www.humanisti.sk
www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Pozvánka na koncert
Webhouse.sk
Humanistická zbierka
Transparentný účet pre humanistov
Humanisti, už môžete pomáhať aj cez transparentný účet. Pozri: Zbierka na pomoc chudobným.
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVAAteisti Českej republikyVoľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @364
Počítadlo


Spam poison

Aj majster tesár sa niekedy sekne

Sekol sa majster spisovateľ

Minule som pri kritike chýb v teste zo slovenčiny spomenul frazeologizmus „Aj majster tesár sa niekedy sekne“.

Spisovateľ Gustáv Murín uverejnil 31. marca 2015 článok Únos zdravého rozumu. Začína:

V Čechách oslavujú oslobodenie dvoch českých turistiek Hany a Tonky, ktoré boli zadržiavané dva roky zrejme skôr zločineckou bandou, než teroristami, v Pakistane. Je zaujímavé, že keby tie isté dievčiny išli do kasína a prehrali tam všetko, nikoho by to netrápilo. A pri tom vedome podstúpili rovnaké riziko, nezmyselne riskovali a teraz ich za to ľutujú. Akú to má logiku?

Keď niekto ide do kasína, tak môže kedykoľvek z toho kasína odísť. Rovnaké riziko by bolo, keby tie dve ženy nejakí zločinci či teroristi násilím zadržiavali v kasíne. Pretože je úplne jedno, kde sa nachádzate, ak vás zajmú. Či ste niekde v Pakistane alebo v kasíne, ak vás zadržiavajú, bránia vám v odchode, ide o obmedzenie slobody. Za bežných okolností vás nikto nebude násilne držať v kasíne a brániť vám v odchode z kasína, aj keby ste prehrali všetko.

Dráždi ma, keď niekto mudruje o akejsi udalosti, spomenie zdravý rozum, a ešte aj otázkou naráža na logiku. Veru, spisovateľ Murín narazil na logiku. Uviedol chybný príklad, keď prirovnal neželaný pobyt dvoch žien v Pakistane s pobytom v kasíne. Chybné prirovnanie. Pobyt v kasíne nie je neželaný. Či už do Pakistanu alebo do kasína by ste išli dobrovoľne, ale porovnateľné by to bolo len vtedy, keby aj v kasíne vám niekto bránil v odchode.

Spisovateľ Murín sa sťažuje na osud týchto dvoch žien, že ich teraz niekto ľutuje, a mne je zasa ľúto spisovateľovho nerozumu a bezcitnosti. Samozrejme, že keď niekto navštívi kasíno, a prehrá, čiže minie všetky svoje peniaze, s ktorými tam prišiel, tak neviem, prečo by to malo všeobecne niekoho cudzieho trápiť. Kasíno je práve o tom, že niekto tam prehraje, a niekto možno vyhrá. Ale k osudu žien, u ktorých je život v ohrození, by sme mali mať patričnú úctu. Nebudem pohŕdať ich životným príbehom len preto, lebo do istej miery riskovali. Ľudia riskujú rôzne. Ale mali by sme mať cit pre rozlíšenie rôznosti rizík. Cynik nie je schopný tohto rozlíšenia.

Dennodenne riskujú záchranári, hasiči, horolezci. Nebudeme ich ľutovať, ak sa im prihodí nešťastie len preto, lebo sme znecitliveli, a zvykli sme si miešať také riziká s hazardným rizikom v kasíne? Prosím, nezvykajme si, a nedajme na rady spisovateľa. Áno, viem, že cesta tých dvoch žien do Pakistanu sa nedá porovnať s ušľachtilými skutkami záchranárov alebo hasičov, ani neporovnávam. Ich povolania som pripomenul preto, lebo bežne v živote nevieme, s čím nepríjemným sa môžeme stretnúť.

Gustáv Murín ukazuje, že nemá morálny cit, keď neľutuje utrpenie týchto dvoch žien. Má na to právo, neľutovať ich, ale keď sa verejne vyjadrí, nech aj znáša následky.

Archív:

Článok od Gustáva Murína

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

Ján Parada
laik s celoživotným vzdelávaním
Čerpané z:
vlastný zdroj

Ján Parada, 31. 03. 2015 | Prečítané: 586 | Rubrika: Polemika o…

Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Voliči, pozor na Kisku!
Keď klamal v minulosti, bude klamať aj v budúcnosti. Pozri: Kiska povedal: „Nezaložím stranu.“ a Kiska je hanba Slovenska.
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 Re: Mladá sila
25-02-20 * 17:18
 Mladá sila
23-02-20 * 22:24
 Re: Nebezpečný vírus ohrozuje
23-02-20 * 09:48
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore