www.humanisti.sk
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistov Ateisti Českej republiky Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam Roman
Spolupracujeme
Kochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republiky
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Kultúrny program (Staré Mesto)
Bratislava-Staré Mesto
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @306
Počítadlo


Spam poison

Ako sa podnikateľ s dôchodcom súdi

Hovorí sa, že do štyroch rokov po tom, čo uhynie posledná včela, zhynie ľudstvo

Varovanie Alberta Einsteina nadobúda v Malackách svoje opodstatnenie.

Včely

Kým v Bratislave sa v plnom prúde rozbieha projekt Mestské včely za účelom opeľovania, záchrany včelej populácie a získavania netradičných druhov medu, v Malackách sa snažia v prospech autoservisu a autopredajne vytlačiť z Vojenských lesov včelára s dlhodobou tradíciou.

Pán Ľudovít (74) je včelárom telom i dušou. Včelstvá, ktoré zdedil po svojom nebohom otcovi sú od roku 1954 umiestnené na lesnom pozemku Bažantica v Malackách so súhlasom Vojenských lesov. Pán Ľudovít sa napriek svojmu dôchodkovému veku a trvalým následkom po dopravnej nehode s láskou venuje včelárskemu remeslu, ktoré má na Slovensku dlhodobú tradíciu a nepopierateľný prínos pre nás všetkých i životné prostredie. Pán Ľudovít bol dokonca pred pár týždňami ocenený Čestným uznaním za dlhodobé členstvo a bezproblémovú aktivitu Slovenským zväzom včelárov.

Prvý problém pre toto včelárstvo nastal v roku 2008, kedy sa na susedný pozemok prisťahoval podnikateľ so zámerom vybudovať v blízkosti včelstiev autoservis a predajňu áut. Spoločnosť prevádzkujúca servis a predajňu áut po odkúpení pozemku dala zaviesť prírodne vytvorené jazierko slúžiace na sťahovanie vody do potoka Malina. Po prehĺbení priekopy okolo autoservisu boli poškodené i korene stromov, ktoré vysychajú a hrozí im spadnutie. Nie je v tomto prípade náhodou žalobca vinný? Minimálne voči životnému prostrediu určite áno.

V roku 2011 na upozornenie podnikateľa pán Ľudovít vykonal predbežné opatrenia a presunul určitý počet včelstiev 50 metrov od hranice pozemku a otočil letáče ďalších úľov opačným smerom na diaľnicu, čím vykonal úkony, ktorými obmedzil prelet včiel na susedné pozemky. Majiteľ autoservisu a predajne áut sa však s týmto riešením uspokojil iba na chvíľu a v roku 2015 zašiel ešte ďalej. 1. 6. 2015 bol pánovi Ľudovítovi doručený návrh na začatie súdneho konania vo veci znečisťovania fasády budovy, motorových vozidiel a ohrozovania zamestnancov spoločnosti. Judikatúra v tejto veci vyslovila názor, že určité riziká spojené so včelami sú všeobecne obvyklé a obťažovanie iných nad mieru primeranú pomerom nebolo v tomto prípade nijako preukázané. My všetci by sme sa mohli sťažovať na holuby, ktoré znečisťujú každodenne naše autá a žiadať ich vysťahovanie z krajiny.

No v prípade pána Ľudovíta bolo nájdené riešenie – zriadenie zelenej protihmyzovej sieťky na oplotenie medzi pozemkami. Zo strany pána podnikateľa však táto možnosť nebola prijatá a svoje spory proti včelám vedie dodnes. Napriek tomu, že pozitívne stanovisko v prospech pána Ľudovíta vydalo mesto Malacky, Slovenský zväz včelárov i Vojenské lesy. Tí si uvedomujú spoločenskú hodnotu práce pána Ľudovíta.

Je nemysliteľné, aby v časoch, kedy je Slovensko ohrozené zvýšenou koncentráciou smogu, sa jeden podnikateľ rozhodol, že včely majú ustúpiť autám. A to napriek tomu, že pri obhliadkach pozemkov bol samotnou manželkou pána Ľudovíta na existenciu včelstiev v tesnom susedstve upozornený. Včely sú zvestovaním dobrých správ. Priaznivo pôsobia na krajinotvorbu. Tam, kde je veľa priemyslu a chémie, žije menej včiel – krajina chudobnie a chorľavie. My máme med radi a tak ako pán Ľudovít si vážime prírodu a všetko tvorstvo čo v nej žije. Nedovoľme aby peniaze mohli zraziť na kolená ľudí, ktorí sa s láskou venujú ušľachtilej činnosti prospešnej pre nás všetkých.

Mgr. Natália Hanulíková
predsedníčka Strany zelených Slovenska

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

Natália HanulíkováNatália Hanulíková
– ako matka dvoch synov, manželka a vyštudovaná psychologička sa zaujímam o celospoločenské dianie na Slovensku i v zahraničí
– som členkou Strany zelených Slovenska a blogovať by som chcela o témach, ktoré sú mi najbližšie: deti, sociálny systém, politika, psychológia, literatúra, kultúra a cestovanie
Čerpané z: vlastný zdroj

Súvisiace články:
Ako sa na Slovensku likvidujú malé strany (01.09.2016)

Natália Hanulíková, 14. 03. 2017 | Prečítané: 211 | Rubrika: Polemika o…

Zbierka na ochranu humanistov
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasle­dovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Globálna kampaň na ochranu humanistov.
HELP US PROTECT HUMANISTS AT RISK
Anketa
Podpísali by ste sa ako občan pod petíciu, aby mohol kandidovať na prezidenta SR Martin Daňo?

Áno (32 hl.)
 
Asi áno (6 hl.)
 
Asi nie (3 hl.)
 
Nie (28 hl.)
 

Celkom hlasovalo: 69
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 Boh zomrel na syfilis
21-02-18 * 21:08
 RE: Projekt cesty na Mars
21-02-18 * 17:49
 RE: Projekt cesty na Mars
20-02-18 * 21:39
Brajti
The Brights
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore