www.humanisti.sk
www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Jedálny lístok
BILLA
Webhouse.sk
Humanistická zbierka
Transparentný účet pre humanistov
Humanisti, už môžete pomáhať aj cez transparentný účet. Pozri: Zbierka na pomoc chudobným.
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVA Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @263
Počítadlo


Spam poison

10 vecí, čo ste o vzniku Československa (možno) nevedeli

Pri príležitosti 100. výročia založenia Československa

Tento rok si pripomíname sté výročie vzniku Československa. Krajiny, ktorá síce v roku 1918 ešte nemala hranice, ale už disponovala stotisícovou armádou legionárov.

 1. Zakladatelia štátu symbolizovali krajiny republiky

Edvard Beneš pochádzal z Čiech. Tomáš Garrigue Masaryk z Moravy a Milan Rastislav Štefánik bol pôvodom Slovák. Všetci traja teda predstavovali zástupcov krajín, ktoré sa mali v novom Československu zjednotiť.

 1. Na začiatku boli štyria

Keď dnes hovoríme o zahraničnom odboji, máme väčšinou na mysli T. G. Masaryka, Edvarda Beneša a Milana Rastislava Štefánika. Začiatkom vojny bol v zahraničnom odboji ešte jeden človek – Josef Dürich. Keď v roku 1916 v Rusku začal sústreďovať politickú moc okolo svojej osoby a stával sa konkurenciou Masarykovi, Milan Štefánik vycestoval do Ruska a zbavil ho členstva v Národnej rade. Československé krajanské spolky v Rusku sa postavili za Štefánika, ktorý v tomto spore zastupoval záujmy Masaryka.

 1. Masaryk, Beneš a Štefánik nemajú spoločnú fotku

Je to divné, ale je to tak. Zatiaľ sa mi nikde nepodarilo nájsť ich spoločnú fotografiu. Zrejme to bude spôsobené tým, že sa spolu nestretávali až tak často. Masaryk pôsobil v Londýne a v Amerike, Beneš v Paríži, no a Štefánik cestoval po celom svete.

Keďže nemali internet, na spojenie medzi sebou používali písomnú korešpondenciu, telegraf alebo telefóny.

Najviac času spolu všetci traja strávili v roku 1916 v Paríži. Masaryk si na ich spoločné chvíle neskôr zaspomínal takto:

„Právě tenkrát jsem se se Štefánikem nejvíc stýkal. Chodili jsme často spolu po Paříži. Měl různé slabůstky – no kdo jich nemáme – a já jsem se mu posmíval. Co se nasmál! Dosud ho slyším, jak srdečně se dovedl smát. Měl jsem ho opravdu rád.“

Masaryk pri telegrafe

Masaryk pri telegrafe.
Po kliknutí na fotografiu sa v novom okne zobrazí v lepšom rozlíšení o rozmeroch 1 920 × 1 080 bodov.

Ktovie, či by vznikla prvá republika, keby nebol vymyslený telegraf?emotikon

 1. Edvard Beneš nepil alkohol

Najobľúbenejším nápojom Edvarda Beneša bola čistá voda. Ani Masaryk so Štefánikom sa v popíjaní alkoholu príliš nepretrhli, ale občas sa – na rozdiel od ich kolegu – poháru dobrého vína neubránili.

 1. Symbol Československa navrhol Štefánik

Symbol „ČS“, ktorý ešte aj dnes môžeme vidieť namaľovaný na hraničných kameňoch, vymyslel Milan Rastislav Štefánik. Nachádzal sa na úplne prvej neoficiálnej vlajke Československa, ktorú používala Čs. národná rada, a ktorú navrhol Štefánik.

Neoficiálna vlajka Československa, ako ju navrhol Štefánik

Po kliknutí na fotografiu sa v novom okne zobrazí v lepšom rozlíšení o rozmeroch 1 280 × 720 bodov.

 1. Masaryk „sfalšoval“ Štefánikov podpis

Predtým, ako Štefánik vycestoval na Sibír k našim legionárom, sa stretol s Masarykom v Amerike. Tu spolu riešili pripravované prehlásenie, ktorým mal Masaryk položiť základnú ideu budúceho štátu Čechov a Slovákov. Štefánikovi na znení prehlásenia záležalo a prosil Masaryka, aby mu ho pred publikovaním zaslal na pripomienkovanie.

Lenže Masaryk deklaráciu – známu ako Washingtonská deklarácia – publikoval bez Štefánikovho vedomia a jeho podpis na dokument vlastne… sfalšoval. Štefánik sa tou dobou v Amerike už nenachádzal, presné znenie deklarácie nepoznal a dokonca s ním po prečítaní ani nesúhlasil. Mal pocit, že to budúci prezident s pokrokovými americkými názormi trošku presolil.emotikon

 1. Československo malo dvoch ministrov národnej obrany

Vo Washingtonskej deklarácii Masaryk menoval dočasnú vládu. Generál Milan Rastislav Štefánik sa v nej stal ministrom národnej obrany. Masaryk mu to telegrafoval 17. októbra 1918.

Lenže o mesiac neskôr – po vzniku republiky – dostane Štefánik ďalší telegram. V ňom sa jeho funkcia začína zahmlievať.

„Milan zůstane ministrem války,“ odkazujú mu Masaryk s Benešom na Sibír.

Štefánik má na Sibíri urobiť nepopulárnu reorganizáciu najväčšieho československého legionárskeho vojska, zavŕšenú rozkazom č. 456. Aby medzi československými dôstojníkmi získal autoritu potrebnú na takúto prácu, je dočasne povýšený francúzskou armádou na brigádneho generála. Z politického hľadiska mala jeho osobe legitimitu zabezpečiť funkcia ministra národnej obrany.

Ale keď legionári dostanú v januári „Pozdrav vlasti!“ od ministra národnej obrany Václava Klofáča, Štefánik sa razom ocitá vo veľmi trápnej situácii. Nikto nevie, v akej funkcii na Sibír prišiel a jeho odporcovia sa pýtajú, či má vôbec oprávnenie vykonávať svoje poslanie. Zdá sa, že to nevie ani sám Štefánik. V každom prípade 8. januára vydá nepopulárny rozkaz číslo 456, ktorým zruší všetky podivné inštitúcie, čo si legionári v Rusku vytvorili a zabráni tak ďalšej deštrukcii vojska. Zbalí sa a čo najrýchlejšie Sibír opúšťa.

Za situáciu, v ktorej sa ocitol, viní Beneša. Ten rokoval s predstaviteľmi domáceho odboja v Ženeve a na Štefánikove postavenie – zdá sa – príliš nemyslel. Kým totiž zahraničný odboj plánoval rezort obrany zveriť Štefánikovi, doma sa rozhodli pre Václava Klofáča. A tak sme zrazu mali dvoch ministrov národnej obrany.

Podplukovník Metoděj Pleský to neskôr opísal takto:

„Generál Štefánik přikázal, aby bylo úředně užíváno názvu ‚ministr vojenství‘ a ‚ministerstvo vojenství‘ a ne ministr a ministerstvo ‚války‘ anebo ‚národní obrany‘. (…) Jak to vlastně se Štefánikovým ministerstvím bylo po jeho příjezdu na Sibiř, není nám jasné do dnešního dne. A myslím, že nevěděl na čem je i Štefánik. Vždyť ještě po uveřejnění Klofáčova vzkazu se v rozkaze čís. 456, vydaném 8. ledna podepsal jako ministr národní obrany.“

 1. Štefánik mal na Sibíri zriadiť tajnú službu

17. októbra 1918 poveril Masaryk v telegrame Štefánika okrem iného aj založením spravodajskej alebo – ak to bude potrebné – tajnej služby. Jej úlohou malo byť pravdepodobne zbieranie materiálu proti boľševikom. Tí totiž v zahraničí obviňovali čs. legionárov z krutostí na ruskom obyvateľstve.

Ďalší nepriamy dôkaz, že Štefánik mal skúsenosti s podobnou prácou pre Francúzov? Ktovie.emotikon

 1. Prvým štátom, ktorý oficiálne uznal Čs. národnú radu, bolo Taliansko

Aj keď prvé legionárske vojská vznikli z iniciatívy dobrovoľníkov v Rusku a vo Francúzsku na začiatku vojny, vždy boli podriadené miestnym armádam a ich vrchnému veleniu.

Až 21. apríla 1918 v Taliansku vznikli autonómne čs. légie, ktoré neboli podriadené talianskemu kráľovi, ale Československej národnej rade. V Ríme dohodu o postavení čs. légií podpísali predseda talianskej vlády Orlando, minister vojny gen. Zuppeli a za predstaviteľov Čs. národnej rady Milan Rastislav Štefánik.

Týmto aktom bola Národná rada prvýkrát uznaná za legitímnu predstaviteľku budúceho štátu Čechov a Slovákov.

Štefánik (vľavo) pri slávnostnom odovzdávaní vlajky…

Štefánik (vľavo) pri slávnostnom odovzdávaní vlajky čs. légii v Ríme v máji 1918. V strede Vittorio E. Orlando, predseda talianskej vlády.
Po kliknutí na fotografiu sa v novom okne zobrazí v lepšom rozlíšení o rozmeroch 1 920 × 1 080 bodov.

 1. Na Slovensku vzniklo Československo až 30. októbra

Československo bolo vyhlásené po dohode zahraničného a domáceho odboja večer, deň po kapitulácii Rakúsko-Uhorska, teda 28. októbra 1918. Pri podpise všetkých dokumentov bol v Prahe prítomný aj Slovák Vavro Šrobár, avšak bez oficiálneho poverenia zastupovať Slovákov.

Medzitým sa aj na Slovensku v Martine začali zhromažďovať politici a verejní činitelia. Ich stretnutie vyústilo do ustanovenia Národnej rady slovenskej vetvy jednotného československého národa a do podpisu Martinskej deklarácie. V nej sa Slováci oficiálne prihlásili k Československu. Stalo sa tak dva dni po vzniku republiky.

Pod čiarou

Zdroje:

 • Zákon ze dne 28. října 1918 zřízení samostatného státu československého, 1918
 • Martinská deklarácia, 1918
 • Štefan Osuský a Bohdan Pavlů – Štefánik, kniha prvá: spomienka a postrehy, 1938
 • Anna Gašparíková-Horáková – U Masarykovcov, 1995
 • Korespondence: T. G. Masaryk – slovenští veřejní činitelé, 2007
 • Národní muzeum: Fenomén Masaryk, 2017
 • Sergio Tazzer – Vlastenci alebo zradcovia?, 2018

Zvukový záznam:


Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

MončaMonika Holečková
– blogerka
Vyberám si témy, ktoré sú v našich dejinách považované za kontroverzné a bývajú často nástrojom rôznych manipulácií. Mojím cieľom je, na základe dobových dokumentov, svedectiev a výskumnej práce historikov, spopularizovať udalosti, ktoré sa odohrávali v našej nedávnej minulosti.
Čerpané z: Pandorina skrinka, Monča je OK (YouTube)

Monika Holečková, 25. 11. 2018 | Prečítané: 439 | Rubrika: Veda a spoločnosť

Doba slovenská
BILLA
Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Sociálne siete
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 Re: Kurča na fazuľke
08-08-20 * 12:17
 Re: Moje poznámky
08-08-20 * 09:55
 Re: Kurča na fazuľke
08-08-20 * 09:39
Lipka – diskusné fórum
Lipka
Diskuteri.sk
Diskuteri.sk
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Biblia očami vedy
Biblia očami vedy
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Spotrebiteľská Poradňasc
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore