www.humanisti.sk
www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Jedálny lístok
BILLA
Webhouse.sk
Humanistická zbierka
Transparentný účet pre humanistov
Humanisti, už môžete pomáhať aj cez transparentný účet. Pozri: Zbierka na pomoc chudobným.
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVA Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @525
Počítadlo


Spam poison

Ako sa katolík zosmiešnil

Katolík z Trnavy (obdivovateľ Hitlera) sa opäť predviedol

Fanatický kresťan, ktorý sa ukrýva za prezývku „Tvojoponent“, sa už neslávne preslávil obhajobou zločinca Adolfa Hitlera. Teraz sa v duchu kresťanského bulváru zosmiešnil uverejnením článku Komu slúži denník PRAVDA?

8. apríla 2017 napísal:

„Denník PRAVDA na svojej titulke radí, komu posunúť dve percentá z daní z príjmu. Nahliadol som, koho preferuje. V prvej trojici sa nachádza kontroverzný Inštitút ľudských práv a občianske združenie (slovenských eštébákov) Prometheus. Denník Pravda sa tak dopúšťa ideologického klientelizmu a nadŕžania subjektom s marxistickými koreňmi.“

A priložil obrazový záznam zo stránky denníka Pravda.

Katolík Tvojoponent hojne využíva demagógiu. Ako napísal Adam Roman:

„Na šírenie svojich názorov demagógovia veľmi často zneužívajú neochotu väčšiny ľudí myslieť, čo im potom umožňuje dopúšťať sa aj hrubých prehreškov voči logike.“

Podľa mňa tento katolík vie, že na stránke denníka Pravda sa v tejto rubrike o 2 percentách zobrazujú náhodne všetky organizácie, ktoré sa nachádzajú v ich zozname. Čiže tie, ktoré sa zaregistrovali cez ich formulár, a zároveň spĺňajú podmienky pre uverejnenie prezentácie organizácie na stránke denníka Pravda.

Denník Pravda pre prezentáciu organizácií, ktoré sa uchádzajú o 2 percentá z daní vytvoril viacero kategórií: Partneri Pravda.sk, Šport, Školstvo, Kultúra, Zdravie, Sociálna oblasť, Deti, Zvieratá, Veda, Cirkev, Živ. prostredie, Regionálny rozvoj, Rozvojová pomoc a Iné.

Čítate pozorne? Je tam osobitná kategória Cirkev.

Nikto z denníka Pravda nemôže za to, že do tejto kategórie sa žiadna organizácia neprihlásila. Túto možnosť má každá organizácia, ktorá sa špecificky zaoberá náboženstvom, konkrétne kresťanstvom, alebo organizácie, ktoré boli zriadené cirkevnými organizáciami. Čo by už viac chceli cirkevníci? Keď je osobitná kategória určená pre cirkevné organizácie, ktoré sa uchádzajú o 2 percentá z daní.

Možno si práve toto všimol aj fanatik s prezývkou Tvojoponent, a preto vypotil taký hanopis na denník Pravda.

Denník Pravda nemohol byť viac ústretový, než tým, že vytvoril zvlášť kategóriu pre cirkevné organizácie.

Zaregistrovaná je napríklad Evanjelická DIAKONIA ECAV na Slovensku. Avšak Evanjelická diakonia sa rozhodla pre zaradenie do kategórie Sociálna oblasť. Rovnako sa rozhodla aj Diecézna charita Žilina pre zaradenie do kategórie Sociálna oblasť. Pričom Evanjelická diakonia a Diecézna charita Žilina sú v právnej forme „účelové zariadenia cirkví a náboženských spoločností“.

Diecézna charita Žilina bola zriadená žilinským rímskokatolíckym diecéznym biskupom Tomášom Galisom 20. októbra 2008.

Čiže konkrétne Diecézna charita Žilina ideologicky podlieha Rímskokatolíckej cirkvi na Slovensku, ktorej príslušníkom je aj kritizovaný katolík z Trnavy, ktorý sa ukrýva za prezývku Tvojoponent. Možno preto sa ukrýva, lebo má strach, že nedostane od kňaza rozhrešenie pri spovedi za „zločiny“, ktoré pácha písaním a uverejňovaným rôznych bludov na internete.emotikon

Takže komu slúži denník PRAVDA? (Ako sa pýta bigotný katolík z Trnavy.)

Slúži všetkým organizáciám, ktoré prejavili záujem o túto formu propagácie.

Nielen tým, ktoré sú tŕňom v oku bigotného fanatika, ale aj spomenutým náboženským organizáciám, či už z prostredia evanjelikov alebo katolíkov.

Ponúkam náhľady na organizácie, ktoré sa mi zobrazili počas jedného dňa. Neustále, každou novou návštevou stránky denníka Pravda, sa zobrazovali iné organizácie.

Náhľady som spojil do formátu GIF.

Pravda.sk

Takže, na čo sa to vlastne bigotný kresťan hrá? Trpí nutkavou potrebou ohovárať? A preto píše hanopisy na druhých?

emotikon

V prípade denníka Pravda nejde o žiadne „nadŕžanie subjektom s marxistickými koreňmi“, iba ak by bigotný katolík uznal, že je členom subjektu s marxistickými koreňmi – tej jeho katolíckej cirkvi.

emotikon

Je to úplne naopak. Denník Pravda vytvoril špeciálnu kategóriu pre náboženské organizácie: Cirkev. Ale humanistické organizácie nemajú v denníku Pravda toto privilégium. Pozorný čitateľ si všimne, že humanistické organizácie sú zaradené do kategórie Iné. „Iné“ sa ušlo humanistom. Nevadí.emotikon Humanisti sú zhovievaví voči tomu, že historicky prevládajú v spoločnosti náboženstvá. Ako povedal Adam Roman:

„O bohu by človek za normálneho vývoja spoločnosti nemal ani len vedieť. Náboženstvom sa ľudia dnes zaoberajú len preto, že náboženstvo vôbec prežilo, rovnako ako sa trápia len tými chorobami, ktoré dnes ešte nie sú úplne odstránené. Ak by náboženstvo dnes nejestvovalo, zrejme by už nikdy nevzniklo! Práve v tom zmysle nás nič nenúti zaoberať sa vôbec predstavou akéhosi boha a práve preto veriaci sú tí, ktorí tvrdia čosi nezvyklé, čo by mali veľmi starostlivo dokazovať a nie počítať s tým, že kľukatý vývoj spoločnosti spôsobil, že sú dnes vo väčšine.“

A humanisti ťahajú za kratší koniec. Vieme o tom. A neraz na to poukazujeme. Ale sme menšina, aj keď po katolíkoch podľa sčítania obyvateľstva by sme mali byť vnímaní ako druhá najpočetnejšia skupina obyvateľstva. Až na treťom mieste sú evanjelici.

Obyvateľstvo SR podľa náboženského vyznania – sčítanie v roku 2011
  Z bodu č. 23 pri sčítaní Počet obyvateľov, ktorí uviedli, aké majú alebo nemajú náboženské vyznanie Podiel v percentách
1. Rímskokatolícka cirkev 3 347 277 62,0 %
2. bez vyznania 725 362 13,4 %
3. Evanjelická cirkev augsburského vyznania 316 250 5,9 %

Pozri: Prihlásme sa k svojmu humanizmu. (Pri sčítaní humanisti nemali inú možnosť, než uviesť, že sú „bez vyznania“. Bez náboženského vyznania!!! Pretože práve takéto (náboženské) „vyznanie“ sa zisťuje pri sčítaní.

Ale také porovnanie nie je presné, lebo katolíkov, evanjelikov, gréckokatolíkov, pravoslávnych, a ďalšie menšie náboženské organizácie je potrebné vnímať ako celok, ako teistov. V takom prípade podľa sčítania je ich približne 76 %, kým humanistov (vo všeobecnosti ako opak teistov) je len 13,4 %. Takáto „matematika“ (akože počty s ľuďmi podľa svetonázoru) nebude lepšia dovtedy, kým sa k humanizmu nezačne oficiálne hlásiť viac ľudí. Lebo je pravda, že ak sa vytvorilo celosvetové sčítanie, tak k humanistom sa zo Slovenska prihlásilo len 518 ľudí. Najviac (318 ľudí) sa vnímajú ako ateisti. Len 49 ľudí dáva prednosť pomenovaniu humanisti.

Humanisti dlhodobo kritizujú samotné sčítanie ľudí na Slovensku, pretože kým katolíci, evanjelici, a ďalší teisti majú osobitnú možnosť uviesť presne, ku ktorej organizácii sa hlásia, humanistom sa ušla len všeobecná položka: bez vyznania. Ale to je nielen hanba ľudí, ktorí nie sú teisti, a sú neraz neidentifikovateľní podľa svetonázoru (napríklad, že sú ľahostajní k tomu, aby o sebe povedali, aký majú svetonázor), ale aj hanba štátu, čiže politikov a úradníkov (byrokracie) Slovenskej republiky, že nemajú záujem o upresnenie identifikácie „neteistov“ (napríklad humanistov), lebo pri sčítaní ich zaujímajú najmä počty ľudí, ktorí sa hlásia ku konkrétnej náboženskej organizácii, nakoľko tieto organizácie sú financované štátom (čiže z peňazí daňových poplatníkov), alebo majú túto možnosť (môžu poberať peniaze od štátu pre svoju existenciu).

Humanistické organizácie takúto adresnú možnosť financovania nemajú! Na nich sa nevzťahuje zastaralý komunistický zákon z roku 1949 o financovaní náboženských organizácií, a politici, ktorí boli pri moci, nikdy nemali seriózny záujem zrušiť toto nespravodlivé financovanie privilegovaných náboženských organizácií.

Tu platia slová, ktoré Bertrand Russell napísal v Skeptických esejach v roku 1928:

„Ohromná väčšina intelektuálne významných ľudí neverí kresťanskému náboženstvu, no skrýva túto skutočnosť pred verejnosťou, pretože sa bojí, že stratí svoje príjmy.“

A buď si niektorí ľudia uvedomia, že sú humanisti, alebo budú humanisti stále menšinou v spoločnosti. Čiže sa im nedostane takých privilégií, aké požívajú teisti, nábožní (tzv. veriaci v bohov alebo boha), čo ukazuje aj samotný príklad z denníka Pravda, ktorý vytvoril osobitnú kategóriu Cirkev. A humanistom sa ušlo priradiť sa do kategórie Iné. Áno, sme iní, iní ako teisti, a o tom napísal skvelú esej Adam Roman: Sme „iní“.

Pod čiarou

Poznámka:

Nadŕžať, nadržiavať, nadržovať znamená: byť naklonený, žičiť, pomáhať niekomu (právnicky význam: nadŕžanie znamená pomoc páchateľovi trestného činu); prejavovať súhlas s niekým, s niečím.

Archív:

Tvojoponent: Komu slúži denník PRAVDA?Tvojoponent: Znevažujúca štvavá kampaň Inštitútu pre ľudské Tvojoponent: O Spoločnosti PrometheusFormulár: Dve percentá z daneDve percentá – cirkevEvanjelická DIAKONIA ECAV na Slovensku (Pravda.sk)
Evanjelická DIAKONIA ECAV na SlovenskuDve percentá – sociálna oblasťDiecézna charita Žilina (Pravda.sk)Diecézna charita Žilina
Diecézna charita Žilina (2 %)Dve percentá – sociálna oblasť

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

Ján ParadaJán Parada
laik s celoživotným vzdelávaním
Čerpané z:
vlastný zdroj

Súhlasíte s finančnou odlukou cirkví od štátu?

Rozhodne áno (Počet hlasov: 661)
(57.23 %)

Viac áno, ako nie (Počet hlasov: 172)
(14.89 %)

Viac nie, ako áno (Počet hlasov: 155)
(13.42 %)

Rozhodne nie (Počet hlasov: 167)
(14.46 %)Celkom hlasovalo: 1155

Ján Parada, 14. 04. 2017 | Prečítané: 1019 | Rubrika: Polemika o…

Doba slovenská
BILLA
Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Sociálne siete
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 Re: Kurča na fazuľke
08-08-20 * 12:17
 Re: Moje poznámky
08-08-20 * 09:55
 Re: Kurča na fazuľke
08-08-20 * 09:39
Lipka – diskusné fórum
Lipka
Diskuteri.sk
Diskuteri.sk
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Biblia očami vedy
Biblia očami vedy
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Spotrebiteľská Poradňasc
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore