www.humanisti.sk
www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Jedálny lístok
BILLA
Webhouse.sk
Humanistická zbierka
Transparentný účet pre humanistov
Humanisti, už môžete pomáhať aj cez transparentný účet. Pozri: Zbierka na pomoc chudobným.
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVA Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @476
Počítadlo


Spam poison

Ako som nebol v role žobráka

S vypnutým zvukom

V rozhovore s niekým „pri stole“ som v podstate v pozícií žobráka, pretože nepočujem a prosíkam o napísanie. Bežné veci, ako sú jednovetné oznámenia, keď sa napríklad pýta predavačka, čo chcem a podobne, väčšinou odzriem, alebo prípadne poviem, že nepočujem a poprosím o zopakovanie.

Úplne iná situácia však nastáva, keď ide o dlhší rozhovor. To sa väčšinou ani nesnažím odzerať, pretože odzeranie nie je vôbec spoľahlivé, je prácne a namiesto na obsah vypovedaného sa musím zo všetkých sil sústrediť na odzeranie slov hovoriacej osoby. Avšak usilovne sa sústrediť dokážem zhruba desať minút, takže radšej vyťahujem papier s ceruzkou a prosím o napísanie, pričom i pri písaní je niekoľko zásadných problémov:

• musí sa o to „žobrať“,
• nie je vôbec fér, keď musí počujúca osoba namiesto hovorenia písať a ja si pohodlne rozprávam,
• mnoho ľudí potrebuje k písaniu/čítaniu okuliare, za ktoré sa dajme tomu hanbia, alebo ich majú „niekde v kabelke“ a nenasadia si ich,
• píšuci má „doktorský“ rukopis a musí sa premáhať, aby to bolo čitateľné,
• druhá strana sa hanbí za svoju gramatiku,
• druhá strana nerada píše rukou a radšej na klávesnicu (Čím mladší, tým radšej klávesnicu. Starší zasa radšej rukou, ale nemajú tie okuliare.),
• iný dôvod.

Namiesto troch viet potom druhá strana napíše jednu holú vetu, ktorá úplne nevystihne to, čo chcela oznámiť.

V kaviarni, kde je šero, sa väčšina z vymenovaného ešte akosi „znásobí“, pričom ani správa na papieri sa často kvôli šeru (tiež už som zrelý na okuliare) nedá prečítať. Polhodinový rozhovor je potom často len desať holých viet a desať odpovedí.

Po deviatich rokoch, čo nepočujem, som však zažil úplne plnohodnotný rozhovor, pri ktorom som „nežobral o napísanie“ a nemusel následne v šere „lúštiť“ text na papieri.

V januári 2012 sme s ČVUT natáčali v predajni Vodafone v Prahe Strašnicích propagačný klip eScribe, čo je vzdialený prepis cez internet, pri ktorom prepisovateľ/ka nie je priamo na mieste, kde prepis prebieha, ale napríklad doma. Hlasový vstup ide cez mikrofón a internetovú telefóniu k osobe, ktorá prepisuje a na zariadení nepočujúcej osoby sa v internetovom prehliadači zobrazuje výstup. Ešte pred natáčaním sme sa však zišli v kaviarni.

Tablet Samsung Galaxy Tab 10,1 ležal na stole, pripojený k internetu cez SIM kartu a na ňom spustený prepis eScribe. S pánom Bumbálkom z ČVUT sme sedeli oproti sebe a viedli normálny hovor, pričom som si čítal, čo hovorí. Mikrofón tabletu dobre bral na diaľku a práve to, že sa nemuselo dávať druhej strane mikrofón s káblom, alebo zariadenie s mikrofónom k ústam, pretože potom ľudia často rozprávajú neprirodzene, nakoľko „diktujú“, bolo úžasné.

Bolo to podobné, ako keď sa zhovárajú dvaja počujúci a jeden z nich má na stole papier s poznámkami, do ktorých sa občas nazrie. Rozdiel bol iba v tom, že som mal namiesto poznámok na stole tablet a prečítal som si, čo pán Bumbálek povedal.

V predajni som mal zasa tablet v ruke, zhováral som sa s predavačom cez pult a len som sa „mrkol“, čo odpovedal.

Nepočujem ešte len 9 rokov a už si neviem poriadne spomenúť, ako prebieha normálny rozhovor, pretože sa mi musí písať. Dúfam, že nie je ďaleko doba, keď osoby s postihnutím sluchu nebudú pri rozhovore v role žobráka, ale budú rovnocenným partnerom.

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

Ladislav Kratochvíl
Autor a prevádzkovateľ webu osôb so sluchovým postihnutím www.kochlear.cz: „Tento web si vybrala Národná knižnica ČR k archivácii ako kvalitný zdroj, ktorý by mal byť uchovaný do budúcnosti, a stať sa súčasťou českého kultúrneho dedičstva, čo je pre mňa obrovská pocta a mám z toho väčšiu radosť, než keby mi poslali milión korún.“
Čerpané z: Jak jsem nebyl v roli žebráka

Ladislav Kratochvíl, 04. 04. 2012 | Prečítané: 1582 | Rubrika: Kto sú humanisti?

Doba slovenská
BILLA
Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Sociálne siete
Anketa
Súhlasíte s finančnou odlukou cirkví od štátu?

Rozhodne áno (715 hl.)
 
Viac áno, ako nie (184 hl.)
 
Viac nie, ako áno (173 hl.)
 
Rozhodne nie (183 hl.)
 

Celkom hlasovalo: 1255
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 Re: Pokrytectvo
27-09-20 * 11:12
 Re: "Sväté" médiá.
24-09-20 * 17:07
 RE: Niečo tu nie je v poriadku
22-09-20 * 16:42
Lipka – diskusné fórum
Lipka
Diskuteri.sk
Diskuteri.sk
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Biblia očami vedy
Biblia očami vedy
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Spotrebiteľská Poradňasc
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore