www.humanisti.sk
www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Jedálny lístok
Quasars Ensemble
BILLA
Webhouse.sk
Humanistická zbierka
Transparentný účet pre humanistov
Humanisti, už môžete pomáhať aj cez transparentný účet. Pozri: Zbierka na pomoc chudobným.
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVA Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @525
Počítadlo


Spam poison

8. marec – MDŽ

Ruže pre… každú ženu?

Ktosi kedysi rozlúštil MDŽ ako „Muži Ďakujú Ženám“. Ďakujú im nielen za život, ale i za partnerstvo, manželstvo, deti a funkčnú rodinu. Ďakujú im za zachovanie rodu. Tá bonboniéra a gerbera, ruža či iná kvetina sú pre mnohé jediným poďakovaním, pre iné ospravedlnením a pre ďalšie alibi za dni, kedy starosti v práci či potreba zábavy partnerku, a nielen ju, opomínajú.

Ale MDŽ je predovšetkým sviatok rovnoprávnosti žien. Je to sviatok oslavujúci deň, kedy demokracia začala platiť pre polovicu ľudstva. A to nie je málo. To je veľmi veľa. Pretože polovičná demokracia nie je demokraciou.

ruža

Spojeným štátom americkým trvalo až do roku 1954, než vyhlásili rasovú segregáciu za nezákonnú. Až vtedy padla zásada „oddelení a predsa rovní“. Rasová segregácia v „kolíske demokracie“ padla ďaleko neskôr, než v Rakúsko-Uhorsku po prvý raz vystúpili ženy s požiadavkou na volebné právo. Stalo sa to na prvom zjazde socialistiek v Štutgarte v roku 1907, kedy s touto požiadavkou vystúpila rakúska delegátka. O tri roky neskôr, v roku 1910 na II. medzinárodnej konferencii žien – socialistiek v Kodani to isté navrhla Klára Zetkinová. Po prvýkrát sa takto ženy zišli v roku 1911 v Nemecku, Rakúsko-Uhorsku, Švajčiarsku, Dánsku, v Amerike. Právo na prácu, na odborné vzdelanie a koniec diskriminácie – to bol počiatok.

Ruské ženy si 8. marca 1917 uctili pamiatku ženských nepokojov proti vojne a chudobe v Petrohrade, ktoré prerástli vo februárovú revolúciu a abdikáciu cára.

Dnes je MDŽ celosvetovou manifestáciou za odstránenie diskriminácie žien a za ich rovnoprávnosť. A k ľudským právam patria aj sociálne práva. Pripomína sa v celej Evrópe, Amerike i Austrálii. Oslavuje sa i v Afrike. A mimo iné i v Česku. Len niektorí a niektoré v Česku neoslavujú. Topia sa v žlči nenávisti a vyťahujú strašiaka dávno uplynulých rokov.

„Pani poslankyňa, ani raz ste sa nedištancovala od komunistického zneužitia sviatku,“ povedal mi senátor Štětina, idúc so mnou z rozhlasového štúdia. „Nemám prečo sa dištancovať, bránim starý sociálno demokratický sviatok, ktorý bol zneužitý komunistami, tak, ako bol nacistami zneužitý Deň matiek, pán senátor.“

Sedem rokov hrajú niektorí otrepanú a falošnú pesničku na tému: Odstráňte z kalendára MDŽ, a zjavne ju budú hrať naďalej a karavána pôjde ďalej. Odstránením MDŽ z kalendára sa spoločnosť nestane rovnoprávnejšia a spravodlivejšia. Odstránenie MDŽ z kalendára povedie k zabudnutiu práv žien úplne. K zlepšeniu ich postavenia však nestačia iba zákony, ale je nutná zmena v myslení celej spoločnosti. A takisto vôľa k zmene.

Jedna kytica jar nespraví, ale priala by som ju všetkým ženám, i tým, ktoré MDŽ v hĺbke duše odmietajú. Pretože je symbolom úcty, lásky a porozumenia, ale je i uvedomením si dlhu.
Dlhu, ktorý spoločnosť k ženám má.

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

Mgr. Anna Čurdová
– poslankyňa PS PČR, tieňová ministerka pre ženu a rodinu, podpredsedníčka Výboru pre európske záležitosti, členka Výboru pre sociálnu politiku, podpredsedníčka Parlamentného zhromaždenia Rady Európy, kandidátka do Európskeho parlamentu za ČSSD
Čerpané z: osobná stránka

Anna Čurdová, 01. 03. 2010 | Prečítané: 6778 | Rubrika: Kto sú humanisti?

Doba slovenská
BILLA
Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Sociálne siete
Anketa
Ktorý vtáčik z týchto fotografií sa vám najviac páči?

Kolibkárik čipčavý (8 hl.)
 
Sýkorka belasá (11 hl.)
 
Stehlík obyčajný (6 hl.)
 
Sokol myšiar (2 hl.)
 
Drozd plavý (0 hl.)
 

Celkom hlasovalo: 27
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 Re: Veď rozmýšľaj!
05-07-20 * 08:58
 Podporte 2 percentami ľudské práva
02-07-20 * 22:34
 Re: Werner
02-07-20 * 19:16
Lipka – diskusné fórum
Lipka
Diskuteri.sk
Diskuteri.sk
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Biblia očami vedy
Biblia očami vedy
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Spotrebiteľská Poradňasc
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore