www.humanisti.sk
www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Jedálny lístok
Webhouse.sk
Humanistická zbierka
Transparentný účet pre humanistov
Humanisti, už môžete pomáhať aj cez transparentný účet. Pozri: Zbierka na pomoc chudobným.
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVAAteisti Českej republikyVoľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @086
Počítadlo


Spam poison

Ako som sa stal Podnikateľom roka

Verili sme, že informačná bezpečnosť bude dobrý biznis. Pretože čím viac informácií dáva podnikateľ do počítača, tým viac si ich musí chrániť.

„Kedy som sa prvý raz začal považovať za podnikateľa?
Keď sme prijali prvého zamestnanca. Keď sme zarobili prvý milión. A keď za nami začali chodiť novinári,“ hovorí Miroslav Trnka.
28. februára 2007 získal titul Podnikateľ roka 2006 v súťaži, ktorú zorganizovala spoločnosť Ernst & Young v spolupráci s Trend Holdingom – vydavateľom Profitu.

www.podnikatelroka.sk

Pôvodne som chcel byť vedcom. So softvérom sme začali podnikať ešte pred pádom komunizmu. V roku 1987 som sa spojil s priateľom z počítačového klubu Petrom Paškom a vyrobili sme prvú verziu antivírusového systému. Vtedy sa antivírusové programy ovládali z príkazového riadka. My sme dostali nápad vytvoriť prostredie, ktoré by bolo „užívateľsky prítulné“. Keďže v tom čase bol veľmi populárny televízny seriál Nemocnica na okraji mesta, nazvali sme ho Nemocnica na okraji disku (NOD). Program, ktorý sa dal ovládať myšou, ponúkal nielen diagnostiku, liečbu, ale aj prevenciu v jednom. V tom sme prví na svete.

Za komunizmu boli možnosti distribúcie dosť obmedzené, snažili sme sa využiť všetky možné kanály – Datasystém, družstvá slušovického typu alebo iné pridružené výroby, ale profit z toho bol minimálny. Veľmi dobrým kanálom bol jeden odborný magazín, ktorý sa to snažil rozosielať na disketách.

Miroslav Trnka preberá ocenenie z rúk Petra Chrenka

Miroslav Trnka preberá ocenenie z rúk Petra Chrenka

Miroslav Trnka

Miroslav Trnka pri prevzatí ceny Podnikateľ roka 2006

Prvý milión
Po zmene režimu sme si povedali, že sa do toho môžeme oprieť. Dali sme urobiť slušné balenie, dodržujeme zásadu, že ak máme niečo ponúkať, tak to musí vyzerať profesionálne. Chodili sme do Rakúska nakupovať biele diskety, dizajn a logo sme zverili výtvarníkom. Spojili sme sa do konzorcia s inými podnikateľmi, to bolo vtedy v móde. Spoločne sme predávali. Začali sme umiestňovať reklamu v týždenníkoch a mesačníkoch, ktoré sa venovali počítačovej technike. Úspech bol fantastický. Do dvoch dní bola reklama zaplatená. Vtedy sme zarobili prvý milión. Kládli sme veľký dôraz na kvalitu produktu a dali sme si veľmi záležať, aby sme ho neustále optimalizovali, aby boli algoritmy veľmi rýchle, aby to bolo jednoduché na použitie.

Firma
Keď príjmy prekročili niekoľko násobne naše príjmy z bežných zamestnaní, povedali sme si, že to je nezmyselné strácanie času a v roku 1992 sme založili Eset. Pribrali sme tretieho spoločníka, ktorý s nami pracoval na vývoji účtovníctva a ekonomických softvérov.

Od začiatku sme dbali na nábor nových talentov, preto sme robili mnohé aktivity v spolupráci s vysokými školami, sponzorovali sme diplomové práce, súťaže v programovaní, prípadne študentskú vedeckú činnosť. Tak sa nám podarilo získať nových zamestnancov, ktorí nám pomohli v druhej generácii vývoja NOD-u, a tak sa to ďalej nabaľovalo.

Svet
Začali sme chodiť na konferencie, v roku 1997 som sa na jednej v San Franciscu skontaktoval so šéfredaktorom Vírus Bulletinu, čo bol vtedy jediný odborný časopis špecializovaný na počítačové vírusy a robili v ňom pravidelné testy programov. Už od druhého testu sme získali prvú cenu časopisu 100% Award. Odvtedy ju získavame pravidelne a máme najviac týchto ocenení zo všetkých antivírusových programov na svete.

V roku 1999 sme založili pobočku v USA, pomaly sa začali ozývať záujemcovia z celého sveta. V roku 2002 sme sa zúčastnili prvýkrát na najväčšej výstave informatiky na svete – CeBIT a takisto na Info Security v Londýne. A získali sme prvý raz ocenenie IT firma roka. Zároveň sme sa začali každý rok umiestňovať v rebríčku 50 najrýchlejšie rastúcich firiem v odvetví. Sme najväčší vývozca softvéru zo Slovenska a sme najziskovejší v rámci predaja softvéru. Máme pobočku s raketovým rastom v Česku, podarilo sa nám získať excelentného distribútora v Japonsku. Dnes sa náš produkt predáva v 60 krajinách sveta. Snažíme sa konkurovať gigantom ako Symantec s desať tisícami zamestnancov. V technológii, detekcii a kvalite produktu nás hodnotia ako špičku.

Ľudia
Problémom bolo, ako zvládnuť firmu, ktorá sa menila zo skupiny kamarátov na veľkú organizáciu s vyše 70 ľuďmi a polmiliardovým obratom. Aj keď manažovať programátorov je ako pásť mačky, podstatou úspechu bolo, že sme vedeli nájsť správnych ľudí a motivovať ich. Veľa ich je u nás od začiatku. Pri ľuďoch, ktorí pracujú duševne, je podstatná dobrá pracovná atmosféra. Tá závisí od lídrov. Je dôležité hľadať výnimočne talentovaných ľudí a začleniť ich do tímu, v ktorom si budujú prirodzenú autoritu, a to sa dá len na základe odborných schopností. K firemnej kultúre patrí naučiť ich spolu komunikovať, veľa talentovaných ľudí napríklad nesie zle, keď im priemerný programátor nestíha. Je potrebné nájsť miesto pre každého člena tímu, aby sa kolektív zocelil. Naši ľudia vedia, že ak budú mať nejaký osobný problém, firma im pomôže.

Diskutujeme s nimi o problémoch. Keď cítia, že im to nejde, majú možnosť relaxovať priamo vo firme. Máme relaxačnú miestnosť, kde je náradie na cvičenie, aparatúra na hudbu. Aj my relaxujeme pri hudbe, s kolegami sme založili hudobnú skupinu Lost Clusters.

Filozofia
Životná filozofia sa nedá zhrnúť do jednej vety, ale ak by som sa mal pokúsiť o veľké zjednodušenie, možno by to bolo: Hovoriť pravdu a venovať sa práci naplno. Môj otec povedal, že každý môže byť milionár, len musí na to myslieť každú sekundu svojho života.

Na zamestnancov tlačím, aby doťahovali veci do konca. Jeden kamarát ma nazval ovčiarsky pes. Vždy sa snažím myslieť na možné problémy, predvídať. Nemám rád maľovanie optimistických bannerov bez reálneho základu. Verím tomu, že pesimista je len dobre informovaný optimista.

Ale ak by som sa mal rozhodnúť ešte raz, asi by som do podnikania išiel znova. Ale ťažkosti, ktoré boli na začiatku, rozvod, nedostatok spánku, zdravotné problémy, by som už nechcel prežívať.

Stratégia
Stavili sme na dobrý smer. Verili sme, že informačná bezpečnosť bude dobrý biznis. Pretože čím viac informácií dáva podnikateľ do počítača, tým viac si ich musí chrániť. A zrejme robíme dobrý marketing. Teraz by sme chceli robiť jeho miernu reštrukturalizáciu, hlavne zahraničného. Najväčší potenciál vidíme v Číne. Zvažujeme prvú akvizíciu v histórii firmy, skúšame rozšíriť oblasť podnikania do iných smerov počítačovej bezpečnosti. Posúvame sa do korporátneho segmentu, máme už klientov ako Dell a Microsoft, kde sú, samozrejme, vyššie nároky na služby a portfólio produktov. Posúvame sa po malých krokoch. Chceme vybudovať silný softvér house, aby sme mohli súťažiť aj na náročných trhoch, ako je USA. Keď chceme predávať aj vládnym organizáciám, musíme byť lepší ako domáci producenti.

Snažíme sa vybudovať neziskové centrum, ktoré by pomáhalo riešiť problémy v bezpečnosti. Bude slúžiť firmám a štátu, ale najmä obyvateľom, pretože mnoho užívateľov nevie, kam sa obrátiť, ak zistia, že sa im niekto pokúšal dostať do systému.

A v Esete pomaly rozmýšľame o tom, ako odovzdať kormidlo mladším profesionálom. V každej firme raz príde čas, keď budú pôvodní zakladatelia na čele pre firmu príťažou.

Logo Podnikateľ roka

Zapojte sa do diskusie k článku.

Ing. Miroslav Trnka
spoločník a technický riaditeľ   Eset, s.r.o., Bratislava
Čerpané z:
dvojtýždenník Profit zo 7. marca 2007 na stranách 28 a 29

Miroslav Trnka, 24. 05. 2007 | Prečítané: 5773 | Rubrika: Veda a spoločnosť

Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Sociálne siete
Anketa
Súhlasíte s trvalým zatvorením obchodov v nedeľu?

Áno (10 hl.)
 
Nie (8 hl.)
 

Celkom hlasovalo: 18
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 Pokrytectvo
21-05-20 * 20:41
 Re: Confirmation bias
21-05-20 * 16:10
 Stretne Mars planétu Zem
21-05-20 * 00:01
Lipka – diskusné fórum
Lipka
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Biblia očami vedy
Biblia očami vedy
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Spotrebiteľská Poradňasc
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore