www.humanisti.sk
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovKníhkupectvo AlternatívaAteisti Českej republikyHumanistickí ateistiVoľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam Roman
Spolupracujeme
Kochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyWave of Reality
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @680
Počítadlo

Spam poison
Spam poison

Ďalších 20 mladých ľudí získa šancu stať sa hrdinom na Sokratovom inštitúte

11 intenzívnych víkendových workshopov

Živica – inšpirujeme k zmene

Sokratov inštitút otvára nový ročník štúdia pre aktívnych mladých ľudí. Ročné štúdium prinesie nové vedomosti, skúsenosti, inšpirácie a cenné kontakty od špičkových lektorov v oblasti riešenia konfliktov, práva, médií, globálneho vzdelávania, ekonómie, novodobých dejín Slovenska či spoznávania slovenskej prírodnej divočiny.

Vzdelávací program Sokratov inštitút je jediné štúdium na Slovensku zriadené neziskovou organizáciou, ktoré zastrešuje univerzita. Technická univerzita vo Zvolene a nezisková organizácia CEEV Živica vytvorili priestor pre rozvoj mladých ľudí v kritickom myslení voči svetu i sebe samým vo forme 11 intenzívnych víkendových workshopov.

„Veríme, že spoločnosť môže výrazne ovplyvniť aj jediný človek, pokiaľ má dosť znalostí, charakter a odvahu,“ tvrdí Juraj Hipš, zakladateľ Sokratovho inštitútu.

Na lazy pri Zvolene pozývame lektorov z celého sveta i špičky zo Slovenska

Daniel Everett – svetoznámy lingvista a antropológ, Vanessa Andreotti – profesorka globálneho z University of British Columbia v Kanade, či Martin Šimečka – spisovateľ, disident a novinár. Aj to sú mená, ktoré v novom akademickom roku na Sokratovom inštitúte budú môcť študenti stretnúť. Štúdium prebieha na zaježovských lazoch, 20 km od Zvolena, kde majú študenti možnosť sa plno ponoriť do témy workshopu a s lektormi viesť aj neformálne diskusie.

Do študijného programu sme zaradili aj praktický workshop o práve, ktorý vedie riaditeľka Centra právnej pomoci Eva Kovačechová, ale aj workshop zameraný na fungovanie ekonomiky a peňazí v lokálnom aj globálnom kontexte.

Keďže pri štúdiu veľmi dbáme na rozvoj hodnôt a citu pre zodpovednosť, študenti exkluzívne zažijú aj divočinu Tatier s ochranárom Erikom Balážom na územiach, ktoré nie sú prístupné verejnosti. Pozri informácie o programe štúdia: Lektori a ich témy (Časový harmonogram workshopov s lektormi a témami, ktorým sa budú venovať).

Od teórie k praxi

Študenti počas roka pracujú na svojom mikroprojekte, ktorý má verejnoprospešný charakter – k realizácii mikroprojektu či nastaveniu grantu ich zaškolí známy kouč Tomáš Pešek. Každý zo študentov bude môcť využiť rady a podporu skúsených mentorov, ktorí program Sokratovho inštitútu absolvovali.

V témach mikroprojektu nie sme limitujúci – medzi úspešné projekty patrí záchrana starých odrôd ovocia, rekonštrukcia študovne na internátoch či zlepšenie marketingu a fundraisingu neziskových organizácií.

„Najcennejšie na mikroprojektoch je, že nás učia samostatne hýbať vecami, poctivo uvažovať o jednotlivých krokoch, prepájať ľudí, operatívne reagovať na ťažkosti, efektívnejšie si zorganizovať čas a poznať tú radosť, keď vytvárame niečo vlastné,“ hovorí Tomáš Hallon, absolvent Sokratovho inštitútu.

Prihlasovanie je spustené

„Sokratov inštitút ma naučil, že je lepšie neísť ľahšou cestou,“ povedal Martin Buňo, absolvent ročníka 2013/2014.

Sokratov inštitút je pre študentov a absolventov vysokých škôl rôznych odborov od 18 do 32 rokov.

Štúdium je zadarmo, vďaka firemnému partnerovi ZSE. Na Sokratov inštitút sa záujemcovia o štúdium môžu prihlásiť na stránke www.sokratovinstitut.sk. Uzávierka prihlášok je 30. 4. 2017.

Pre viac informácií kontaktujte programového riaditeľa Rada Slobodu na ikonasloboda@zivica.sk alebo ikona+421 907 739 502.

Prečítajte si o Sokratovom inštitúte viac

Rozhovory s našimi lektormi:

Rozhovor s Vanessou Andreottiovou, ktorá pôsobí ako profesorka Globálneho vzdelávania na Univerzite v Britskej Kolumbii (30. najlepšia univerzita sveta): Musíme vidieť, že sme všetci súčasťou toho istého systému, ktorý kolabuje.

Rozhovor so svetoznámym lingvistom Danielom Everettom, ktorý patrí k prominentným kritikom najvplyvnejšej teórie lingvistiky, univerzálnej gramatiky, Noama Chomského: Indiánov mal obrátiť na vieru, namiesto toho sa stal ateistom.

Rozhovor s novinárom a spisovateľom Martinom M. Šimečkom: Na November a demokraciu sme neboli pripravení.

Naši študenti a študentky:

Rozhovor s Danou Bubákovou, ktorá v rámci svojho mikroprojektu na Sokratovom inštitúte vytvára unikátnu mobilnú hru: Chcete sa naučiť meditovať? Pomôže vám nová slovenská hra pre smartfón.

Rozhovor s Lukášom Kvokačkom, ktorý sa rozhodol opustiť rozbehnutú kariéru v Londýne a vrátil sa na Slovensko pomáhať: Úspešný právnik z Londýna sa vrátil na Slovensko. Pomáha hendikepovaným zapojiť sa do bežného života.

Ďalšie príklady úspešných mikroprojektov našich študentov.

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

ŽivicaCentrum environmentálnej a etickej výchovy Živica
Živica je mimovládna nezisková organizácia, ktorá inšpiruje k zmene. Venujeme sa vzdelávaniu, ekoporadenstvu a ponúkame priestor na hľadanie seba samého. Nájdete nás v Bratislave, Zvolene a vo Vzdelávacom centre Zaježová.
Chceme pomáhať tvoriť svet, v ktorom je každý človek inšpirovaný k hľadaniu vlastnej prirodzenosti. Veríme, že príroda vie ľudí mnohému naučiť. Problémy životného prostredia sú výzvou k tomu, aby sme svoju pozornosť obrátili dovnútra nás samých.
Čerpané z: www.zivica.sk

CEEV Živica, 10. 04. 2017 | Prečítané: 48 | Rubrika: Veda a spoločnosť

Euro kalkulačka
Euro kalkulačka EUR Euro kalkulačka SKK
Anketa
Čítali ste knihu Zakázané ovocie – Etika humanizmu, ktorú napísal Paul Kurtz?

Áno (321 hl.)
 
Nie (221 hl.)
 

Celkom hlasovalo: 542
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Ceny humanistov 2017
Jubilejný 10. ročník sa uskutoční v sobotu 17. júna 2017. Sledujte neskôr uverejnenú pozvánku s bližšími informáciami.
Nové vo fóre
Brajti
The Brights
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore