www.humanisti.sk
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovKníhkupectvo AlternatívaAteisti Českej republikyHumanistickí ateistiVoľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam Roman
Spolupracujeme
Kochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyWave of Reality
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @119
Počítadlo

Spam poison
Spam poison

8. zasadnutie Rady vlády SR pre vedu, techniku a inovácie pripravilo transformáciu vedeckých inštitúcií

Rada vlády Slovenskej republiky pre vedu, techniku a inovácie, ktorá dnes rokovala v Bratislave pod vedením podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu Petra Pellegriniho, schválila zákon o verejných výskumných inštitúciách, ako základ ich modernizácie a transformácie, a to vrátane Slovenskej akadémie vied

Nutnosť realizácie medzinárodného kvalitatívneho auditu vedy a výskumu na Slovensku bola potvrdená v rámci Návrhu na zefektívnenie a zvýšenie výkonnosti systému výskumu a inovácií v Slovenskej republike, ktorý upozorňuje na nízku inovačnú výkonnosť Slovenska. Rada vlády zadefinovala opatrenia pre dosiahnutie obratu v efektívnosti a výkonnosti systému výskumu a inovácií s perspektívou udržateľnosti po roku 2020. Jeho cieľom je zahájiť odbornú diskusiu a následne pripraviť realizáciu definovaných opatrení.

Hlavným bodom rokovania Rady vlády bol návrh Zákona o verejných výskumných inštitúciách, ktorý po miernych úpravách Rada vlády schválila a odporučila ministrovi školstva predložiť na rokovanie vlády, pričom mu vyjadrila jednomyseľnú podporu. Tento návrh zákona umožní tak Slovenskej akadémii vied (SAV), ako aj ostatným výskumným inštitúciám na Slovensku, transformovať sa na moderné verejno-výskumné inštitúcie, čo by malo prispieť k ich zefektívneniu a zlepšeniu samotného výkonu. V kontexte tohto zákona uložila Rada vlády ministrovi školstva, vedy, výskumu a športu a predsedovi SAV predložiť do septembra 2017 legislatívny zámer nového zákona o SAV a návrh nového zákona o SAV do 31. marca budúceho roka, tak aby v roku 2019 mohlo dôjsť k transformácii SAV na modernú výskumnú inštitúciu zodpovedajúcu parametrom 21. storočia.

Ďalším bodom rokovania bola diskusia o Návrhu na zefektívnenie a zvýšenie výkonnosti systému výskumu a inovácií v Slovenskej republike. Boli prijaté konkrétne úlohy a opatrenia pre jednotlivých členov Rady s cieľom vytvorenia štátnej politiky podpory vedy a výskumu a efektívnejšieho využitia existujúcej infraštruktúry a zvyšovanie pomeru súťažného modelu financovania oproti inštitucionálnej forme financovania výskumu.

Rada vlády zároveň odporučila ministerstvu financií výrazne zvýšiť doterajšiu podporu vedy a výskumu formou tzv. „superodpočtu“ a zároveň zjednodušiť samotný spôsob vykazovania týchto výdavkov.

Členovia vlády sa zároveň zhodli na potrebe vykonať medzinárodný nezávislý audit vedy a výskumu na Slovensku, podľa vzoru Slovenskej akadémie vied.

„Naším cieľom je jasne definovať silné a slabé stránky, excelentné a menej excelentné tímy, a podľa toho sústrediť budúcu prioritizáciu jednotlivých oblastí, v ktorých Slovensko vyniká a tam smerovať väčšie zdroje, ako smerujeme do oblastí, ktoré sú možno pod priemerom EÚ,“ vysvetlil vicepremiér P. Pellegrini.

Foto:

8. zasadnutie Rady vlády SR pre vedu, techniku a inovácie8. zasadnutie Rady vlády SR pre vedu, techniku a inovácie

Pod čiarou

Rada vlády SR pre vedu, techniku a inovácie je stály odborný, poradný, iniciatívny a koordinačný orgánom vlády SR, ktorý koordinuje spoluprácu organizácií verejného a súkromného sektora pri zabezpečovaní cieľov štátnej vednej, technickej a inovačnej politiky. 23-členná Rada združuje zástupcov ministerstiev, výskumných organizácií, vysokých škôl a podnikateľov.

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

Štátny znakÚrad podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu
– úrad sa podieľa na tvorbe a uskutočňovaní jednotnej štátnej politiky v oblasti využívania finančných prostriedkov z fondov Európskej únie, ako aj v oblasti informatizácie spoločnosti a investícií
Čerpané z: www.vicepremier.gov.sk

ÚPVII, 16. 03. 2017 | Prečítané: 109 | Rubrika: Veda a spoločnosť

Anketa
Čítali ste knihu Zakázané ovocie – Etika humanizmu, ktorú napísal Paul Kurtz?

Áno (367 hl.)
 
Nie (259 hl.)
 

Celkom hlasovalo: 626
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Ceny humanistov 2017
Jubilejný 10. ročník sa uskutoční v sobotu 17. júna 2017. Sledujte neskôr uverejnenú pozvánku s bližšími informáciami.
Nové vo fóre
Brajti
The Brights
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore