www.humanisti.sk
www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Jedálny lístok
Webhouse.sk
Humanistická zbierka
Transparentný účet pre humanistov
Humanisti, už môžete pomáhať aj cez transparentný účet. Pozri: Zbierka na pomoc chudobným.
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVAAteisti Českej republikyVoľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @881
Počítadlo


Spam poison

Ako vidí Deň zraku 2018 Svetová únia nevidiacich?

11. október 2018 – Svetový deň zraku

World Sight Day 2018

Po kliknutí na logo sa v novom okne zobrazí v lepšom rozlíšení o rozmeroch 2 222 × 3 108 bodov.

Svetový deň zraku je najvýznamnejšou udalosťou v kalendári očnej starostlivosti. Tento deň, ktorý každoročne pripadá na druhý októbrový štvrtok, chce zvýšiť povedomie verejnosti v témach akými sú slepota a zhoršenie zraku, ako aj ovplyvniť vlády, aby týmto témam venovali pozornosť, informovali verejnosť a určili finančné prostriedky na národné programy prevencie proti slepote. Jednou z priorít Svetovej únie nevidiacich je zabezpečiť prevenciu straty zraku prostredníctvom odporúčaní a dostupných služieb starostlivosti o oči.

Zdroj video záznamu: La Tansa Optometrist.

Na svete žije približne 253 miliónov ľudí so zhoršeným zrakom, z ktorých 36 miliónov sú nevidiaci ľudia. Veľká väčšina týchto ľudí žije v podmienkach s nízkym príjmom. Viac, než 80 % sú ľudia vo veku 50 a viac rokov. Medzi dve najčastejšie príčiny zhoršenia zraku patria nekorigované refrakčné chyby oka a neoperovaný šedý zákal. Šedý a zelený zákal sa globálne považujú za hlavné príčiny slepoty. Viac, než 80 % príčin zhoršenia zraku sa dá predísť alebo ich liečiť. Spoločnosť by sa preto mala zamerať na opatrenia, ktoré verejnosti zvýšia prístup ku kvalitným a komplexným službám očnej starostlivosti.

V dohovore OSN o právach osôb so zdravotným postihnutím je stanovené právo na najvyššiu dosiahnuteľnú úroveň zdravia, ktorá zahŕňa poskytovanie dostupných služieb starostlivosti o oči v blízkosti komunity, v ktorej človek žije. Táto povinnosť bola prijatá približne 174 štátmi, ktoré ratifikovali Dohovor. Toto právo však prináša niekoľko výziev. Existuje len veľmi málo očných lekárov a optometristov, ktorí poskytujú služby očnej starostlivosti v komunitách po celom svete. Mnoho rodín vo svete nevie o existencii služieb starostlivosti o oči. Tieto služby sú zo strany vlád podfinancované, neprístupné alebo cenovo nedostupné pre mnohých, ktorí ich potrebujú. Ďalšou výzvou je príliš vysoká cena okuliarov.

Pri príležitosti osláv Svetového dňa zraku 11. októbra vydala Svetová únia nevidiacich nasledovné rady a výzvy pre spoločnosť:

  • Pre všetky deti a dospelých je nevyhnutná každoročná očná prehliadka
  • Vlády na celom svete by mali vyčleniť dostatočné finančné rozpočty na tieto činnosti: vytvoriť vhodný priestor v obciach pre zdravotnícke tímy, ktoré vykonávajú kontrolu zraku; zabezpečiť vedenie terénnych kliník na poskytovanie služieb starostlivosti o oči; zabezpečiť kontrolu zraku pre žiakov na školách; poskytovať okuliare za zvýhodnené ceny; zabezpečiť zdravotnícke vyšetrovacie zariadenia vo všetkých nemocniciach a zdravotných strediskách; podporovať školenia oftalmológov a optometristov na zlepšenie zručností v oblasti zdravia očí
  • Podporovať rozhlasové a televízne kampane, ktoré upriamujú pozornosť verejnosti na témy prevencie v oblasti zdravia očí

Pri dodržaní týchto rád a výziev sme si istí, že vlády by splnili svoju povinnosť poskytovania služieb starostlivosti o oči pre nevidiacich a čiastočne zrakovo postihnutých ľudí na celom svete.

Pod čiarou

Vo videu je úvodná fotografia použitá zo stránky The International Agency for the Prevention of Blindness (IAPB).

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

ÚNSSÚnia nevidiacich a slabozrakých Slovenska (ÚNSS)
Slovak Blind and Partially Sighted Union
– je občianske združenie, ktorého členmi sú ľudia so zrakovým postihnutím, ich priaznivci, priatelia a rodičia nevidiacich a slabozrakých detí. Poslaním ÚNSS je poskytovanie sociálnych služieb, obhajoba záujmov ľudí so zrakovým postihnutím zameraná na vytváranie rovnakých príležitostí, zabezpečenie rovnakého zaobchádzania a realizáciu pozitívnych opatrení na prekonávanie a kompenzáciu dôsledkov zrakového postihnutia.
Čerpané z: www.unss.sk a www.worldblindunion.org

ÚNSS, 14. 10. 2018 | Prečítané: 394 | Rubrika: Kto sú humanisti?

Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Sociálne siete
Anketa
Súhlasíte s trvalým zatvorením obchodov v nedeľu?

Áno (13 hl.)
 
Nie (15 hl.)
 

Celkom hlasovalo: 28
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 Pokrytectvo
21-05-20 * 20:41
 Re: Confirmation bias
21-05-20 * 16:10
 Stretne Mars planétu Zem
21-05-20 * 00:01
Lipka – diskusné fórum
Lipka
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Biblia očami vedy
Biblia očami vedy
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Spotrebiteľská Poradňasc
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore