www.humanisti.sk
www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Webhouse.sk
Humanistická zbierka
Transparentný účet pre humanistov
Humanisti, už môžete pomáhať aj cez transparentný účet. Pozri: Zbierka na pomoc chudobným.
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVAAteisti Českej republikyVoľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @403
Počítadlo


Spam poison

Ľudské práva v Rakúsku

Aktivistom hrozí až 5 rokov väzenia

Politická perzekúcia v Rakúsku

Dňa 21. mája 2008 zatkli špeciálne komandá rakúskej polície 10 hlavných predstaviteľov tamojšieho úspešného hnutia na ochranu zvierat, vrátane bývalého vedeckého pracovníka na univerzite v Cambridge. Aktivistom bola následne uložená väzba. Rakúske ministerstvo vnútra sa chválilo chytením zločineckého gangu, ktorý mal mať na svedomí množstvo bombových, plynových a podpaľačských útokov.

Uväznení aktivisti však trvali na tom, že časti spisov, do ktorých mohli nahliadnuť, boli namiesto dôkazov o akejkoľvek trestnej činnosti plné popisov ich občianskych aktivít za zmenu zákonov a obchodných politík. Jeden z väzňov vyhlásil hladovku a vydržal bez jedla 39 dní. Prípad ostro kritizovalo mnoho známych osobností a organizácií, vrátane Amnesty International a rakúskej Strany zelených.

Po viac ako troch mesiacoch nariadil vrchný štátny zástupca prepustenie aktivistov s odôvodnením, že doba strávená vo väzbe musí byť úmerná očakávaným trestom. Kauza sa tak načas vytratila z pozornosti médií, ale ešte tým ani zďaleka neskončila. Vo februári minulého roku oznámilo štátne zastupiteľstvo, že zhromaždilo dostatok dôkazov na to, aby mohlo byť 13 aktivistov na ochranu zvierat, vrátane tých desiatich, ktorí strávili tri mesiace vo väzbe, obžalovaných a postavených pred súd.

Štyria z týchto aktivistov zverejnili spisy obžaloby na internete. Potvrdili sa tak najhoršie obavy. V tejto obžalobe nie je nič, čo by mohlo byť považované za dôkaz akejkoľvek kriminálnej činnosti. Namiesto toho je v nej údajne členstvo týchto aktivistov v zločineckej organizácii vyvodené z dlhého zoznamu politických aktivít, ako je organizácia demonštrácií a verejných konferencií.

Súdny proces má trvať 6 mesiacov. Aktivistom hrozí až 5 rokov väzenia a každý z nich bude musieť minúť viac ako 35 000 eur na právnu obhajobu. Táto suma im nebude vrátená, ani keby ich súd nakoniec obžaloby zbavil.

Niečo také nie je možné tolerovať. Rakúsku nemôže byť umožnené finančne ruinovať a väzniť svojich občanov za politické aktivity.

Pomôžte

Preklad navrhovaného listu
Predmet: Ľudské práva v Rakúsku

Vážená pani, vážený pane,

Rakúsko som vždy považoval(a) za zavedený právny štát. Potom, čo som sa však dočítal(a) o tom, ako Rakúsko zaobchádza s občianskymi aktivistami, ma dôvera v existenciu právneho štátu v Rakúsku začína opúšťať.

Je veľmi znepokojujúce čítať, že aktivistom na ochranu zvierat hrozí v Rakúsku až päť rokov väzenia a to kvôli takým aktivitám, ako je organizácia demonštrácií, vyjadrovanie názorov, či dokumentácia zvieracích chovov, čo je akiste známe z obžalovacích spisov, ktoré títo aktivisti zverejnili.

Ako poslanec/poslankyňa a zástupca/zástupkyňa významnej politickej strany nesiete za túto situáciu veľký podiel zodpovednosti. Chápem samozrejme, že nemáme právomoc zasahovať do súdneho rozhodovania, jednako len zdieľate právomoc nad legislatívou, ktorou je súd viazaný. Patrí k základným aspektom fungujúcej demokracie, že akékoľvek zneužitie zákona k nedemokratickým praktikám zákonodarca koriguje novelizáciu tak, aby k jeho zneužitiu už nemohlo dochádzať.

Posielať niekoho pred šesť mesiacov trvajúci súd, navyše potom uvaliť na neho väzbu, je možné len vtedy, ak sú k dispozícii závažné dôkazy o páchanej trestnej činnosti zo strany tohoto človeka. Pokiaľ štátny zástupca, namiesto toho, zakladá obžalobu na takých aktivitách ako je napr. organizácia demonštrácií tak ide vskutku o totalitný exces, ktorý vyžaduje použitie všetkých legitímnych prostriedkov k náprave.

Preto žiadam, aby Vaša politická strana podporila novelizáciu § 278a trestného zákona, na ktorom je perzekúcia aktivistov postavená. Existencia § 278a je obhajovaná nutnosťou boja s organizovaným zločinom, ale litera tohto ustanovenia sa neriadi definíciou organizovaného zločinu podľa EU a OSN, ktorá vyžaduje úmysel obohatiť sa (a nielen snahu ovplyvniť politiku a ekonomiku). Akceptácia medzinárodne uznávaného štandardu by iste neviedla k ohrozeniu bezpečnosti, ale zabránila by zneužitiu § 278a k perzekúcii politických aktivistov.

Ďalej žiadam, aby Vaša politická strana odmietla podporiť akýkoľvek nový zákon, ktorého interpretácia by mohla viesť k podobným excesom. Obzvlášť ma znepokojuje plánované rozšírenie protiteroristickej legislatívy, ktoré už bolo kritizované Amnesty International za príliš vágnu definíciu podnecovania a teroristického výcviku, ktorého interpretácia by mohla znamenať novú príležitosť pre perzekúciu nepohodlných politických aktivistov.

Žiadam Vás, aby ste situáciu brali vážne. Perzekvovať občanov za názory a politické aktivity je prax, ktorá nepatrí do Európy 21. storočia.

S pozdravom

Adresáti

Johannes Jarolim, Hovorca strany SPÖ pre otázky spravodlivosti
Heribert Donnerbauer, Hovorca strany ÖVP pre otázky spravodlivosti
Peter Fichtenbauer, Hovorca strany FPÖ pre otázky spravodlivosti
Ewald Stadler, Hovorca strany BZÖ pre otázky spravodlivosti
Albert Steinhauser, Hovorca Strany zelených pre otázky spravodlivosti

Formulár tohto listu nájdete na stránke Hanba Rakúsku v nemeckom a anglickom jazyku. Napíšte, prosím, zástupcom piatich hlavných politických strán v Rakúsku a vyzvite ich, aby podporili zmenu zákona, ktorý umožní perzekúciu aktivistov, a aby odmietli návrhy zákonov, ktoré by mohli v budúcnosti viesť k podobným excesom. List je už pripravený, stačí vyplniť formulár a odoslať priamo z webovej stránky.

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

Ján Parada
laik s celoživotným vzdelávaním
Čerpané z: vlastný zdroj,
Hanba Rakúsku – Medzinárodná kampaň za ľudské práva v Rakúsku

Súvisiace články:
Somálsko: Svet je s vami (23.03.2016)
Osloboďte Raifa! (16.01.2015)
Sakíne Aštíaníovej stále hrozí trest smrti (06.09.2010)

Ján Parada, 03. 08. 2010 | Prečítané: 2531 | Rubrika: Polemika o…

Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Voliči, pozor na Kisku!
Keď klamal v minulosti, bude klamať aj v budúcnosti. Pozri: Kiska povedal: „Nezaložím stranu.“ a Kiska je hanba Slovenska.
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 Osvietený
28-02-20 * 20:52
 Strana ZA ĽUDÍ
27-02-20 * 20:44
 SaS
27-02-20 * 19:56
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore