www.humanisti.sk
Inzeráty
Webhouse.sk
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVAAteisti Českej republikyVoľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @643
Počítadlo


Spam poison

Aká je podpora pre výrazné zvýšenie miezd učiteľov na Slovensku?

Výskum bol realizovaný stratifikovaným náhodným výberom na reprezentatívnej vzorke dospelej populácie 1 150 respondentov

V období od 11. 9. do 29. 10. 2016 pre Sociologický ústav SAV na reprezentatívnej vzorke populácie zisťovala agentúra TNS Slovakia aj názory ľudí na Slovensku na požiadavku výrazne zvýšiť platy učiteľov. [1]

Požiadavku na výrazné zvýšenie miezd učiteľov podporuje 38,1 % respondentov, rovnako veľký podiel respondentov túto požiadavku odmieta. 23,7 % respondentov vyjadrilo „ani súhlas, ani nesúhlas“ s touto požiadavkou, teda stredovú názorovú pozíciu.

Podporu, resp. odmietanie tejto požiadavky vysvetľujú celkovo dve charakteristiky respondentov – výška ich dosiahnutého vzdelania a preferencia politickej strany SMER – sociálna demokracia.

Medzi respondentmi so stredoškolským vzdelaním s maturitou a ešte zreteľnejšie medzi odpovedajúcimi s vysokoškolským vzdelaním prevažuje súhlas s požiadavkou výrazne zvýšiť učiteľské platy nad nesúhlasom. V kategórii vysokoškolsky vzdelaných respondentov výrazné zvýšenie učiteľských platov podporila až polovica (51,9 %) respondentov.

Podpora výrazného zvýšenia miezd učiteľov, podľa vzdelania respondentov
  Základné Stredné bez maturity Stredné s maturitou Vysoko­školské Všetci
respon­denti
Rozhodne súhlasím + súhlasím 27,6 32,7 38,4 51,9 38,1
Ani súhlasím, ani nesúhlasím 22,6 21,6 24,7 25,1 23,8
Rozhodne nesúhlasím + nesúhlasím 49,9 45,7 36,9 23,0 38,1
Spolu 100,0 100,0 100,0 100,0 100,0

Údaje uvedené v tabuľke sú v percentách.

Požiadavke na zvýšenie platov učiteľov sú výrazne menej naklonení respondenti, ktorí uviedli, že by v prípade konania volieb v čase výskum volili stranu SMER – SD. Len 25,7 % spomedzi nich súhlasí s požiadavkou výrazne zvýšiť učiteľské platy.

Naopak, medzi ostatnými respondentmi, ktorí odpovedali, že by volili iné politické strany, volieb by sa nezúčastnili alebo nevedia, koho by volili prevažuje podpora pre požiadavku na zvýšenie platov učiteľov v pomere 40,1 % k 35,2 %.

Na rozdiel od inklinácie k SMER – SD preferencia žiadnej inej parlamentnej politickej strany štatisticky významne nezvyšuje podporu, ani odmietanie výrazného zvýšenia učiteľských platov.

Na názor týkajúci sa požiadavky výrazne zvýšiť učiteľské platy nemá štatisticky významný vplyv pohlavie, vek, kraj bydliska respondenta, priemerná mzda, ani úroveň nezamestnanosti v okrese, kde respondent žije.

Miloslav Bahna
Sociologický ústav SAV

Pod čiarou

[1] Výskum bol realizovaný v rámci projektu APVV-14-0527 podporeného Agentúrou na podporu výskumu a vývoja.

Presné znenie otázky položenej respondentom vo výskume:

V poslednom období učitelia opakovane požadujú zvýšenie miezd. Súhlasíte, alebo nesúhlasíte s výrokom, že by vláda mala schváliť výrazné zvýšenie miezd učiteľov?

Možnosti odpovedí:

  • rozhodne súhlasím
  • súhlasím
  • ani súhlasím, ani nesúhlasím
  • nesúhlasím
  • rozhodne nesúhlasím

Možnosť neodpovedať nebola aktívne ponúknutá, na otázku spontánne neodpovedalo 1,2 % respondentov.

Výskum bol realizovaný stratifikovaným náhodným výberom na reprezentatívnej vzorke dospelej populácie 1 150 respondentov. Výskum sa realizoval v dňoch 11. 9. až 29. 10. 2016 v rámci projektu APVV-14-0527 podporeného Agentúrou na podporu výskumu a vývoja.

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

SAVSociologický ústav SAV
– sústreďuje sa na problematiku občianskej spoločnosti, sídelných a územných spoločenstiev, rodiny, zmien v sociálnej štruktúre, problematiku kvalitatívnej sociológie a dejín sociológie na Slovensku
Čerpané z: www.sociologia.sav.sk

SAV, 02. 12. 2016 | Prečítané: 746 | Rubrika: Veda a spoločnosť

Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Voliči, pozor na Kisku!
Keď klamal v minulosti, bude klamať aj v budúcnosti. Pozri: Kiska povedal: „Nezaložím stranu.“ a Kiska je hanba Slovenska.
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 Re: Kniha
24-01-20 * 01:46
 Re: Kniha
23-01-20 * 19:20
 Humanistická zbierka Protect Humanists At Risk
23-01-20 * 02:13
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom