneckého.

Dávne povesti o hradoch nás môžu aj dnes zaujať, osviežiť i potešiť. Tieto ľahko beletrizované útvary, ktorým scenériu pre dej poskytujú slovenské hrady Beckov, Bojnice, Budatín, Hričov, Lietava, Oravský hrad, Spišský hrad, Trenčiansky hrad, Smolenice, Tematín, Vršatec a iné, ale ich dej sa presúva aj do starej Banskej Štiavnice, Bratislavy, Piešťan, Sabinova a podobne, približujú časy, keď sa bojovalo o moc a majetok, dobývali sa hrady a bránila sa vlasť pred Tatármi a Turkami. Atmosféru magickej záhadnosti dobre umocňujú aj dobové obrázky starých hradov, miest a krajiniek. Spolu s Milošom Ferkom sa domnievame, že všetky tieto príbehy Alojza Medňanského môžu priviesť k záujmu o históriu i nejedného mladého čitateľa.

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

prof. PhDr. Slavomír Ondrejovič, DrSc.
– jazykovedec, venuje sa sociolingvistike, syntaktickej a lexikálnej sémantike, fonetike a ortoepii, všeobecnej jazykovede, jazykovednej historiografii a encyklopedistike
Čerpané z: Literárne informačné centrum

Súvisiace články:
Levia skala (Vršatec) (02.05.2010)

Slavomír Ondrejovič, 02. 05. 2010 | Prečítané: 7382 | Rubrika: Rubrika pána Rubika

Doba slovenská
BILLA
Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Sociálne siete
Anketa
Súhlasíte s finančnou odlukou cirkví od štátu?

Rozhodne áno (714 hl.)
 
Viac áno, ako nie (184 hl.)
 
Viac nie, ako áno (171 hl.)
 
Rozhodne nie (182 hl.)
 

Celkom hlasovalo: 1251
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
Lipka – diskusné fórum
Lipka
Diskuteri.sk
Diskuteri.sk
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Biblia očami vedy
Biblia očami vedy
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Spotrebiteľská Poradňasc
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore