www.humanisti.sk
www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Jedálny lístok
BILLA
Webhouse.sk
Humanistická zbierka
Transparentný účet pre humanistov
Humanisti, už môžete pomáhať aj cez transparentný účet. Pozri: Zbierka na pomoc chudobným.
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVA Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @713
Počítadlo


Spam poison

Ako sa na Slovensku likvidujú malé strany

Súčasťou volebnej kampane sa po prvýkrát v týchto parlamentných voľbách stali aj transparentné účty

Povinnosť zriadiť takýto účet vyplynula zo zákona č. 181/2014 Z. z. o volebnej kampani.

Účelom transparentných účtov, je sledovať financovanie volebnej kampane – teda každý môže vidieť, kto peniaze na účet vkladá a na aké účely sú peniaze stranou použité. V prípade transparentných účtov teda neplatí bankové tajomstvo – a to treba kvitovať.

Práve v tomto období však rozhoduje Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky (MV SR) o tom, či a ako boli dodržané postupy pri financovaní volebnej kampane za parlamentné voľby v marci 2016. A zároveň dochádza k likvidácií malých strán!

Zákon z dielne MV SR a vládneho Smeru – SD je nedokonalý a nevymedzuje presne, kto je zodpovedný za prijímanie finančných prostriedkov na transparentný účet. Strany platia pokuty za konanie fyzických osôb, ktoré previedli finančné prostriedky na jej vlastný transparentný účet. Ak vám je teda nejaká strana nesympatická, stačí jej na účet previesť 10 eur (v čase 48 hodín do volieb) a strana zaplatí minimálnu pokutu vo výške 10 000 eur! Číslo transparentného účtu je zverejnené, tak prečo to nespraviť? V prípade malých politických strán, ktoré sa snažia zaradiť do politickej súťaže, je takáto pokuta likvidačná.

Nikoho nezaujíma, že vedenie osobitného účtu zabezpečuje v Slovenskej republike banka, ktorá je zodpovedná za finančné transakcie. Nikoho tiež nezaujíma, že vy ako prijímateľ nedokážete ovplyvniť to, či vám nejaká fyzická osoba pošle na účet peniaze. Dozvedieť sa o tom môžete až v najbližšom mesačnom výpise z banky. Pritom je to práve banka, ktorá môže nastaviť svoje platobné systémy tak, aby neboli v čase 48 hodín do vykonania volieb prijímané na osobitné účty politických strán žiadne finančné prostriedky. Nie je v silách politickej strany ustriehnuť prijímanie finančných prostriedkov od fyzických osôb, pretože táto osobitné účty nevedie.

Na záver uvádzame, že prijatie sumy v čase moratória nemá nijaký vplyv na priebeh kampane ani výsledok volieb. Táto položka je priebežná a nie nákladová a preto nemôže nijako ovplyvniť priebeh kampane. Postará sa len o to, že strana, ktorá žije z vlastných prostriedkov, teda symbolických členských príspevkov musí zaplatiť 10 000 eur, za to, že dodržala zákon a zriadila transparentný účet, ktorého číslo je každému známe. Prikláňame sa k potrebe novelizovania zákona o volebnej kampani, ktorý by jednoznačne skonkretizoval povinnosti všetkých dotknutých subjektov (banky, vkladateľov, politickej strany). Aby aj malé strany mali šancu prežiť do ďalšieho volebného obdobia a neboli zruinované veľkými a mocnými, ktorí tvoria absurdné zákony a tak si udržujú pevné miestečko na výslní politickej scény.

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

Natália HanulíkováNatália Hanulíková
– ako matka dvoch synov, manželka a vyštudovaná psychologička sa zaujímam o celospoločenské dianie na Slovensku i v zahraničí
– som členkou Strany zelených Slovenska a blogovať by som chcela o témach, ktoré sú mi najbližšie: deti, sociálny systém, politika, psychológia, literatúra, kultúra a cestovanie
Čerpané z: DennikN.sk/autor/Natalia-Hanulikova, 30. 8. 2016

Súvisiace články:
Ako sa podnikateľ s dôchodcom súdi (14.03.2017)

Natália Hanulíková, 01. 09. 2016 | Prečítané: 570 | Rubrika: Polemika o…

Doba slovenská
BILLA
Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Sociálne siete
Anketa
Súhlasíte s finančnou odlukou cirkví od štátu?

Rozhodne áno (715 hl.)
 
Viac áno, ako nie (184 hl.)
 
Viac nie, ako áno (172 hl.)
 
Rozhodne nie (183 hl.)
 

Celkom hlasovalo: 1254
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 Re: Pokrytectvo
27-09-20 * 11:12
 Re: "Sväté" médiá.
24-09-20 * 17:07
 RE: Niečo tu nie je v poriadku
22-09-20 * 16:42
Lipka – diskusné fórum
Lipka
Diskuteri.sk
Diskuteri.sk
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Biblia očami vedy
Biblia očami vedy
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Spotrebiteľská Poradňasc
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore