www.humanisti.sk
www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Jedálny lístok
BILLA
Webhouse.sk
Humanistická zbierka
Transparentný účet pre humanistov
Humanisti, už môžete pomáhať aj cez transparentný účet. Pozri: Zbierka na pomoc chudobným.
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVA Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @764
Počítadlo


Spam poison

A prečo nie Euroameričan?

O nerasizme

V denníku Pravda je uverejnený článok Afroameričania vypískali Romneyho z 13. júla 2012.

Píše sa tam o Afroameričanoch, černochoch, farebných ľuďoch, nebelochovi…

Pokračoval som i v čítaní debaty pod článkom. Zaujal ma názor pisateľa s menom Monteroky (13. 7. 2012, 11.11 h).

Prečo píšete Afroameričania po americkom vzore? U nás sú to černosi ako my sme belosi. Alebo sú v Amerike aj Euroameričania, Ázioameričania, Indoameričania…???

…„prvého nebelošského prezidenta USA“… Tak ste mali napísať neeuroamerického prezidenta!

Už pri čítaní článku som si pomyslel, prečo v prípade černochov hovoria o Afroameričanoch, ale v prípade belochov nehovoria o Euroameričanoch?

Čím sa odlišujú belosi od černochov, že černosi sa nazývajú Afroameričania, ale belochom nepovedia Euroameričania?

Keďže nielen mňa to napadlo, ale z debaty pod článkom zisťujem, že si to všimol aj dakto iný (napr. Monteroky má odvahu verejne na to upozorniť), tak som si povedal, že o tomto slovnom nedostatku s pomenovaniami by sa malo viac hovoriť.

Istý čas mali anglickí obyvatelia v USA prezývku Yankee. Pôvodne bol názov yankee označenie pre obyvateľa Nového Anglicka.

Na Slovensku je zasa ťažké hovoriť o Cigánoch, keď máme rómsku menšinu.

Podobne sa so slovami manipuluje v prípade reči o režimoch. O tom minulom režime mnohí hovoria, že to bol komunistický režim. Ale o tom súčasnom už nedokážu hovoriť, že je to kapitalistický režim.

V politike sa niektorí ľudia o nejakej udalosti vyjadria, že išlo o revolúciu, kým iní túto udalosť nazývajú prevratom. Záleží na tom, na ktorej strane barikády ste.

Najotrasnejší zážitok som mal v čakárni u lekára. Na lavičke sedeli dve dámy, a ponosovali sa na súčasný kapitalistický režim. Tak nehovorili. Hovorili o demokracii. A jedna z nich zakončila:

„Ale za totality sme sa mali lepšie.“

Až mi tej pani bolo veľmi ľúto, ako súčasnej manipulačnej propagande podľahli. Namiesto slova socializmus povedala totalita. Ako keby podnikateľ o sebe povedal, že je buržuj.

Výrazmi ľudia čosi maskujú, zakrývajú, bránia si svoju ideológiu.

U černochov je to neblahá pamäť s otroctvom a segregáciou. Mnohí belosi sa zaslúžili svojou rasistickou rétorikou a nenávistným či pohŕdavým správaním voči černochom o to, že slovo černoch nabralo negatívny význam, a pre nich samých bolo lepšie pomenovať sa novým menom. Tak sa z černochov stali Afroameričania.

Z Cigánov sa stali Rómovia. Nečudujem sa im, že sa snažia presadiť vlastné pomenovanie pre seba. Aj zásluhou niektorých ľudí „bielej pleti“, ktorí k Cigánom zaujali podobný nenávistný postoj ako rasistickí belosi v USA k černochom, urýchlili zmenu používania názvu z Cigána na Róma.

Ja ich plne chápem, pretože keď zneuctite niekomu meno, najradšej by sa premenoval.

V náboženskej oblasti sa zasa takto zneužíva slovo veriaci.

Nejaký teista, povedzme kresťan, moslim, žid, o sebe povie, že je veriaci. Ak niekto nemá ten ich svetonázor, tak je pre nich neveriaci. A neveriaci je ateista.

Ale veriaci dokáže tvrdiť aj toto:

„Aj ateisti musia veriť.“

Ak ateisti tiež veria ako veriaci, tak načo sú potom pomenovaní ako ateisti?

Tu sa zamieňa náboženská viera s bežnou formou viery. Veriaci, ako teisti (kresťan, moslim, žid…) sú náboženskí veriaci.

Ak povieme, že aj ateisti musia čomusi veriť, tak tuná slovo veriť neznamená náboženskú vieru, ale len obyčajnú formu viery. Viery takej každodennej. Veriť vo význame „byť presvedčený o pravdovravnosti niekoho, o pravdivosti niečoho, o spoľahlivosti“. Veriť ako dôverovať alebo dúfať.

Vyššie uvedenú vetu „aj ateisti musia veriť“ tak ľahšie pochopíme zámenou slov: „Aj ateisti musia dôverovať.“ Lebo bez dôvery medzi ľuďmi to naozaj nejde.

Zámenou slov som ľahko odhalil teistov, ktorí sa snažia ľudí presvedčiť o tom, že i ateisti sú náboženskí veriaci. Oni to takto jednoznačne netvrdia, ale snažia sa o to tým spôsobom, že chcú, aby sa na druhých nazeralo rovnako ako na nich. A nakoľko oni sú veriaci, chcú spoločnosť presvedčiť, že i neveriaci sú veriaci. Je to síce hlúposť, ale snažia sa ju presadiť v praxi.

Napríklad na stránke Školskej katechézy sa v učive pre 1. ročník stredných škôl a gymnázií ponúka náboženská téma 2. OVEROVANIE CESTY. Presný odkaz k téme je v 12. bode v Čo namieta ateizmus? (V archíve.)

Školská katechéza

Po kliknutí na obrázok sa vám v novom okne zobrazí vo vyššom rozlíšení o veľkosti 878 × 664 bodov.

Priemernému ateistovi v oblasti jeho viery bežne zlyháva zdravý rozum. Tie logické a racionálne postupy, ktoré bežne používa v iných oblastiach života, v oblasti jeho viery padajú – a to, čo by v inej oblasti pokladal za absurdné, v oblasti jeho viery sa mu javí ako „racionálne“, pretože pevne verí v to, že samotná myšlienka Boha je a musí byť apriórne iracionálna a preto čokoľvek, čo je v rozpore s Božou existenciou a náboženstvom, je tak apriórne „racionálne“ a hotovo…

Ďalej:

Len číra a čistá VIERA (a to ešte majú tú drzosť sa nazývať „infideli“, čiže „neveriaci“emotikonaemotikonaemotikona!

ATEISTA VERÍ V DOGMU NEEXISTENCIE BOHA! A preto skalopevne VERÍ, že akýkoľvek fakt, akákoľvek skúsenosť, ktorá je v rozpore s touto dogmou, s týmto základným vierovyznaním každého ateistu, musí byť nevyhnutne nesprávna, vymyslená, chorobná, alebo niečo podobné, pretože VERÍ, že nič, o čom VERÍ, že nemôže jestvovať, ani v realite skutočne nejestvuje. Ateista jednoducho VERÍ, že jeho tvrdenie „Boh nejestvuje“ je absolútna pravda nadradená všetkému ostatnému a bodka.

Alebo na stránke Viera a filozofia v článku Nedostatok milostí, pochybnosti vo viere, ateizmus zo dňa 22. 3. 2012 sa píše:

Ak mám byť úprimný, ja si z ateistického fanatizmu robím srandu, pretože ateistov nájdete na Slovensku asi len tak 0,1 %.

Ateistov je len veľmi úbohá a malá menšina nejakých úchylákov.

Veru málo tých ľudí čo vyplnilo pri sčítaní ľudu kolónku „bez vyznania“ sú ateisti. To sa len z úradného hľadiska nehlásia k žiadnemu náboženstvu, ale v Boha veria.

Archív:

Viera a filozofia

Po kliknutí na obrázok sa vám v novom okne zobrazí vo vyššom rozlíšení o veľkosti 930 × 500 bodov.

Ešte „presvedčivejšie“ sa snažia teisti o ateistoch hovoriť na stránke Got Questions Ministries v článku Čo je to ateizmus?

Na to, aby bol človek ateistom treba také isté množstvo viery ako treba na to, aby bol niekto teistom.

Ateizmus nemôže byť potvrdený a Božia existencia musí byť prijatá vierou.

Archív:

Čo je to ateizmus?

Po kliknutí na obrázok sa vám v novom okne zobrazí vo vyššom rozlíšení o veľkosti 832 × 532 bodov.

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

Ján Parada
laik s celoživotným vzdelávaním
Čerpané z:
vlastný zdroj

Ján Parada, 28. 07. 2012 | Prečítané: 2701 | Rubrika: Polemika o…

Doba slovenská
BILLA
Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Sociálne siete
Anketa
Súhlasíte s finančnou odlukou cirkví od štátu?

Rozhodne áno (714 hl.)
 
Viac áno, ako nie (184 hl.)
 
Viac nie, ako áno (169 hl.)
 
Rozhodne nie (182 hl.)
 

Celkom hlasovalo: 1249
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
Lipka – diskusné fórum
Lipka
Diskuteri.sk
Diskuteri.sk
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Biblia očami vedy
Biblia očami vedy
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Spotrebiteľská Poradňasc
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore