www.humanisti.sk
www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Jedálny lístok
Quasars Ensemble
BILLA
Webhouse.sk
Humanistická zbierka
Transparentný účet pre humanistov
Humanisti, už môžete pomáhať aj cez transparentný účet. Pozri: Zbierka na pomoc chudobným.
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVA Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @300
Počítadlo


Spam poison

Aj málo hercov dokáže zahrať veľké divadlo

Príďte do košických Kasární/Kulturparku od 26. do 30. júla, kde sa bude odohrávať Leto divadla Kontra

Divadlo aké sa hráva v Londýne, New Yorku a metropolách Európy sa hrá aj v Spišskej Novej Vsi. Príležitosť presvedčiť sa o tom a vidieť niekoľko skvostných predstavení aj počas horúceho prázdninového leta bude mať každý, kto príde do košických Kasární/Kulturparku od 26. do 30. júla, kde sa bude odohrávať Leto divadla Kontra. To prinesie 5 výnimočných hier zo svojho repertoáru, ktoré odohrá počas piatich večerov. Protagonisti presvedčia, že aj málo hercov, ktorí stvárňujú veľa postáv, dokáže robiť veľké divadlo.

Žena v čiernom, Hamlet, Kamene vo vreckách a Macbeth sú zaradené v stovke najúspešnejších divadelných hier všetkých čias, komédia Nenávidím získala na Kremnických gagoch 2013 cenu Objav roka. To sú tituly, ktoré možno vidieť aj stokrát a vždy v inom prevedení a nikdy diváka neomrzia. S nimi sa herci Divadla Kontra predstavili už v Edinburghu, Bristole, Prahe, Varšave a Lubline a všade s veľkým úspechom. Divadelná ochutnávka sa uskutoční aj v Košiciach, vždy o 19. hodine.

Divadelnú skupinu založili v januári 2007 dvaja mladí talentovaní herci zo spišského regiónu Peter Čižmár a Miki Macala a v Anglicku žijúca poľská režisérka Klaudyna Rozhinová. Teší sa veľkej popularite najmä medzi mládežou. Ich prvou produkciou bola slovenská premiéra viacnásobne oceneného írskeho hitu ‚Howie a Rookie‘ od Marka O’Rowe'a, ktorá sa stretla s fantastickým prijatím u divákov i kritiky a získala výborné recenzie na Slovensku, aj vo Veľkej Británii. Spišskonovoveské divadlo dostalo ocenenie Objav roka v ankete DOSKY 2007. V tom istom roku aj cenu Prekvapenie Novej drámy na festivale Nová dráma. Uviedli ju aj na prestížnom festivale v Edinburghu.

Výnimočnosť tejto umeleckej skupiny spočíva aj v tom, že Divadlo Kontra nepotrebuje veľké a náročné scény a ani veľký počet hercov. V prípade hry írskej dramatičky Marii Jonasovej KAMENE VO VRECKÁCH tvorí celú scénografiu jedna drevená debna. Kostýmové zmeny sa dejú nasadzovaním si čapice, či výmenou košele a špeciálnym efektom je jeden reflektor. Všetko stojí na hercoch. Peter a Miki v tejto hre hrajú spolu až 13 postáv.

KLAUDYNA ROZHINOVÁ, režisérka

Má na svojom konte režírovanie hier Shakespeara, Gombrowicza, Mrožka, Rózewicza, Koltèsa, Russella, McDonagha i O’Rowe'a. Spolupracuje s divadlami vo Veľkej Británii (Royal National Theatre, Bath Theatre Royal, Plymouth Theatre Royal), v Poľsku a na Slovensku. Momentálne sa venuje nezávislému divadlu Kontra. Do poľštiny prekladá hry Martina McDonagha, Conora McPhersona, Marka O’Rowe'a, Sarah Kanovej, Martina Crimpa, Davida Hare, Endy Walsha a iných. Ako pedagóg spolupracuje s Bath Spa University, Dartington College of Arts, Exeter University a GITIS Scandinavia. Vedie workshopy a semináre z réžie, práce s textom Shakespeara, s veršom, hereckých techník, dramaturgie a súčasnej írskej drámy.

PETER ČIŽMÁR, herec

Ukončil odbor herectvo na Konzervatóriu v Košiciach. Desať rokov bol členom súboru Spišského divadla. Stvárnil tam postavy princa Filipa v Ivone, princeznej burgundskej, Chlestakova v Revízorovi, Pata Dooley v Kráľovnej krásy z Leenane, Franka vo Vzdelávaní Rity. V divadle Actores Rožňava hral v Beckettovom Godotovi Vladimíra. Spolupracuje s rozhlasom a dabingom.

MIKI MACALA, herec

Vyštudoval Akadémiu múzických umení v Banskej Bystrici. Ešte v piatom ročníku šiel hrať do Spišského divadla, po roku do Divadla Jonáša Záborského v Prešove, účinkoval aj v Spišskom divadle. Z divadelného sveta zatiaľ nevybočil a ôsmy rok je v Divadle Kontra, ktoré vzniklo za jediným účelom – naštudovať hru Howie a Rookie. Jej veľký úspech a ocenenia dosť prekvapili, a tak nasledovali ďalšie hry.

PROGRAM

William Shakespeare „Hamlet“
26. júl, 19.00

Hamlet po 20 rokoch v Košiciach! Jedno z najúspešnejších predstavení divadla Kontra, ocenené na mnohých svetových festivaloch. Predstav si, že si sa dozvedel, že tvojho otca zabil tvoj strýko. Predstav si, že ten strýko je teraz mužom tvojej matky. Predstav si, že o vražde ti povedal duch tvojho otca, ktorý ťa donútil k prísahe, aby si pomstil jeho smrť. Čo by si urobil? Ako by si to urobil? Bol by si vôbec schopný to urobiť?

réžia: Klaudyna Rozhinová, hrajú: Peter Čižmár a Andrej Palko

Pod čiarou

Marie Jonesová „Kamene vo vreckách“
27. júl, 19.00

Hollywoodska produkcia, dookola samé kravy a írsky vidiek, ktorý tomu nášmu akoby z oka vypadol. Keď Hollywood obsadí írsky vidiek, konflikt kultúr je neodvratný a neodvratne zábavný… Obrovský hit z Broadway a West Endu, jedna z najlepších svetových komédií, ktorá rozosmiala a dojala milióny divákov. Dvaja herci odohrajú 13 postáv.

réžia: Klaudyna Rozhinová, hrajú: Tomáš Diro a Peter Čižmár

Pod čiarou

Marek Koterski „Nenávidím“
28. júl, 19.00

Komédia, ktorá získala na Kremnických gagoch Cenu Stana Radiča „Objav roka“. Či to, čo vidíš dookola seba, ťa ubíja, znervózňuje, uráža a zlostí? Ak áno, nie si sám! Uletene zábavná jazda o našej, nie veľmi zábavnej každodennosti…

réžia: Klaudyna Rozhinová, hrá: Peter Čižmár

Pod čiarou

S. Mallatratt – S. Hillová „Žena v čiernom“
29. júl, 19.00

Brilantný viktoriánsky thriller s atmosférou, ktorá hustne, až sa bude dať krájať. Anglický vidiek, tajomné močiare a dom, v ktorom by ste určite nechceli nocovať. Mrazivý príbeh mladého londýnskeho advokáta Arthura Kippsa, prichádzajúceho do odľahlého sídla na úhorných močariskách… Budete sa báť vlastnej predstavivosti… Predstavenie vás doslova priklincuje k sedadlám a zaručí, že vám ešte dlho ostane v pamäti.

réžia: Klaudyna Rozhinová, hrajú: Tomáš Diro a Peter Čižmár

Pod čiarou

William Shakespeare „Macbeth“
30. júl 19.00

Po medzinárodných úspechoch Hamleta uvádza Divadlo Kontra ďalšie veľdielo génia zo Stratfordu! Strhujúca adaptácia nadčasového príbehu o ľudských vášniach, túžbe po moci, zločine a treste. Hypnotizujúce predstavenie, ohromujúce svojou silou.

adaptácia a réžia: Klaudyna Rozhinová

Vstupné: 4 €, dôchodcovia, študenti a ZŤP 3 €

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

K13 – Košické kultúrne centrá
Mesto Košice na základe uznesenia mestského zastupiteľstva zriadilo príspevkovú organizáciu K13 – Košické kultúrne centrá k 1. 10. 2013. Svoju činnosť začala 1. 1. 2014 s cieľom budovať na základoch, ktoré sa položili počas roka 2013, kedy boli Košice Európskym hlavným mestom kultúry. Zastrešuje všetky kultúrne centrá, ktoré sa počas neho vytvorili. Vybudovaná kultúrna infraštruktúra, ktorá sa vytvorila vďaka investičným projektom, sa bude využívať na kultúrne účely a pokračovať sa bude aj v projektoch, ktoré sa osvedčili.
Čerpané z: www.k13.sk

Súvisiace články:
V Továrni na Vianoce sa budú vyrábať vianočné prekvapenia (10.12.2014)
Festival Vlna naživo je „upletený“ z literárnej vlny, hudby a filmu (09.12.2014)
Preßburger Klezmer Band namieša podmanivý kokteil hudby (08.12.2014)
Hudba J. Grešáka nás prenesie z predvojnových Košíc do súčasnosti (05.12.2014)
Deti budú sadiť rozprávkové stromy (03.12.2014)
Výstava CE•ZA•AR zakotvila v najoceňovanejšej stavbe (26.11.2014)
FrouFrou: Súčasný tanec pod vplyvom vúdú (25.11.2014)
Hiroshi Hori pretancuje s bábkou až do ďalekého Japonska (18.11.2014)
Hudba z písacieho stroja v podaní detských hudobníkov (17.11.2014)
Život je pohyb a pohyb je zrkadlom duše (14.11.2014)
Do synagógy a kostola opäť zasvieti Svetlo porozumenia (06.11.2014)
Popri špičkových umelcoch na ARS NOVE 2014 vystúpia aj mladí slovenskí hudobníci (28.10.2014)
Spriaznené kapely Korben Dallas a Zrní privezú nové albumy a dobrú muziku (27.10.2014)
Filmové dni budú s veľkým poľským režisérom Krzysztofom Zanussim (21.10.2014)
ARS NOVA 2014 (15.10.2014)
Program festivalu Košické dni experimentálneho divadla a pohybu (13.10.2014)
Festival KEX sa bude niesť v znamení experimentálneho divadla a pohybu (06.10.2014)
Piata Biela noc bude umelecky najsilnejšia, sľubuje kurátorka (02.10.2014)
Kreatívne deti budú navrhovať modely a šperky na Košice Fashion Week (01.10.2014)
Polievky na festivale Rozmanitosť bojujú o slovenský rekord (01.10.2014)
Umenie Bielej noci oslovuje aj väzňov (29.09.2014)
Biela noc dáva výnimočnú šancu a priestor aj slovenským umelcom (29.09.2014)
Quasars Ensemble zahrá na poctu Alfredovi Schnittkemu (25.09.2014)
Festival Sound City Days premení Košice na mesto zvukov (17.09.2014)
Headlineri Bielej noci predstavia svetovo oceňované diela (16.09.2014)
Jiří Kovanda a jeho výstava Tri člny plávajú pospolu (15.09.2014)
Open Fest III. bude o slovenskom rocku s Metalindou (11.09.2014)
Nočné Košice už o mesiac rozžiari Biela noc (04.09.2014)
Leto v parku prináša vystúpenie opernej divy svetového formátu (14.08.2014)
Leto v parku začne v Košiciach už o deväť dní (31.07.2014)
Koncert Chrisa Normana je zrušený (30.07.2014)
SNP v dielach klasikov a súčasných slovenských výtvarných umelcov (28.07.2014)
Truhlica s kultúrou sa ešte zďaleka nevyprázdnila, je preplnená podujatiami (08.07.2014)
Košickému publiku zaspieva legenda Smokie – sám veľký Chris Norman (04.07.2014)
Davy opäť tiahnu na premietanie v Amfiteátri (03.07.2014)
Ponuka kultúrnych podujatí (20.06.2014)
Šiesty ročník festivalu Leto v parku opäť poteší multižánrovým obsahom i hviezdnym obsadením (19.06.2014)
Festival USE THE C!TY opäť vytiahne umenie do ulíc (17.06.2014)
Program v týždni od 9. do 15. júna 2014 (07.06.2014)
Pozvánka na vernisáž výstavy (03.06.2014)
Konvergencie prinesú do Košíc netradičný koncert pre deti i jazz (28.05.2014)
Program na týždeň od 19. do 25. mája 2014 (16.05.2014)
Konvergencie ako zvuková ochutnávka komornej hudby (15.05.2014)
Program v týždni 12. – 18. mája (12.05.2014)
Festival USE THE C!TY zaplaví mesto umením až v júni (12.05.2014)
Hokejové mestečko 2014 (09.05.2014)
Pozvánka na najbližšie podujatia (27.04.2014)
V predstavení SOLITUDO nikto nezostane sám (02.04.2014)
ONE DAY JAZZ FEST rozbubnuje Chris Dave (01.04.2014)
Program na mesiac apríl 2014 (31.03.2014)
Umelci sa vo svojich dielach zamýšľali nad témou nacionalizmus (25.03.2014)
Tri generácie sa stretnú pod „neónom“ (25.03.2014)

K13, 18. 07. 2014 | Prečítané: 1940 | Rubrika: Rubrika pána Rubika

Doba slovenská
BILLA
Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Sociálne siete
Anketa
Ktorý vtáčik z týchto fotografií sa vám najviac páči?

Kolibkárik čipčavý (9 hl.)
 
Sýkorka belasá (14 hl.)
 
Stehlík obyčajný (6 hl.)
 
Sokol myšiar (4 hl.)
 
Drozd plavý (0 hl.)
 

Celkom hlasovalo: 33
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 Imperializmus
06-07-20 * 20:27
 Re: Ruskí imperialisti
06-07-20 * 16:18
 Ruskí imperialisti
06-07-20 * 14:36
Lipka – diskusné fórum
Lipka
Diskuteri.sk
Diskuteri.sk
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Biblia očami vedy
Biblia očami vedy
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Spotrebiteľská Poradňasc
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore