www.humanisti.sk
www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Jedálny lístok
BILLA
Webhouse.sk
Humanistická zbierka
Transparentný účet pre humanistov
Humanisti, už môžete pomáhať aj cez transparentný účet. Pozri: Zbierka na pomoc chudobným.
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVA Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @228
Počítadlo


Spam poison

Ako na výber mobilnej tarify pre deti

O tom, či žiakov vybaviť do školských lavíc mobilným telefónom alebo nie, sa vedú mnoho rokov vášnivé diskusie učiteľov, psychológov i samotných rodičov

Správna odpoveď v tomto prípade neexistuje, a zabezpečenie mobilného kamaráta závisí čisto na uvážení rodičov. Na čo je potrebné sa zamerať pri výbere najvhodnejšej ponuky mobilného operátora?

Ak sa rozhodnete pre nákup telefónu pre svoje dieťa, budú najskôr vaše prvé úvahy smerovať k parametrom mobilného zariadenia. S jeho výberom môžu pomôcť výsledky testov od dTestu. Tým to však nekončí. Je tiež potrebné vybrať operátora a niektorý z jeho ponúkaných taríf.

„Pokiaľ chcete dostupné ponuky posúdiť svedomito, vyhraďte si na túto činnosť dostatok času – na telekomunikačnom trhu totiž pôsobí viacero operátorov a každý z nich má vo svojom portfóliu niekoľko rôznych produktov,“ uvádza Eduarda Hekšová, riaditeľka spotrebiteľskej organizácie dTest.

Parametre výberu telefónneho operátora pre dieťa sa príliš neodlišujú od „dospeláckej verzie“. Je potrebné si rozmyslieť, ako veľmi pevnú väzbu si chcete k operátorovi vytvoriť – a to ako po stránke anonymity (ak si zvolíte predplatenú kartu), tak čo sa týka i časového záväzku, kedy sa rozhodujete medzi zmluvou na dobu určitú a neurčitú. Spoločne s týmito faktormi môže k rozhodnutí o voľbe vhodného poskytovateľa prispieť i takzvaná tarifikácia. Ide o spôsob, akým operátor účtuje uskutočnený hovor po prvej prevolanej minúte – či po sekundách (60 + 1), pol minútach (60 + 30) alebo minútach (60 + 60).

Pri výbere tarify, prípadne jeho doplnkových služieb už sa podoba produktov v závislosti na veku užívateľa odlišuje. Okrem kritérií, ktoré musíte zhodnotiť i pri voľbe tarify pre seba, teda najčastejšie čerpaného typu služby, volania do vlastnej siete zadarmo, objeme mobilných dát, sa zamerajte pri ponuke pre malých telefonistov na škálu funkcií, ktoré umožnia z vašej strany nastavenia a kontrolu.

Čo všetko je možné prispôsobiť? Predovšetkým blokovanie volania na drahé (audiotextové) čísla, na čísla zahraničné (medzinárodné hovory) či blokovanie multimediálnych správ (MMS) a drahých, takzvaných prémiových SMS. Pri detských tarifách by malo byť možné nastavenie limitu na volanie a limitu (či úplného vypnutia) mobilných dát (napríklad internetu).

„Pre prehľad služieb čerpaných dieťaťom odporúčame zriadenie samoobsluhy, ktorá nonstop zobrazí nielen aktuálnu útratu, ale tiež prístupové heslo k prípadným zmenám v nastaveniach. To by malo ostať detskému užívateľovi logicky neprístupné,“ vysvetľuje Eduarda Hekšová.

Pokiaľ ste si ujasnili, čo je dôležité pri výbere operátora i konkrétnej tarify, nastal správny čas pripojiť k favorizovaným parametrom zodpovedajúci typ služby. Pokiaľ odhliadneme od najrôznejších firemných či iných úzko profilovaných taríf, ponúkajú sa tri základné varianty:

  • Predplatená karta – je obľúbeným riešením predovšetkým pri menších deťoch, ktoré sa ešte len učia telefón používať. Má svoje nevýhody v podobe dobíjania kreditu a nemožnosti hovoru pri jeho vyčerpaní, na druhej strane je touto cestou zabránené vysokým účtom za telefón i zložitému blokovaniu čísla u operátora v prípade straty či odcudzenia mobilu.
  • Zmluvná tarifa s paušálom – uplatňuje sa pri starších deťoch s väčšou potrebou volaní i písomnej komunikácie. Odporúčame však venovať pozornosť nastaveniu mesačného limitu na volania i čerpanie dát.
  • Rodinná tarifa – zrejme najkomfortnejší variant, kedy platíte paušálnu čiastku a k tomu máte k dispozícii niekoľko ďalších čísel s rozdielnymi službami. „Pozor si dajte iba na to, že pri niektorých operátoroch býva balíček dát zdieľaný, teda spoločný pre celú rodinu,“ uzatvára Eduarda Hekšová.

Užitočným nástrojom pri výbere tarify je ich nezávislý porovnávač na www.dtest.cz/tarify. Bezplatne a anonymne pomôže nájsť najvhodnejšiu tarifu či predplatenú kartu podľa počtu využitých minút, SMS a mobilných dát.

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

dTestdTest
dTest, o.p.s. je najväčšou českou spotrebiteľskou organizáciou, ktorá v ČR pôsobí už od roku 1992. Je vydavateľom spotrebiteľského časopisu dTest, na ktorého stránkach sú publikované výsledky nezávislých a objektívnych testov výrobkov, varovania pred nebezpečnými a zdravotne nevyhovujúcimi výrobkami, informácie o spotrebiteľských právach a poradenstvo, ako tie práva účinne uplatňovať. dTest je súčasťou medzinárodnej organizácie International Consumer Research and Testing (ICRT) a európskej spotrebiteľskej organizácie BEUC.
Poradenská linka časopisu dTest – (+421) 0696 851 965 – je v prevádzke každý pracovný deň od 8. do 17. hodiny a spotrebitelia na nej môžu konzultovať s právnymi poradcami časopisu dTest najrôznejšie spotrebiteľské problémy, a to za cenu bežnej tarify volania (sadzobníka poplatkov v SR). Od spustenia v roku 2010 túto možnosť využili už desiatky tisícov spotrebiteľov a poradenská linka časopisu dTest sa tak stala prvou a najvyhľadávanejšou cestou k riešeniam problémov, s ktorými sa zákazníci na trhu stretávajú.
Čerpané z: www.dtest.sk

dTest, 03. 09. 2020 | Prečítané: 150 | Rubrika: Veda a spoločnosť

Doba slovenská
BILLA
Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Sociálne siete
Anketa
Súhlasíte s finančnou odlukou cirkví od štátu?

Rozhodne áno (713 hl.)
 
Viac áno, ako nie (184 hl.)
 
Viac nie, ako áno (168 hl.)
 
Rozhodne nie (181 hl.)
 

Celkom hlasovalo: 1246
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
Lipka – diskusné fórum
Lipka
Diskuteri.sk
Diskuteri.sk
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Biblia očami vedy
Biblia očami vedy
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Spotrebiteľská Poradňasc
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore