www.humanisti.sk
www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Jedálny lístok
BILLA
Webhouse.sk
Humanistická zbierka
Transparentný účet pre humanistov
Humanisti, už môžete pomáhať aj cez transparentný účet. Pozri: Zbierka na pomoc chudobným.
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVA Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @410
Počítadlo


Spam poison

Ako sa podnikateľ s dôchodcom súdi

Hovorí sa, že do štyroch rokov po tom, čo uhynie posledná včela, zhynie ľudstvo

Varovanie Alberta Einsteina nadobúda v Malackách svoje opodstatnenie.

Včely

Kým v Bratislave sa v plnom prúde rozbieha projekt Mestské včely za účelom opeľovania, záchrany včelej populácie a získavania netradičných druhov medu, v Malackách sa snažia v prospech autoservisu a autopredajne vytlačiť z Vojenských lesov včelára s dlhodobou tradíciou.

Pán Ľudovít (74) je včelárom telom i dušou. Včelstvá, ktoré zdedil po svojom nebohom otcovi sú od roku 1954 umiestnené na lesnom pozemku Bažantica v Malackách so súhlasom Vojenských lesov. Pán Ľudovít sa napriek svojmu dôchodkovému veku a trvalým následkom po dopravnej nehode s láskou venuje včelárskemu remeslu, ktoré má na Slovensku dlhodobú tradíciu a nepopierateľný prínos pre nás všetkých i životné prostredie. Pán Ľudovít bol dokonca pred pár týždňami ocenený Čestným uznaním za dlhodobé členstvo a bezproblémovú aktivitu Slovenským zväzom včelárov.

Prvý problém pre toto včelárstvo nastal v roku 2008, kedy sa na susedný pozemok prisťahoval podnikateľ so zámerom vybudovať v blízkosti včelstiev autoservis a predajňu áut. Spoločnosť prevádzkujúca servis a predajňu áut po odkúpení pozemku dala zaviesť prírodne vytvorené jazierko slúžiace na sťahovanie vody do potoka Malina. Po prehĺbení priekopy okolo autoservisu boli poškodené i korene stromov, ktoré vysychajú a hrozí im spadnutie. Nie je v tomto prípade náhodou žalobca vinný? Minimálne voči životnému prostrediu určite áno.

V roku 2011 na upozornenie podnikateľa pán Ľudovít vykonal predbežné opatrenia a presunul určitý počet včelstiev 50 metrov od hranice pozemku a otočil letáče ďalších úľov opačným smerom na diaľnicu, čím vykonal úkony, ktorými obmedzil prelet včiel na susedné pozemky. Majiteľ autoservisu a predajne áut sa však s týmto riešením uspokojil iba na chvíľu a v roku 2015 zašiel ešte ďalej. 1. 6. 2015 bol pánovi Ľudovítovi doručený návrh na začatie súdneho konania vo veci znečisťovania fasády budovy, motorových vozidiel a ohrozovania zamestnancov spoločnosti. Judikatúra v tejto veci vyslovila názor, že určité riziká spojené so včelami sú všeobecne obvyklé a obťažovanie iných nad mieru primeranú pomerom nebolo v tomto prípade nijako preukázané. My všetci by sme sa mohli sťažovať na holuby, ktoré znečisťujú každodenne naše autá a žiadať ich vysťahovanie z krajiny.

No v prípade pána Ľudovíta bolo nájdené riešenie – zriadenie zelenej protihmyzovej sieťky na oplotenie medzi pozemkami. Zo strany pána podnikateľa však táto možnosť nebola prijatá a svoje spory proti včelám vedie dodnes. Napriek tomu, že pozitívne stanovisko v prospech pána Ľudovíta vydalo mesto Malacky, Slovenský zväz včelárov i Vojenské lesy. Tí si uvedomujú spoločenskú hodnotu práce pána Ľudovíta.

Je nemysliteľné, aby v časoch, kedy je Slovensko ohrozené zvýšenou koncentráciou smogu, sa jeden podnikateľ rozhodol, že včely majú ustúpiť autám. A to napriek tomu, že pri obhliadkach pozemkov bol samotnou manželkou pána Ľudovíta na existenciu včelstiev v tesnom susedstve upozornený. Včely sú zvestovaním dobrých správ. Priaznivo pôsobia na krajinotvorbu. Tam, kde je veľa priemyslu a chémie, žije menej včiel – krajina chudobnie a chorľavie. My máme med radi a tak ako pán Ľudovít si vážime prírodu a všetko tvorstvo čo v nej žije. Nedovoľme aby peniaze mohli zraziť na kolená ľudí, ktorí sa s láskou venujú ušľachtilej činnosti prospešnej pre nás všetkých.

Mgr. Natália Hanulíková
predsedníčka Strany zelených Slovenska

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

Natália HanulíkováNatália Hanulíková
– ako matka dvoch synov, manželka a vyštudovaná psychologička sa zaujímam o celospoločenské dianie na Slovensku i v zahraničí
– som členkou Strany zelených Slovenska a blogovať by som chcela o témach, ktoré sú mi najbližšie: deti, sociálny systém, politika, psychológia, literatúra, kultúra a cestovanie
Čerpané z: vlastný zdroj

Súvisiace články:
Ako sa na Slovensku likvidujú malé strany (01.09.2016)

Natália Hanulíková, 14. 03. 2017 | Prečítané: 403 | Rubrika: Polemika o…

Doba slovenská
BILLA
Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Sociálne siete
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 Re: Paradox kapitalizmu
06-08-20 * 18:46
 Re: Tomáš Profant
06-08-20 * 18:14
 Re: Paradox kapitalizmu
06-08-20 * 18:14
Lipka – diskusné fórum
Lipka
Diskuteri.sk
Diskuteri.sk
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Biblia očami vedy
Biblia očami vedy
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Spotrebiteľská Poradňasc
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore