www.humanisti.sk
www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Jedálny lístok
BILLA
Webhouse.sk
Humanistická zbierka
Transparentný účet pre humanistov
Humanisti, už môžete pomáhať aj cez transparentný účet. Pozri: Zbierka na pomoc chudobným.
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVA Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @725
Počítadlo


Spam poison

Alain de Botton navrhuje stavať kostoly pre ateistov

Spisovateľ odhaľuje svoje plány na výstavbu „kostola pre ateistov“ v centre Londýna

Alain de Botton je spisovateľ, televízny moderátor, dokumentarista a podnikateľ v službách pre architektúru.

Alain de Botton

Plán postaviť „kostol pre ateistov“ za milión libier, ktorý by sa mal nachádzať medzi nadnárodnými bankovými domami a vežami stredovekých kostolov v londýnskej finančnej štvrti City, vyvolal odpor u najznámejších britských humanistov.

Filozof a spisovateľ Alain de Botton vychádzajúc z myšlienky architektúry šťastia navrhuje postaviť 46 metrov vysokú vežu na oslavu „nového ateizmu“, a to ako protiváhu voči „agresívnemu“ a „deštruktívnemu“ prístupu k ateizmu profesora Richarda Dawkinsa.

Alain de Botton varuje pred útokmi na náboženstvo. Radšej si chce požičať myšlienku stavby budov, ktoré inšpirujú ľudí k lepším perspektívam ich života.

Alain de Botton obhajuje svoj nápad:

„Spravidla sa chrámy zasväcujú Kristovi, Panne Márii alebo Budhovi – ale môžete ich venovať hocičomu, čo je pozitívne a dobré. Napríklad láske, priateľstvu, mieru alebo nádejám do budúcnosti. No ateizmus Richarda Dawkinsa a Christophera Hitchensa sa stal známym pre svoju deštruktívnu silu. A je veľa ľudí, ktorí neveria náboženstvám, ale nie sú voči nim agresívni.

Dawkins tento projekt odsúdil a vyhlásil, že by to bolo mrhanie peniazmi. Chrám pre ateizmus je výraz, ktorého slová si protirečia.

Richard Dawkins, autor knihy Delúzia Boha vraví, že „ateisti nepotrebujú kostoly“.

„Sú aj lepšie veci, na ktoré treba peniaze. Ak ich chcete investovať do ateizmu, podporte sekulárne školstvo a stavajte nenáboženské školy, na ktorých sa bude učiť racionálne, skeptické a kritické myslenie.“

Diskusia sa rozprúdila, keď boli uverejnené podrobnosti o chráme, ktorý má reprezentovať viac ako 300 miliónov rokov života na Zemi. Každý centimeter vnútra čiernej veže má reprezentovať milióny rokov vývoja a úzky prúžok zlata má ilustrovať nepatrný časový úsek, čo sú na planéte ľudia. Na vonkajších stenách má byť v binárnom kóde uvedená sekvencia ľudského genómu.

Filozof oznámil, že už zohnal takmer polovicu nákladov na projekt od developerov, ktorí chcú zostať anonymní. Dúfa, že ostatok získa verejnou zbierkou a so stavbou by sa mohlo začať koncom roka 2013, ak dá londýnska radnica potrebné stavebné povolenie.

Finančné centrum v Londýne vybral za stavebné miesto preto, lebo si myslí, že práve tu stratilo najviac ľudí prioritné perspektívy života.

Idea Alaina de Botton je ozvenou už predtým existujúcich ateistických stánkov, a to od kostolov, premenených na „chrámy rozumu“ za Francúzskej revolúcie až po Conway Hall v Londýne, ktorý postavila humanistická Južná etická spoločnosť v roku 1926. Plán sa ukazuje byť kontroverzným a ozývajú sa hlasy proti pomoci od verejnej správy. Ako sa vyjadril architekt projektu, Thomas Greenall, rozhovory s mestskou správou o možnom sídle chrámu viaznu, pretože „sa nevidí súvislosť nijakého miesta s ateizmom“.

Ukážka predstavy chrámu od architektov Toma Greenalla a Jord

Ukážka predstavy chrámu od architektov Toma Greenalla a Jordana Hodgsona.

Kostol má mať jediné dvere, cez ktoré by návštevníci vchádzali ako na výstavu umenia. Strecha má byť otvorená a v múroch budú skameneliny a geologicky zaujímavé horniny.

Niektorí humanisti sa ohradzujú proti plánu tvrdením, že neverci nemajú čo stavať kvázi-náboženské stavby, pretože nepotrebujú kostoly, aby dokázali, že chápu zmysel života.

Komentár Andrewa Copsona, generálneho riaditeľa Britskej humanistickej spoločnosti:

„To, čo veriaci dostávajú od svojho náboženstva – bázeň, úžas, zmysel a nádeje do budúcnosti – to si neverci berú z iných zdrojov: umenia, prírody, ľudských vzťahov a z rozprávaní o našich životoch.

Alain de Botton trvá na svojom presvedčení, že ateisti majú rovnaké právo inšpirovať sa architektúrou ako náboženskí veriaci.

Vraví: „Váš dominujúci pocit má byť úžas – rovnaký, ako keď sa pozriete hore v lodi katedrály Ely. Máte sa cítiť malý, ale nie zastrašený.“

Podľa slov reverendky Katharine Rumensovej, rektorky cirkvi St. Giles’ Church Cripplegate v Barbicane (miestna časť Londýna), kde by sa nový kostol mal stavať, „úžas nestačí“.

„Potrebujete privítanie, pocit spolupatričnosti, a chuť vrátiť sa sem. Cítite sa taký nepatrný a neviete, ako a čo začať. Čo to povie niekomu, kto je psychicky krehký alebo takmer na konci svojho života? Ako sa to prihovára k ľudskému údelu?“ pýta sa Katharine Rumensová.

Iný anglikán, reverend George Pitcher, kňaz v kostole St Bride's Church na ulici Fleet Street, bývalý poradca canterburského arcibiskupa, povedal, že sa mu tá myšlienka páči:

„Týka sa to pocitu ľudskej transcendencie, že totiž existuje aj čosi viac ako naša telesná existencia. Postaviť pomník znamená uznať, že sme viac ako púhy prach. Jedno je, či na to prídeme pomocou sekulárnych prostriedkov alebo náboženských legiend. To je konštruktívnejší ateizmus ako Dawkinsov, ktorý idey skôr zavrhuje, ako by staval nové.

Alain de Botton sa narodil vo švajčiarskom Zürichu v roku 1969 a teraz žije a pracuje v Londýne. Píše prevážne eseje, ktoré sú opísané ako „filozofia každodenného života“. Ide o príbehy z rôznych oblastí života: o láske (Lekcie z lásky, Essays in Love), o cestovaní (Umenie cestovať, The Art of Travel a Týždeň na letisku: Denník Heathrow, A Week at the Airport: A Heathrow Diary), o architektúre (Architektúra šťastia, The Architecture of Happiness) a o literatúre (Ako Proust môže zmeniť váš život, How Proust can change your Life). Jeho knihy majú mimoriadny úspech na knižnom trhu v 30 krajinách sveta. Okrem písania sa venuje i filmovým dokumentom – Architektúra šťastia bola sfilmovaná do trojhodinového dokumentu Dokonalý domov (The Perfect Home). V roku 2008 založil a prevádzkuje školu v Londýne, nazvanú Škola života (The School of Life), v ktorej sa venujú novým víziám vzdelania.

Náboženstvo pre ateistovJeho najnovšia kniha má názov Náboženstvo pre ateistov (Religion for Atheists) a v roku 2011 vyšla v Česku, Holandsku, Taliansku, Kórei, Turecku a v Brazílii. V roku 2012 vo Veľkej Británii, USA, a ďalších krajinách. V Česku vyšla v preklade vo vydavateľstve Kniha Zlín. Predaj na Slovensku zabezpečuje kníhkupectvo Alternatíva.

Foto Alaina de Botton: © Eamonn Mccabe

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

Robert Booth
– novinár v denníku Guardian
– predtým pracoval v novinách The Sunday Times
Čerpané z: denník The Guardian, Alain de Botton reveals plans for 'temple to atheism' in heart of London

Robert Booth, 31. 01. 2012 | Prečítané: 2652 | Rubrika: Polemika o…

Doba slovenská
BILLA
Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Sociálne siete
Anketa
Súhlasíte s finančnou odlukou cirkví od štátu?

Rozhodne áno (713 hl.)
 
Viac áno, ako nie (184 hl.)
 
Viac nie, ako áno (169 hl.)
 
Rozhodne nie (182 hl.)
 

Celkom hlasovalo: 1248
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
Lipka – diskusné fórum
Lipka
Diskuteri.sk
Diskuteri.sk
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Biblia očami vedy
Biblia očami vedy
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Spotrebiteľská Poradňasc
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore