www.humanisti.sk
www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Pozvánka na koncert
Webhouse.sk
Humanistická zbierka
Transparentný účet pre humanistov
Humanisti, už môžete pomáhať aj cez transparentný účet. Pozri: Zbierka na pomoc chudobným.
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVAAteisti Českej republikyVoľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @726
Počítadlo


Spam poison

Ako si robíme svoj humanizmus?

Zdá sa, že my neteisti máme veľa mien – ateisti, sekularisti, voľnomyšlienkari, humanisti, sekulárni humanisti, racionalisti, agnostici atď.

Obálka časopisu The Humanist– ako keby tieto rozdiely niečo znamenali. Počul som ľudí tvrdiť, že sú tu isté ideologické rozdiely, ako keby nálepka automaticky zamykala jej nositeľa do špecifickej kategórie. Myslím, že to sa prieči náhodnosti ľudského správania a mám podozrenie, že tieto označenia sa často používajú ako nástroje marketingu.

No niet pochýb, že názvy naznačujú určité náchylnosti; agnostici majú sklon k mierneniu svojej istoty, racionalisti sa zameriavajú na rozumné podklady žitia, voľnomyšlienkari upozorňujú na škodlivé dôsledky náboženstva a humanisti stavajú celoživotný plán podľa naturalistických požiadaviek.

Geniálne je na humanizme to, že je zmesou výťažku toho najlepšieho z osvietenstva aj romantizmu, že zahrňuje srdce aj myseľ, rozum aj city. Snaží sa využiť všetky ľudské možnosti pre stvárnenie sekulárneho spôsobu života. Sám sa rád nazývam humanistom bez akéhokoľvek prívlastku, hoci za určitých okolností som v minulosti použil niektorý z uvedených výrazov. Vo všeobecnosti som radšej známy podľa toho, čo verím, ako podľa toho, čo neverím. Nemám rád, keď ma merajú podľa kritérií niečoho iného, ako je pozitívna humanistická filozofia, podľa ktorej sa snažím žiť.

K neteistickému životnému štýlu sa dostaneme viacerými cestami. Napríklad mnohí humanisti pozorovaním racionálne nezrozumiteľnej reči náboženstiev. Iní zisťujú, že strašné historické výčiny cirkví sú neprijateľné. A iných motivujú rebélie mládeže. Mnohí čierni humanisti a feministky našli v humanizme odpoveď na problémy rasového a rodového útlaku. Experiencialisti sú nadšení krásou prírody a naším miestom v nej. Značný počet tzv. „vykrývačov“ sa vyznačuje najprv skorým hnevom na náboženstvo, ktorý spravidla, no nie vždy, dozrieva v humanistický spôsob života. Niektorí z nás však naozaj nikdy neboli najprv religiózni.

Mám dojem, že z času na čas sami vykazujeme náklonnosti, ktoré pozorujeme v neteistickom hnutí okolo seba. Všetci máme momenty, keď sme racionálnejší, a iné, keď sme emocionálnejší. Momenty, keď sa zlostíme na náboženstvo, a iné, keď sme tolerantnejší. Momenty, keď chceme byť sami, a iné, keď túžime po našej komunite. Momenty, keď sa nám páčia rituálne obrady a momenty, keď sme skeptickí. Nakoniec – sme komplikované ľudské tvory, zväzky protirečení, svety v sebe samých – práve preto ľubovoľne meníme svoje nálepky.

Napriek tomu záleží na našej orientácii a jednotliví humanisti rovnako ako organizované skupiny humanistov majú tendenciu zvýrazniť svojou aktivitou niektorý aspekt svojho svetonázoru. Niektorí z nás sa zameriavajú na budovanie humanistických komunít, iní napádajú miešanie sa náboženstiev do štátnych záležitostí. Niektorých to ťahá k racionalizácii súčasnej spoločnosti, iní by ju radšej videli sociálnejšou.

Tendencie, ktoré dávame najavo, by som neoznačil ako ideológie, ale ako životné štýly. Je to ako keď sa ráno zobudíme a rozhodujeme sa, či si oblečieme džínsy a či sa budeme cez deň preobliekať. Nakoniec na tom skutočne nezáleží, pretože všetci sme naturalisti a naturalizmus hlása, že tento svet je všetko, čo existuje – a to stačí. Ostatok je otázka štýlu.

Rád sa vidím ako vyrovnaný humanista, odmietajúci extrémy v našom hnutí; ak však mám byť k sebe úprimný, viem, že som schopný kolísať medzi šialeným „dedinským ateistom“ a nevyliečiteľným romantikom.

Teraz si myslím, že v našom hnutí potrebujeme okrem mierneho stredu aj všetky tieto extrémy. Potrebujeme zapálených racionalistov, aby sme zachránili spoločnosť pred pádom do moderného sveta pseudovedeckého nezmyslu; potrebujeme umelcov a liečiteľov, aby nám posvietili, ako máme žiť svoj humanizmus.

Americká humanistická asociáciaPotrebujeme takých, čo náboženské zneužívanie napadnú priamo a takých, čo nám ukážu, ako vylepšiť náš vzťah k okolitým komunitám. Potrebujeme takých, čo skúmajú intelektuálnu podložku sekulárneho spôsobu života a takých, čo nám vlastným príkladom ukážu, ako vyzerá prežívaný humanizmus. Skrátka, všetci môžeme prispieť k chápavejšiemu, tolerantnejšiemu, šľachetnejšiemu a osvietenejšiemu humanizmu.

Ďakujem priateľom e-zinu Humanisti.sk za preklad.
Chcete sa vyjadriť? Využite
diskusné fórum.

Michael Werner
– bývalý prezident Americkej humanistickej asociácie
– veľmi aktívny v rozličných humanistických spolkoch.
Čerpané z:
How Do We “Do” Humanism?, The Humanistčasopis kritického hľadania a sociálneho zmýšľania, ročník 71, marec/apríl 2011

Mike Werner, 01. 05. 2011 | Prečítané: 3188 | Rubrika: Kto sú humanisti?

Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Voliči, pozor na Kisku!
Keď klamal v minulosti, bude klamať aj v budúcnosti. Pozri: Kiska povedal: „Nezaložím stranu.“ a Kiska je hanba Slovenska.
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore